Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis miasta Mszana Dolna

Herb Miasta Mszana Dolna

Czteropolowa tarcza herbowa, która jest symbolem i godłem miasta przedstawia w najbardziej skrótowy i symboliczny sposób dzieje Mszany Dolnej.

Trzy mitry na górnej lewej części tarczy wskazują,  że Mszana powstała na dobrach kościelnych, zakonnych i na początku dziejów należała do Cystersów.

Kawałek muru w prawej górnej części tarczy dokumentuje fakt, że Mszana od początku była miastem i że kiedyś oprócz ubezpieczenia obronnego przez wody Mszanki, Słomki, Szklanówki i potoku na Gruszkówce, które stanowiły naturalne ofosowanie miasta była również – przynajmniej częściowo – otoczona murem.

Piastowski orzeł na lewej, dolnej stronie tarczy przypomina , że Mszana przeszła do majątku królewskiego i należała później do tzw. "królewszczyzn”.

Baranek (lub trzy baranki) umieszczony w prawej dolnej części tarczy przypomina potomnym, że Mszana poszerzyła swoje posiadłości miejskie o pastwiska i polany leśne, w związku z czym do tradycyjnych zajęć mieszkańców grodu typu rzemieślniczego i rolniczego - doszła gospodarka pasterska, którą popularyzowała osiedlająca się w Gorcach i Beskidzie Wyspowym ludność wołoska.

AKTUALNOŚCI

śro, 16 paź 2019, 13:01:08

UMOWA NA ŚCIEŻKI ROWEROWE PODPISANA

W dniu 16 października Burmistrz Miasta Anna Pękała oraz Stanisław Kośmider przedstawiciel firmy F.H.U. ”Kośmider” z Rabki Zdroju podpisali umowę na realizację zadania pod nazwą: „Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Mszanki”. Prace budowlane wg założonego planu rozpoczną się już w tym tygodniu.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

printFrom: https://mszana-dolna.eu/herb-miasta-mszana-dolna.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/herb-miasta-mszana-dolna.html