Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Wyjątkowy 6. Spacer historyczny

Tym razem było naprawdę wyjątkowo – do tej pory spacery odbywały się w przestrzeni miejskiej, uczestnicy pokonywali trasy ulic, poznając architekturę dawnych budynków tylko z ich zewnętrznej formy, na tyle na ile udało się je zachować po latach różnej ingerencji… W sobotę, 29 kwietnia Michał Wójcik zaprosił nas do środka budynku dawnego sądu, obecnie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Jana Matejki.

Dzięki uprzejmości dyrekcji otworzyły się ogromne drzwi z fragmentem oryginalnej fasady i można było po części przenieść się w czasy, kiedy Sąd Powiatowy był funkcjonującą instytucją dostępną dla mieszkańców całej okolicy. Przybliżona została idea lokalizacji, wcześniejsze zabiegi różnych grup lobbujących o umiejscowienie akurat pod wybranym adresem tej instytucji oraz rozmach i finansowy ogrom przedsięwzięcia związanego z budową tak okazałego, jak na ówczesne czasy budynku, czy sylwetki pracujących tutaj sędziów - to niektóre z wątków ciekawie poprowadzonej historii. Krążąc korytarzami, przechodząc z jednej części do drugiej, uczestnicy zapoznawali się funkcjami zaplanowanych pomieszczeń – od części archiwum, części gdzie zlokalizowany był miejski urząd podatkowy, aż po salę rozpraw, czy areszt, który obecnie jest szkolną szatnią i tylko wyobraźnia może nam podpowiedzieć, jak dawniej mógł wyglądać jego klimat w podziemiu szkoły... Co więcej, na obecnym boisku wydzielony był kiedyś spacerniak dla więźniów. Dla niektórych była to pierwsza możliwość zwiedzania budynku starego sądu, niektórzy pamiętają wnętrze za czasów swojej licealnej młodości… Obecna na spotkaniu była dyrektor szkoły Elżbieta Magierska potwierdziła kilka faktów, które przedstawił Michał Wójcik – jak na przykład fakt, że wejście od strony dziedzińca było powszechnie używane, to było główne wejście do budynku, świadczyły to tym wytarte kamienne stopnie schodów… 

Interesująco poprowadzona historia Sądu Powiatowego to jednocześnie zapowiedź szerszej publikacji na ten temat ”C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914”, którą mamy nadzieję niebawem poznać zgodnie z zapowiedzią autora Michała Wójcika. Już nie możemy się doczekać! Na zakończenie nie zabrakło wspólnego grupowego zdjęcia i pamiątkowych pocztówek – reprint przedwojennej pocztówki dawnej ulicy Sądowej.

 

red i fot. UM6. Spacer historyczny realizowany był ze środków promocji Miasta Mszana Dolna.

 


Podobne artykuły

pon, 22 maj 2023, 11:35:06

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!

Niedziela, 28 maja to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskich czeka masa atrakcji: zapraszamy na konkursy i gry z nagrodami, most tyrolski, ściankę wspinaczkową, rodzinną grę terenową, pokaz sprzętu strażackiego, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i skakanki. Serdecznie zapraszamy!

 

pon, 15 maj 2023, 13:21:02

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 maja 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.

 

śro, 19 kwi 2023, 13:31:39

W GÓRY, W GÓRY!

Koło Terenowe PTTK zaprasza na „XIX Spotkania w górach” zaplanowano szesć wyjść w tym sezonie, a jeszcze dodatkowo dla członków Koła Terenowego zorganizowane będą wycieczki wyjazdowe. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!

pią, 26 maj 2023, 09:52:31

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2022 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2022”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

pią, 26 maj 2023, 09:21:36

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 23 maj 2023, 09:46:13

PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Samorząd Miasta Mszana Dolna konsekwentnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. To szczególnie ważne w ostatnim czasie, kiedy – ze względu na sytuację geopolityczną – znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W minionym Roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od środków transportu. W Mszanie Dolnej są one najniższe z możliwych.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej uchwały.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-05-08/wyjatkowy-6-spacer-historyczny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-05-08/wyjatkowy-6-spacer-historyczny.html