Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Wyjątkowy 6. Spacer historyczny

Tym razem było naprawdę wyjątkowo – do tej pory spacery odbywały się w przestrzeni miejskiej, uczestnicy pokonywali trasy ulic, poznając architekturę dawnych budynków tylko z ich zewnętrznej formy, na tyle na ile udało się je zachować po latach różnej ingerencji… W sobotę, 29 kwietnia Michał Wójcik zaprosił nas do środka budynku dawnego sądu, obecnie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Jana Matejki.

Dzięki uprzejmości dyrekcji otworzyły się ogromne drzwi z fragmentem oryginalnej fasady i można było po części przenieść się w czasy, kiedy Sąd Powiatowy był funkcjonującą instytucją dostępną dla mieszkańców całej okolicy. Przybliżona została idea lokalizacji, wcześniejsze zabiegi różnych grup lobbujących o umiejscowienie akurat pod wybranym adresem tej instytucji oraz rozmach i finansowy ogrom przedsięwzięcia związanego z budową tak okazałego, jak na ówczesne czasy budynku, czy sylwetki pracujących tutaj sędziów - to niektóre z wątków ciekawie poprowadzonej historii. Krążąc korytarzami, przechodząc z jednej części do drugiej, uczestnicy zapoznawali się funkcjami zaplanowanych pomieszczeń – od części archiwum, części gdzie zlokalizowany był miejski urząd podatkowy, aż po salę rozpraw, czy areszt, który obecnie jest szkolną szatnią i tylko wyobraźnia może nam podpowiedzieć, jak dawniej mógł wyglądać jego klimat w podziemiu szkoły... Co więcej, na obecnym boisku wydzielony był kiedyś spacerniak dla więźniów. Dla niektórych była to pierwsza możliwość zwiedzania budynku starego sądu, niektórzy pamiętają wnętrze za czasów swojej licealnej młodości… Obecna na spotkaniu była dyrektor szkoły Elżbieta Magierska potwierdziła kilka faktów, które przedstawił Michał Wójcik – jak na przykład fakt, że wejście od strony dziedzińca było powszechnie używane, to było główne wejście do budynku, świadczyły to tym wytarte kamienne stopnie schodów… 

Interesująco poprowadzona historia Sądu Powiatowego to jednocześnie zapowiedź szerszej publikacji na ten temat ”C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914”, którą mamy nadzieję niebawem poznać zgodnie z zapowiedzią autora Michała Wójcika. Już nie możemy się doczekać! Na zakończenie nie zabrakło wspólnego grupowego zdjęcia i pamiątkowych pocztówek – reprint przedwojennej pocztówki dawnej ulicy Sądowej.

 

red i fot. UM6. Spacer historyczny realizowany był ze środków promocji Miasta Mszana Dolna.

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-05-08/wyjatkowy-6-spacer-historyczny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-05-08/wyjatkowy-6-spacer-historyczny.html