Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź wspólnie uczciły rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Pod Domem Strażaka w Mszanie Dolnej zebrali się goście oraz poczty sztandarowe, skąd w uroczystym przemarszu poprowadzonym przez Orkiestrę Dętą w Mszanie Górnej udali się do Kościoła pw. św. Michała Archanioła. W zabytkowym kościele  miała miejsce msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza mszańskiej parafii -  Jerzego Raźnego oraz ojca Bogdana Słysia z Parafii św. Józefa w Lubomierzu. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej wraz z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, a także radni gmin wszystkich trzech samorządów, radni powiatu limanowskiego, delegacje i poczty sztandarowe lokalnych instytucji i organizacji. Obecni byli również przedstawiciel krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Krzysztof Pięciak, Dowódca 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej - ppłk Marcin Lorek, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej.

Po zakończeniu uroczystości w kościele, zabrani udali się do Parku Miejskim im. Rodziny hr. Krasińskich, gdzie miały miejsce dalsze obchody, poprowadzone przez Zbigniewa Jarosza, tj wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Poległych oraz złożenie wiązanek i zniczy przy obelisku katyńskim. Obchody uświetnili także uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej, którzy zaprezentowali program artystyczny, upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz Maria Bryniarska, która wygłosiła przejmujący wiersz Mariana Hemara pt. „Katyń” . Następnie głos zabrali przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście, m.in. Michał Wójcik, który zaprezentował repliki guzików oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, który podziękował zgromadzonym za przybycie i zaprosił na tradycyjną wojskową grochówkę.red. Monika Homa


Podobne artykuły

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

śro, 22 maj 2024, 17:02:00

II ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Sasal zwołuje II zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 28 maja (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pon, 20 maj 2024, 09:22:14

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z WARSZAWSKĄ AKTORKĄ, ALINĄ ŚWIDOWSKĄ

Fundacja Sztetl Mszana Dolna w ramach trzeciej edycji „Opowieść o przedwojennej, dwukulturowej Mszanie Dolnej” zaprasza na niezwykłe spotkanie z warszawską aktorką, Aliną Świdowską, córką Adiny Blady-Szwajger, legendarnej lekarki z getta warszawskiego.

pią, 24 maj 2024, 14:46:37

SPACER HISTORYCZNY W GMINIE NIEDŹWIEDŹ

Serdecznie zapraszamy na spacer historyczny, który odbędzie się w sobotę, 25 maja 2024 roku o godzinie 15:00 na Rynku w Niedźwiedziu. Tematem przewodnim będzie „Życie gospodarcze gminy Niedźwiedź na przełomie XIX i XX w.”

pią, 24 maj 2024, 08:12:27

ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ INFORMUJE

Szanowni Mieszkańcy, Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, iż Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zatwierdziło taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie miasta na okres 3 lat.

 

pią, 24 maj 2024, 06:27:49

KOŁO TERENOWE PTTK ZAPRASZA NA TURBACZYK

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza na drugą górę w ramach akcji „Spotkania w górach”. Według planu jubileuszowej, XX edycji spotkań wyjście zaplanowane jest w najbliższą niedzielę, 26 maja na Turbaczyk (1078 m npm).

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-04-17/pamiec-o-ofiarach-zbrodni-katynskiej-oraz-katastrofy-smolenskiej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-04-17/pamiec-o-ofiarach-zbrodni-katynskiej-oraz-katastrofy-smolenskiej.html