Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Góralskie cytanie - podsumownie na uroczystej gali

„Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią – choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota.”
Władysław Orkan


19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród dla laureatów i upominków dla wszystkich uczestników wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego VI „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

Galę zaszczycili swą obecnością: Małgorzata Lenartowicz - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Michał Grzeszczuk - Wiceburmistrz Miasta Mszana Dolna, Julian Kowalczyk - Prezes Związku Podhalan w Polsce, Helena Pajdzik - członek Zarządu Oddziału Związku Podhalan w Lubomierzu, Aneta Kujacz - kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu, Teofila Latoś - Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, Agnieszka Orzeł - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, Pani Maria Farganus - sołtys wsi Łostówka, Dorota Kościelniak - instruktor tańca i śpiewu zagórzańskiego, Bogusław Nawara - instruktor muzyki i śpiewu oraz Dyrektorzy szkół z terenu gminy Mszana Dolna, miasta Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź oraz uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami. W zagórzański, magiczny, pasterski nastrój zgromadzonych gości wprowadził Zagórzanin Bogusław Nawara gając na zapomnianym już instrumencie - dudach beskidzkich.

Gospodarz Gali Pani Janina Flig - dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce przywitała wszystkich przybyłych gości po krótce przybliżając historię konkursu. Na temat wagi oraz roli kształtowania w młodych ludziach zamiłowania do swojej Małej Ojczyzny mówił także Wójt Bolesław Żaba. Głos zabrał także Prezes Związku Podhalan w Polsce - Pan Julian Kowalczyk, zwracając uwagę, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi grupami Górali, siła jest w jedności! Z kolei Pani wizytator - Małgorzata Lenartowicz podkreśliła, że konkurs ten jest trudny i wymagający, ale ważny o czym świadczy współorganizacja Konkursu z ramienia Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Akcent artystyczny kultury zagórzańskiej przedstawił dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”, który przedstawił montaż recytatorsko-wokalno-taneczny o regionie oraz folklorze Zagórzan.

By pokazać jak piękny, a zarazem trudny jest to Konkurs laureatka I miejsca – Kamila Kuczaj  przeczytała zgromadzonym konkursowe opowiadanie z Zagórzańskiej Czytanki „ Jak to pies z wilkom mieli na Jaworzynie wojno”, po czym nastąpiło wyczekiwane uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz upominków dla wszystkich dzieci biorących udział w Konkursie.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Współorganizatorzy konkursu to: Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.

Patronat nad Konkursem objęli: Wójt Gminy Mszana Dolna, Burmistrz Miast Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź oraz Prezes Związku Podhalan w Polsce.

Fundatorem nagród i upominków były trzy zagórzańskie samorządy: Gmina Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła telewizja Tv28, autorką fotorelacji z uroczystości jest Pani Monika Antosz- Grodzicka.

Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa małopolskiego. Główne jego cele to m.in.: kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej, kultywowanie gwary zagórzańskiej i wsparcie edukacji polonistycznej uczniów w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 161 uczniów (77 - w części czytelniczej, 84 - w części plastycznej), którzy reprezentowali 20 szkół. 

Wyniki Konkursu dostępne są na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz na stronie internetowej Zespoły Szkoły i Przedszkola w Łostówce https://zsplostowka.edupage.org/news/?gtnid=628#news-628

 

Wielkie podziękowania i wyrazy uznania dla nauczycieli, którzy przygotowali dzieci do konkursu.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji z rok.
 

Małgorzata Dudzik

fot. Monika Antosz-Grodzicka

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/goralskie-cytanie-podsumownie-na-uroczystej-gali.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/goralskie-cytanie-podsumownie-na-uroczystej-gali.html