Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Góralskie cytanie - podsumownie na uroczystej gali

„Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią – choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota.”
Władysław Orkan


19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród dla laureatów i upominków dla wszystkich uczestników wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego VI „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

Galę zaszczycili swą obecnością: Małgorzata Lenartowicz - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna, Michał Grzeszczuk - Wiceburmistrz Miasta Mszana Dolna, Julian Kowalczyk - Prezes Związku Podhalan w Polsce, Helena Pajdzik - członek Zarządu Oddziału Związku Podhalan w Lubomierzu, Aneta Kujacz - kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu, Teofila Latoś - Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, Agnieszka Orzeł - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, Pani Maria Farganus - sołtys wsi Łostówka, Dorota Kościelniak - instruktor tańca i śpiewu zagórzańskiego, Bogusław Nawara - instruktor muzyki i śpiewu oraz Dyrektorzy szkół z terenu gminy Mszana Dolna, miasta Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź oraz uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami. W zagórzański, magiczny, pasterski nastrój zgromadzonych gości wprowadził Zagórzanin Bogusław Nawara gając na zapomnianym już instrumencie - dudach beskidzkich.

Gospodarz Gali Pani Janina Flig - dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce przywitała wszystkich przybyłych gości po krótce przybliżając historię konkursu. Na temat wagi oraz roli kształtowania w młodych ludziach zamiłowania do swojej Małej Ojczyzny mówił także Wójt Bolesław Żaba. Głos zabrał także Prezes Związku Podhalan w Polsce - Pan Julian Kowalczyk, zwracając uwagę, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi grupami Górali, siła jest w jedności! Z kolei Pani wizytator - Małgorzata Lenartowicz podkreśliła, że konkurs ten jest trudny i wymagający, ale ważny o czym świadczy współorganizacja Konkursu z ramienia Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Akcent artystyczny kultury zagórzańskiej przedstawił dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”, który przedstawił montaż recytatorsko-wokalno-taneczny o regionie oraz folklorze Zagórzan.

By pokazać jak piękny, a zarazem trudny jest to Konkurs laureatka I miejsca – Kamila Kuczaj  przeczytała zgromadzonym konkursowe opowiadanie z Zagórzańskiej Czytanki „ Jak to pies z wilkom mieli na Jaworzynie wojno”, po czym nastąpiło wyczekiwane uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz upominków dla wszystkich dzieci biorących udział w Konkursie.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Współorganizatorzy konkursu to: Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.

Patronat nad Konkursem objęli: Wójt Gminy Mszana Dolna, Burmistrz Miast Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź oraz Prezes Związku Podhalan w Polsce.

Fundatorem nagród i upominków były trzy zagórzańskie samorządy: Gmina Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła telewizja Tv28, autorką fotorelacji z uroczystości jest Pani Monika Antosz- Grodzicka.

Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa małopolskiego. Główne jego cele to m.in.: kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej, kultywowanie gwary zagórzańskiej i wsparcie edukacji polonistycznej uczniów w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 161 uczniów (77 - w części czytelniczej, 84 - w części plastycznej), którzy reprezentowali 20 szkół. 

Wyniki Konkursu dostępne są na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz na stronie internetowej Zespoły Szkoły i Przedszkola w Łostówce https://zsplostowka.edupage.org/news/?gtnid=628#news-628

 

Wielkie podziękowania i wyrazy uznania dla nauczycieli, którzy przygotowali dzieci do konkursu.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji z rok.
 

Małgorzata Dudzik

fot. Monika Antosz-Grodzicka

 


Podobne artykuły

pon, 22 maj 2023, 11:35:06

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!

Niedziela, 28 maja to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskich czeka masa atrakcji: zapraszamy na konkursy i gry z nagrodami, most tyrolski, ściankę wspinaczkową, rodzinną grę terenową, pokaz sprzętu strażackiego, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i skakanki. Serdecznie zapraszamy!

 

pon, 15 maj 2023, 13:21:02

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 maja 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.

 

śro, 19 kwi 2023, 13:31:39

W GÓRY, W GÓRY!

Koło Terenowe PTTK zaprasza na „XIX Spotkania w górach” zaplanowano szesć wyjść w tym sezonie, a jeszcze dodatkowo dla członków Koła Terenowego zorganizowane będą wycieczki wyjazdowe. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!

pią, 26 maj 2023, 09:52:31

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2022 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2022”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

pią, 26 maj 2023, 09:21:36

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 23 maj 2023, 09:46:13

PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Samorząd Miasta Mszana Dolna konsekwentnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. To szczególnie ważne w ostatnim czasie, kiedy – ze względu na sytuację geopolityczną – znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W minionym Roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od środków transportu. W Mszanie Dolnej są one najniższe z możliwych.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej uchwały.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/goralskie-cytanie-podsumownie-na-uroczystej-gali.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/goralskie-cytanie-podsumownie-na-uroczystej-gali.html