Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Finisaż wystawy z zagórzańskim akcentem

W minioną środę, 29 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbył się uroczysty finisaż zamykający wystawę tematyczną „Mszana Dolna, 7 wieków tradycji, 70 lat praw miejskich”. Wystawa była swoistym zamknięciem minionego roku, bogatego w imprezy i uroczystości związane z miejskim jubileuszem – 70-leciem otrzymania praw miejskich.

Przygotowane plansze, składające się na wystawę, opowiadają historię od początku założenia osady „Mschena”, aż do czasów współczesnych, a uzupełnieniem tych informacji były eksponaty przywiezione z zasobów Urzędu Miasta – publikacje, kroniki, albumy, jak i Muzeum Etnograficznego im. Wł. Orkana w Rabce – wypożyczone drewniane zabawki, rzeźby czy narzędzia używane dawniej przez górali zagórzańskich.

Na finisaż wystawy zaprosiliśmy naszych partnerów z Zagórzańskich Dziedzin – bezpośrednie doświadczenie muzyki, strojów uzupełniło zebraną wiedzę o Mszanie Dolnej jako stolicy Zagórzan. Był z nami Wojciech Jamróz – przedstawiciel Asysty Zagórzańskiej, ale również zasłużony na wielu obszarach działacz kultury, Józefa Potaczek – artystka, malarka, autorka pięknego monidła, Grażyna Piwowarska z Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z Kasinki Małej oraz kapela Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom”. Obecny był Radny Miejski Bogdan Surówka z małżonką, Lucyną. Szczęśliwie dotarła również liderka grupy – Dorota Kościelniak, która w tym samym dniu zasiadała w jury w konkursie „Zagórzańska Cytanka” w Łostówce i uraczyła nas jeszcze kilkoma utworami na zakończenie. Muzyka pobudzała do tańca, więc już powoli zaczęły kiełkować kolejne pomysły na wspólne działania, niewykluczone, że spotkamy się na warsztatach tanecznych… Wszystko jest możliwe, szczególnie z zagórzańskim potencjałem i opracowaną dość pokaźną liczbą warsztatów tematycznych w ramach Zagórzańskich Dziedzin.

Burmistrz Miasta Anna Pękała na zakończenie słowa podziękowania skierowała do dyrektora Jerzego Woźniakiewicza i zapraszała do odwiedzin Mszany Dolnej - to tak mały dystans do pokonania, a tyle możliwości… Wystawa o naszym mieście rozpoczyna swoje „małopolskie tournée” po innych bibliotekach – w najbliższym czasie dostępna będzie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernichowie, niewykluczone, że i tam Zagórzanie pojawią się z wizytą…


Podobne artykuły

pon, 10 cze 2024, 10:00:40

UWAGA - UTRUDNIENIA W URZĘDZIE

Szanowni Mieszkańcy, w związku z zaplanowanym remontem i budową windy w Urzędzie Miasta w najbliższym czasie pojawią się utrudnienia, które ograniczą dostępność do wybranych wydziałów na terenie budynku.

 

 

pon, 27 maj 2024, 09:34:49

UWAGA! ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

pią, 14 cze 2024, 16:07:02

III ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Sasal zwołuje III zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 czerwca (czwartek) o godz. 13:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

sob, 15 cze 2024, 07:10:32

PARAFIA ZAPRASZA NA ''SPOTKANIE RODZIN PRZY MIŁOSIERDZIU''

W niedzielę, 16 czerwca Parafia pw. Miłosierdzia Bożego zaprasza na „Spotkanie Rodzin przy Miłosierdziu”. Tuz po mszy św. o godz. 10:30 zaplanowane są atrakcje, które zajmą cały parking.  W programie: występy grup parafialnych,  darmowe atrakcje dla dzieci, konkursy z nagrodami, zaplecze gastronomiczne.

czw, 11 kwi 2024, 11:53:27

W GÓRY, W GÓRY! JUBILEUSZOWY, XX SEZON „SPOTKAŃ W GÓRACH” - ĆWILIN W NIEDZIELĘ!

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza na otwarcie  dwudziestego sezonu „Spotkań w górach” na górze Wsołowej, w niedzielę 21 kwietnia. Wsołowa z najpiękniejszą panoramą na Mszanę Dolną otwiera nasz tegoroczny jubileuszowy cykl, będzie to pierwszy szczyt na liście z sześciu do zdobycia.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-06/finisaz-wystawy-z-zagorzanskim-akcentem.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-06/finisaz-wystawy-z-zagorzanskim-akcentem.html