Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Finisaż wystawy z zagórzańskim akcentem

W minioną środę, 29 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbył się uroczysty finisaż zamykający wystawę tematyczną „Mszana Dolna, 7 wieków tradycji, 70 lat praw miejskich”. Wystawa była swoistym zamknięciem minionego roku, bogatego w imprezy i uroczystości związane z miejskim jubileuszem – 70-leciem otrzymania praw miejskich.

Przygotowane plansze, składające się na wystawę, opowiadają historię od początku założenia osady „Mschena”, aż do czasów współczesnych, a uzupełnieniem tych informacji były eksponaty przywiezione z zasobów Urzędu Miasta – publikacje, kroniki, albumy, jak i Muzeum Etnograficznego im. Wł. Orkana w Rabce – wypożyczone drewniane zabawki, rzeźby czy narzędzia używane dawniej przez górali zagórzańskich.

Na finisaż wystawy zaprosiliśmy naszych partnerów z Zagórzańskich Dziedzin – bezpośrednie doświadczenie muzyki, strojów uzupełniło zebraną wiedzę o Mszanie Dolnej jako stolicy Zagórzan. Był z nami Wojciech Jamróz – przedstawiciel Asysty Zagórzańskiej, ale również zasłużony na wielu obszarach działacz kultury, Józefa Potaczek – artystka, malarka, autorka pięknego monidła, Grażyna Piwowarska z Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z Kasinki Małej oraz kapela Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom”. Obecny był Radny Miejski Bogdan Surówka z małżonką, Lucyną. Szczęśliwie dotarła również liderka grupy – Dorota Kościelniak, która w tym samym dniu zasiadała w jury w konkursie „Zagórzańska Cytanka” w Łostówce i uraczyła nas jeszcze kilkoma utworami na zakończenie. Muzyka pobudzała do tańca, więc już powoli zaczęły kiełkować kolejne pomysły na wspólne działania, niewykluczone, że spotkamy się na warsztatach tanecznych… Wszystko jest możliwe, szczególnie z zagórzańskim potencjałem i opracowaną dość pokaźną liczbą warsztatów tematycznych w ramach Zagórzańskich Dziedzin.

Burmistrz Miasta Anna Pękała na zakończenie słowa podziękowania skierowała do dyrektora Jerzego Woźniakiewicza i zapraszała do odwiedzin Mszany Dolnej - to tak mały dystans do pokonania, a tyle możliwości… Wystawa o naszym mieście rozpoczyna swoje „małopolskie tournée” po innych bibliotekach – w najbliższym czasie dostępna będzie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernichowie, niewykluczone, że i tam Zagórzanie pojawią się z wizytą…


Podobne artykuły

pon, 22 maj 2023, 11:35:06

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!

Niedziela, 28 maja to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskich czeka masa atrakcji: zapraszamy na konkursy i gry z nagrodami, most tyrolski, ściankę wspinaczkową, rodzinną grę terenową, pokaz sprzętu strażackiego, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i skakanki. Serdecznie zapraszamy!

 

pon, 15 maj 2023, 13:21:02

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 maja 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.

 

śro, 19 kwi 2023, 13:31:39

W GÓRY, W GÓRY!

Koło Terenowe PTTK zaprasza na „XIX Spotkania w górach” zaplanowano szesć wyjść w tym sezonie, a jeszcze dodatkowo dla członków Koła Terenowego zorganizowane będą wycieczki wyjazdowe. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!

pią, 26 maj 2023, 09:52:31

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2022 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2022”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

pią, 26 maj 2023, 09:21:36

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 23 maj 2023, 09:46:13

PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Samorząd Miasta Mszana Dolna konsekwentnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. To szczególnie ważne w ostatnim czasie, kiedy – ze względu na sytuację geopolityczną – znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W minionym Roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od środków transportu. W Mszanie Dolnej są one najniższe z możliwych.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej uchwały.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-06/finisaz-wystawy-z-zagorzanskim-akcentem.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-06/finisaz-wystawy-z-zagorzanskim-akcentem.html