Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Finisaż wystawy z zagórzańskim akcentem

W minioną środę, 29 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbył się uroczysty finisaż zamykający wystawę tematyczną „Mszana Dolna, 7 wieków tradycji, 70 lat praw miejskich”. Wystawa była swoistym zamknięciem minionego roku, bogatego w imprezy i uroczystości związane z miejskim jubileuszem – 70-leciem otrzymania praw miejskich.

Przygotowane plansze, składające się na wystawę, opowiadają historię od początku założenia osady „Mschena”, aż do czasów współczesnych, a uzupełnieniem tych informacji były eksponaty przywiezione z zasobów Urzędu Miasta – publikacje, kroniki, albumy, jak i Muzeum Etnograficznego im. Wł. Orkana w Rabce – wypożyczone drewniane zabawki, rzeźby czy narzędzia używane dawniej przez górali zagórzańskich.

Na finisaż wystawy zaprosiliśmy naszych partnerów z Zagórzańskich Dziedzin – bezpośrednie doświadczenie muzyki, strojów uzupełniło zebraną wiedzę o Mszanie Dolnej jako stolicy Zagórzan. Był z nami Wojciech Jamróz – przedstawiciel Asysty Zagórzańskiej, ale również zasłużony na wielu obszarach działacz kultury, Józefa Potaczek – artystka, malarka, autorka pięknego monidła, Grażyna Piwowarska z Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Zagórzańskiej z Kasinki Małej oraz kapela Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom”. Obecny był Radny Miejski Bogdan Surówka z małżonką, Lucyną. Szczęśliwie dotarła również liderka grupy – Dorota Kościelniak, która w tym samym dniu zasiadała w jury w konkursie „Zagórzańska Cytanka” w Łostówce i uraczyła nas jeszcze kilkoma utworami na zakończenie. Muzyka pobudzała do tańca, więc już powoli zaczęły kiełkować kolejne pomysły na wspólne działania, niewykluczone, że spotkamy się na warsztatach tanecznych… Wszystko jest możliwe, szczególnie z zagórzańskim potencjałem i opracowaną dość pokaźną liczbą warsztatów tematycznych w ramach Zagórzańskich Dziedzin.

Burmistrz Miasta Anna Pękała na zakończenie słowa podziękowania skierowała do dyrektora Jerzego Woźniakiewicza i zapraszała do odwiedzin Mszany Dolnej - to tak mały dystans do pokonania, a tyle możliwości… Wystawa o naszym mieście rozpoczyna swoje „małopolskie tournée” po innych bibliotekach – w najbliższym czasie dostępna będzie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernichowie, niewykluczone, że i tam Zagórzanie pojawią się z wizytą…


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

czw, 30 lis 2023, 09:15:09

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK

W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-06/finisaz-wystawy-z-zagorzanskim-akcentem.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-06/finisaz-wystawy-z-zagorzanskim-akcentem.html