Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święto Niepodległości w Mszanie Dolnej

Na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Mszana Dolna zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji działających na terenie obydwu samorządów, orkiestra OSP Mszana Dolna, a także mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”, działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Maszt znajdujący się przed budynkiem urzędu został sfinansowany ze środków Rządu RP, w ramach akcji ”Pod biało czerwoną”. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Gmina Mszana Dolna pozyskała dotację celową na zakup flagi i masztu z pomocą mieszkańców, którzy wskazali lokalizację masztu w głosowaniu on-line. Celem projektu „Pod biało czerwoną jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, a także zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, dowódca jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Bogdan Schmidt odczytał Apel Poległych.


Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny w Mszanie Dolnej. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przy mogiłach żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny podczas I i II wojny światowej, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów.

W dalszej części odbył się przemarsz do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Proboszcz parafii ks. Jerzy Raźny wraz z księdzem Tomaszem Bochnakiem – wikariuszem z parafii Miłosierdzia Bożego odprawili mszę św. w intencji wolnej i niepodległej Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewnili Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.

Po mszy św. miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru z parafii Miłosierdzia Bożego oraz orkiestry, którego punktem kulminacyjnym było wspólne ośpiewanie hymnu narodowego.

red. Monika Homa

fot. UM


Podobne artykuły

pon, 22 maj 2023, 11:35:06

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!

Niedziela, 28 maja to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskich czeka masa atrakcji: zapraszamy na konkursy i gry z nagrodami, most tyrolski, ściankę wspinaczkową, rodzinną grę terenową, pokaz sprzętu strażackiego, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i skakanki. Serdecznie zapraszamy!

 

pon, 15 maj 2023, 13:21:02

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 maja 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.

 

śro, 19 kwi 2023, 13:31:39

W GÓRY, W GÓRY!

Koło Terenowe PTTK zaprasza na „XIX Spotkania w górach” zaplanowano szesć wyjść w tym sezonie, a jeszcze dodatkowo dla członków Koła Terenowego zorganizowane będą wycieczki wyjazdowe. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!

pią, 26 maj 2023, 09:52:31

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2022 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2022”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

pią, 26 maj 2023, 09:21:36

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 23 maj 2023, 09:46:13

PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Samorząd Miasta Mszana Dolna konsekwentnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. To szczególnie ważne w ostatnim czasie, kiedy – ze względu na sytuację geopolityczną – znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W minionym Roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od środków transportu. W Mszanie Dolnej są one najniższe z możliwych.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej uchwały.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html