Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święto Niepodległości w Mszanie Dolnej

Na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Mszana Dolna zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji działających na terenie obydwu samorządów, orkiestra OSP Mszana Dolna, a także mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”, działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Maszt znajdujący się przed budynkiem urzędu został sfinansowany ze środków Rządu RP, w ramach akcji ”Pod biało czerwoną”. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Gmina Mszana Dolna pozyskała dotację celową na zakup flagi i masztu z pomocą mieszkańców, którzy wskazali lokalizację masztu w głosowaniu on-line. Celem projektu „Pod biało czerwoną jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, a także zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, dowódca jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Bogdan Schmidt odczytał Apel Poległych.


Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny w Mszanie Dolnej. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przy mogiłach żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny podczas I i II wojny światowej, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów.

W dalszej części odbył się przemarsz do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Proboszcz parafii ks. Jerzy Raźny wraz z księdzem Tomaszem Bochnakiem – wikariuszem z parafii Miłosierdzia Bożego odprawili mszę św. w intencji wolnej i niepodległej Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewnili Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.

Po mszy św. miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru z parafii Miłosierdzia Bożego oraz orkiestry, którego punktem kulminacyjnym było wspólne ośpiewanie hymnu narodowego.

red. Monika Homa

fot. UM


Podobne artykuły

pią, 20 sty 2023, 15:33:11

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW UL. LEŚNEJ

Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że w związku z pracami prowadzonymi obecnie na ul. Leśnej mogą wystąpić okresowe przerwy w dostawie wody na całym odcinku ulicy.
 

czw, 2 lut 2023, 09:32:24

ZAPRASZAMY NA KONCERT KANTORA I KLEZMORIM TRIO

Miasto Mszana Dolna wspólnie z Fundacją Sztetl Mszana Dolna zaprasza w najbliższy wtorek, 7 lutego o godz. 17:00 na koncert izraelskiego kantora o mszańskich korzeniach, Avrahama Taylora, któremu towarzyszyć będzie zespół Klezmorim Trio.

pon, 6 lut 2023, 11:13:05

GRAMY DLA JULKI!

Serdecznie zapraszamy na charytatywny event rekreacyjno-sportowy „GRAMY DLA JULKI”, który odbędzie się w niedzielę,  12 lutego w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej - ul. Starowiejska 4.
 

czw, 2 lut 2023, 10:59:28

ZA KOLĘDĘ DZIĘKUJEMY

Mocnym akcentem partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin zakończyli okres kolędowy. Zgromadzili się wokół żłóbka w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lubomierzu, aby radosnym śpiewem polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek dać wyraz swojej tradycji.

pon, 2 sty 2023, 11:45:10

ZAWIADOMIENIE O ZMIANIE WYSOKOŚCI STAWKI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2519), Burmistrz Miasta Mszana Dolna, zawiadamia, że Rada Miejska w Mszanie Dolnej  w dniu 14 grudnia 2022 r. podjęła uchwałę Nr LVIII/472/2022 w sprawie wyboru metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Miasta Mszana Dolna oraz ustalenia wysokości tej opłaty.
 

pią, 23 gru 2022, 13:22:23

NOWY HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI NA ROK 2023

Szanowni Mieszkańcy, harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2023 dostępny jest na stronie Urzędu Miasta w zakładce „Gospodarka odpadami” – Harmonogram wywozu śmieci – TUTAJ oraz w darmowej aplikacji "Kiedy śmieci".

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html