Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święto Niepodległości w Mszanie Dolnej

Na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Mszana Dolna zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji działających na terenie obydwu samorządów, orkiestra OSP Mszana Dolna, a także mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”, działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Maszt znajdujący się przed budynkiem urzędu został sfinansowany ze środków Rządu RP, w ramach akcji ”Pod biało czerwoną”. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Gmina Mszana Dolna pozyskała dotację celową na zakup flagi i masztu z pomocą mieszkańców, którzy wskazali lokalizację masztu w głosowaniu on-line. Celem projektu „Pod biało czerwoną jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, a także zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, dowódca jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Bogdan Schmidt odczytał Apel Poległych.


Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny w Mszanie Dolnej. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przy mogiłach żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny podczas I i II wojny światowej, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów.

W dalszej części odbył się przemarsz do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Proboszcz parafii ks. Jerzy Raźny wraz z księdzem Tomaszem Bochnakiem – wikariuszem z parafii Miłosierdzia Bożego odprawili mszę św. w intencji wolnej i niepodległej Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewnili Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.

Po mszy św. miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru z parafii Miłosierdzia Bożego oraz orkiestry, którego punktem kulminacyjnym było wspólne ośpiewanie hymnu narodowego.

red. Monika Homa

fot. UM


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

czw, 30 lis 2023, 09:15:09

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK

W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html