Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święto Niepodległości w Mszanie Dolnej

Na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Mszana Dolna zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz organizacji działających na terenie obydwu samorządów, orkiestra OSP Mszana Dolna, a także mieszkańcy.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”, działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Maszt znajdujący się przed budynkiem urzędu został sfinansowany ze środków Rządu RP, w ramach akcji ”Pod biało czerwoną”. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Gmina Mszana Dolna pozyskała dotację celową na zakup flagi i masztu z pomocą mieszkańców, którzy wskazali lokalizację masztu w głosowaniu on-line. Celem projektu „Pod biało czerwoną jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców, uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, a także zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, dowódca jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Bogdan Schmidt odczytał Apel Poległych.


Następnie zebrani udali się na cmentarz parafialny w Mszanie Dolnej. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przy mogiłach żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny podczas I i II wojny światowej, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów.

W dalszej części odbył się przemarsz do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Proboszcz parafii ks. Jerzy Raźny wraz z księdzem Tomaszem Bochnakiem – wikariuszem z parafii Miłosierdzia Bożego odprawili mszę św. w intencji wolnej i niepodległej Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewnili Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.

Po mszy św. miał miejsce koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu chóru z parafii Miłosierdzia Bożego oraz orkiestry, którego punktem kulminacyjnym było wspólne ośpiewanie hymnu narodowego.

red. Monika Homa

fot. UM


Podobne artykuły

pon, 10 cze 2024, 10:00:40

UWAGA - UTRUDNIENIA W URZĘDZIE

Szanowni Mieszkańcy, w związku z zaplanowanym remontem i budową windy w Urzędzie Miasta w najbliższym czasie pojawią się utrudnienia, które ograniczą dostępność do wybranych wydziałów na terenie budynku.

 

 

pon, 27 maj 2024, 09:34:49

UWAGA! ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

pią, 14 cze 2024, 16:07:02

III ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Sasal zwołuje III zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 czerwca (czwartek) o godz. 13:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

sob, 15 cze 2024, 07:10:32

PARAFIA ZAPRASZA NA ''SPOTKANIE RODZIN PRZY MIŁOSIERDZIU''

W niedzielę, 16 czerwca Parafia pw. Miłosierdzia Bożego zaprasza na „Spotkanie Rodzin przy Miłosierdziu”. Tuz po mszy św. o godz. 10:30 zaplanowane są atrakcje, które zajmą cały parking.  W programie: występy grup parafialnych,  darmowe atrakcje dla dzieci, konkursy z nagrodami, zaplecze gastronomiczne.

czw, 11 kwi 2024, 11:53:27

W GÓRY, W GÓRY! JUBILEUSZOWY, XX SEZON „SPOTKAŃ W GÓRACH” - ĆWILIN W NIEDZIELĘ!

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza na otwarcie  dwudziestego sezonu „Spotkań w górach” na górze Wsołowej, w niedzielę 21 kwietnia. Wsołowa z najpiękniejszą panoramą na Mszanę Dolną otwiera nasz tegoroczny jubileuszowy cykl, będzie to pierwszy szczyt na liście z sześciu do zdobycia.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/swieto-niepodleglosci-w-mszanie-dolnej.html