Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święty w Mszanie

Przy kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła pojawiła się przestrzenna wystawa poświęcona Św. Maksymilianowi Marii Kolbe. Nieprzypadkowo został wybrany czas, początek sierpnia 2022 – to dokładnie sto lat, kiedy do naszej miejscowości przybył na wypoczynek i kurację Ojciec Kolbe. Rekonwalescencja w Mszanie Dolnej, miejscowości sąsiadującej z uzdrowiskową Rabką miała przynieść podobny skutek zdrowotny chorującemu na gruźlicę i przemęczonemu pracą zakonnikowi. Młody zakonnik (zaledwie cztery lata po święceniach), ale już redaktor ''Rycerza Niepokalanej'', którego sześć pierwszych numerów zdążył wydać przed przyjazdem do Mszany Dolnej,  zajmował niewielki pokoik w budynku, który służył siostrom również za kaplicę w domu zakonnym przy dawnej ul. Kolejowej.  

Fakt ten nie umknął w 1990 roku Radnym Miasta, kiedy to z inicjatywy Komitetu Obywatelskiego Solidarność złożony został wniosek, by główną ulicę w mieście, (wówczas Marcelego Nowotki) przemianować na Maksymiliana Marii Kolbego. Czy poza tym pobytem Mieszkańcy Miasta mogą coś więcej powiedzieć o Świętym? Najbardziej znana jest historia jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiążą jego postać z Niepokalanowem czy  przedwojenną prasą katolicką,  ale czy coś ponad to?

Warto zatem zagłębić się w opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę. które w zamyśle będą zmieniać lokalizację w naszym mieście i okolicy.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia!

 

 


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-04/swiety-w-mszanie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-04/swiety-w-mszanie.html