Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święty w Mszanie

Przy kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła pojawiła się przestrzenna wystawa poświęcona Św. Maksymilianowi Marii Kolbe. Nieprzypadkowo został wybrany czas, początek sierpnia 2022 – to dokładnie sto lat, kiedy do naszej miejscowości przybył na wypoczynek i kurację Ojciec Kolbe. Rekonwalescencja w Mszanie Dolnej, miejscowości sąsiadującej z uzdrowiskową Rabką miała przynieść podobny skutek zdrowotny chorującemu na gruźlicę i przemęczonemu pracą zakonnikowi. Młody zakonnik (zaledwie cztery lata po święceniach), ale już redaktor ''Rycerza Niepokalanej'', którego sześć pierwszych numerów zdążył wydać przed przyjazdem do Mszany Dolnej,  zajmował niewielki pokoik w budynku, który służył siostrom również za kaplicę w domu zakonnym przy dawnej ul. Kolejowej.  

Fakt ten nie umknął w 1990 roku Radnym Miasta, kiedy to z inicjatywy Komitetu Obywatelskiego Solidarność złożony został wniosek, by główną ulicę w mieście, (wówczas Marcelego Nowotki) przemianować na Maksymiliana Marii Kolbego. Czy poza tym pobytem Mieszkańcy Miasta mogą coś więcej powiedzieć o Świętym? Najbardziej znana jest historia jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiążą jego postać z Niepokalanowem czy  przedwojenną prasą katolicką,  ale czy coś ponad to?

Warto zatem zagłębić się w opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę. które w zamyśle będą zmieniać lokalizację w naszym mieście i okolicy.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia!

 

 


Podobne artykuły

pon, 5 gru 2022, 14:31:56

PREFERENCYJNY ZAKUP WĘGLA

Szanowni Państwo!
Miasto Mszana Dolna przystępuje do realizacji sprzedaży węgla na podstawie Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. 
Osoby, które złożyły wniosek o zakup węgla prosimy o kontakt z Urzędem Miasta w Mszanie Dolnej, tel. 18 33-79-400, w celu uzyskania informacji o weryfikacji wniosku. 
 

 

pią, 25 lis 2022, 16:08:28

UWAGA, WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Z dniem 1 grudnia 2022 roku zmienia się adres siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Nowy ares siedziby MOPS to ul. Piłsudskiego 58. Korespondencję należy kierować pod wskazany powyżej adres.

wto, 29 lis 2022, 15:39:16

LGD PIĘKNA ZIEMIA GORCZAŃSKA ZACHĘCA DO WYPEŁNIENIA ANKIETY

Lokalna Grupa Działania "Piękna Ziemia Gorczańska" zaprasza mieszkańców Gminy i Miasta Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź do wypełnienia drugiej części ANKIETY dotyczącej przyszłości naszych trzech samorządów i ich kierunków rozwoju.

 

pon, 28 lis 2022, 10:28:33

KONKURS POTRAW WIGILIJNYCH - ZGŁOSZENIA DO 5 GRUDNIA!

Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość zaprasza na Konkurs Potraw Wigilijnych, który odbędzie się 11 grudnia 2022 r. o godz. 14:00 na placu targowym w Mszanie Dolnej podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

pon, 28 lis 2022, 10:47:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY W MSZANIE DOLNEJ!

W niedzielę,  11 grudnia br., zapraszamy na Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. Zapraszamy na Plac Targowy w Mszanie Dolnej. Na stoiskach lokalnych producentów, rzemieślników, rękodzielników i rolników będzie można zaopatrzyć się w świąteczne produkty i ozdoby.

 

czw, 1 gru 2022, 16:35:59

OBWIESZCZENIE PAŃSTWOWEGO GOSPODARSTWA WODNEGO WODY POLSKIE

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zawiadamia o wszczęciu postępowania w sprawie wydania pozwoleń wodnoprawnych.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-04/swiety-w-mszanie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-04/swiety-w-mszanie.html