Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Jubileuszowe, Narodowe Czytanie w Miejskim Ośrodku Kultury

To już jubileuszowa, X edycja Narodowego Czytania, które organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Tegoroczną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. - Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

5 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej”. Dramat Gabrieli Zapolskiej na scenie prezentowali młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Wizja”, a także samorządowcy i przedstawiciele instytucji z powiatu limanowskiego, miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. Wydarzenie rozpoczęło się akcentem muzycznym. Wiązankę utworów patriotycznych zagrała Orkiestra Parkowa ze Szkoły Muzycznej I st. w Niedźwiedziu.

Fragmenty „Moralności pani Dulskiej” czytali: Wicestarosta Limanowski Agata Zięba; Radni Powiatu Limanowskiego – Agnieszka Orzeł, Janusz Potaczek i Grzegorz Wójcik; przedstawiciele Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej – przewodniczący Janusz Matoga, wiceprzewodnicząca Janina Flig i radna Joanna Sochacka; przedstawiciele Rady Gminy Mszana Dolna – przewodniczący Jan Chorągwicki oraz radne Aleksandra Kania i Jolanta Mardausz; wiceprzewodniczący Rady Gminy Niedźwiedź – Franciszek Rapciak; sekretarz gminy Niedźwiedź – Justyna Łabuz; przedstawiciele instytucji z trzech gmin – Aneta Kujacz, Gabriela Merklinger, Edyta Bajak, Dorota Kościelniak, Alicja Kowalczyk, Urszula Potaczek, Ewa Kozicka i Piotr Gardowski; przedstawiciele krakowskiego teatru „Adalex” – Adam Legendziewicz i Maria Bednarz. Grupa teatralna „Wizja” działająca przy MOK, a prowadzona przez P. Monikę Antosz-Grodzicką wystąpiła w składzie: Antonina Ciemniak, Wiktor Dobrowolski, Maja Kochańska, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Malec, Martyna Michór, Jessica Potaczek, Karolina Wadyl.

 


Organizatorami wydarzenia byli: Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej.

 

Na podstawie informacji przekazanych przez P. Monikę Antosz Grodzicką – odpowiedzialną za merytoryczną oprawę wydarzenia – dodatkowe podziękowania należą się również: Zuzannie Banasiak i Barbarze Łabuz z Miejskiego Ośrodka Kultury, Folwarkowi Stara Winiarnia oraz Józefowi Budaczowi z Telewizji internetowej tv28. Za nagłośnienie i oświetlenie wydarzenia odpowiadał Piotr Armatys – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Słowa podziękowania kierujemy również do Pani Moniki Antosz-Grodzickiej wraz z wyrazami głębokiego uznania i należnego szacunku.

 

na podstawie:

Monika Antosz-Grodzicka, Tv28,

Powiat Limanowski,

oficjalna strona Prezydenta RP


 


Podobne artykuły

czw, 26 sie 2021, 08:47:27

UWAGA! TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW KONKURSOWYCH NA UZYSKANIE ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY MIJA 15 PAŹDZIERNIKA

Uwaga! Zbliża się koniec terminu składania wniosków konkursowych na uzyskanie Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY na najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim.

wto, 12 paź 2021, 13:51:16

OSTATNIE POŻEGNANIE TERESY DANGEL – HONOROWEJ OBYWATELKI MIASTA

W poniedziałek, 11 października w Warszawie, w kościele p.w. Św. Karola Boromeusza odprawiona została msza św. żałobna za śp. Teresę Dangel z domu Drucka-Lubecka, Honorową Obywatelkę Miasta Mszana Dolna.

wto, 12 paź 2021, 23:32:37

SP ZOZ W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE!

Wystarczy sprawdzić czy znajdujemy się w grupie, którym przysługuje prawo do skorzystania z tej możliwości a następnie dokonać rejestracji telefonicznie. Prawo do skorzystania z darmowych szczepień mają m.in. seniorzy (75+)

czw, 7 paź 2021, 09:10:24

ZASTĘPCA BURMISTRZA OBJĄŁ STANOWISKO

1 października w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej pracę rozpoczął nowo powołany zastępca burmistrza, Michał Grzeszczuk (48 l.). Jest on absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

sob, 2 paź 2021, 11:25:02

ZMARŁA TERESA DANGEL – HONOROWA OBYWATELKA MIASTA MSZANA DOLNA

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Teresy Dangel z domu Drucka-Lubecka - Honorowej Obywatelki Miasta Mszana Dolna

pon, 6 wrz 2021, 10:11:56

SZCZEPIENIA W MSZANIE DOLNEJ – SP ZOZ ZAPRASZA!

Po udanej niedzielnej akcji szczepień w Mszanie Dolnej przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w miejskiej przychodni „Vital Med” można w dalszym ciągu zaszczepić się preparatem Johnson & Johnson lub szczepionką Pfeizer.

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
11
11.2021

Święto Niepodległości

11:00 - 19:00
Mszana Dolna

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-09-07/jubileuszowe-narodowe-czytanie-w-miejskim-osrodku-kultury.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-09-07/jubileuszowe-narodowe-czytanie-w-miejskim-osrodku-kultury.html