Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Kolejny Skarb u Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

12 grudnia w Domu Zakonnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi miejsce miała wielka uroczystość. Odznaczenie Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odbierała s. Efrema – Józefa Zadrąg. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta minister Piotr Ćwik, wcześniej Wojewoda Małopolski.

Matka Generalna Zgromadzenia s. Janina Kierstan przedstawiła życiorys siostry, który jak mocno poskreślała może się stać wzorem dla młodych ludzi. Jako 16-letnia dziewczyna w 1941 roku wstąpiła do konspiracji, mając w najbliższym otoczeniu dwóch braci Antoniego ps. „Rybak” i Jana ps. ''Znicz'' działających już w lokalnej organizacji niepodległościowej Ognisko Postępu Polski „Ziarno”. Posługując się pseudonimem „Dziewanna” pełniła funkcję kolporterki, łączniczki i sanitariuszki. Zajmowała się przenoszeniem prasy konspiracyjnej i pracowała w drukarni, która znajdowała się w piwnicy jej rodzinnego domu pod Krasnymstawem. Wykorzystywała w tym celu zaświadczenie, które stanowiło, że jest jedynym pracownikiem na gospodarstwie u swojego ojca, glejt chronił przez łapankami i pomagał wywinąć się z każdej opresji. Równocześnie przygotowywała materiały opatrunkowe do sterylizacji i przekazywała je siostrom zakonnym pracującym w szpitalu powiatowym. Zimą 1942 roku aresztowano jej brata Antoniego, którego później stracono. Pomimo zagrożenia działała dalej, opiekowała się rannym żołnierzem Batalionów Chłopskich, a ostatecznie służbę swoją zakończyła w 1944 roku jako podporucznik scalonych organizacji – początkowo był to Związek Walki Zbrojnej, ostatecznie Bataliony Chłopskie (BCH-AK). W 1947 roku rozpoczęła naukę w Wojewódzkiej Szkole Pielęgniarstwa w Przemyślu. W 1949 rozpoczęła roczny nowicjat zakonny. Jej dalsze życie wyznaczała praca pielęgniarki w różnych szpitalach i placówkach.

Niezwykłą historię s. Efremy poznaliśmy przy okazji wcześniejszej uroczystości – związanej z odznaczeniem s. Ludwiki Bednarek. Wtedy to siostra przedstawiła się nam jako żołnierz i podzieliła się wspomnieniem o uratowaniu życia nowonarodzonemu dziecku. Doświadczenie i zawodowa intuicja nie pozwoliły odpuścić walki o życie. Dzięki temu, do tej pory siostra odbiera przy okazji różnych świąt życzenia od wdzięcznego, dorosłego mężczyzny, który został lekarzem. Obecny wtedy minister Adam Kwiatkowski zaproponował siostrom złożenie kolejnego wniosku o odznaczenie. W ten sposób pojawił się termin niedawnej uroczystości w Domu Zakonnym przy ul. Leśnej, również i mieszkańcy Mszany mają możliwość poznania niezwykłej historii s. Efremy. Kolejna cenna i wartościowa historia ludzkiego życia, która staje się dowodem głębokiego patriotyzmu i służbie Ojczyźnie.

Siostra przyjmowała gratulacje od Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego – list okolicznościowy odczytał Dziekan Dekanatu – Ks. Prałat Tadeusz Dziedzic, Matki Generalnej s. Janiny Kierstan, s. Matki Prowincjalnej s. Małgorzaty Burek, Ks. Proboszcza Jerzego Raźnego i ks. Infułata Franciszka Kołacza. Obecny był również Prezes mszańskiego Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych Tadeusz Dębski. W imieniu mieszkańców i własnym, gratulacje i najlepsze życzenia składała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała. Urodzona w 1923 roku s. Efrema zapowiada, że poczeka jeszcze trzy lata, by za przykładem s. Ludwiki świętować 100 rocznicę urodzin. Wtedy w Domu Zakonnym znowu pojawią się goście, czego sobie i Siostrze życzymy.


Podobne artykuły

sob, 12 cze 2021, 00:12:07

MOBILNY PUNKT SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W MSZANIE DOLNEJ

Zaszczep się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w mobilnym punkcie szczepień na parkingu za Urzędem Gminy.

wto, 15 cze 2021, 14:53:52

UWAGA! PRZERWA W DOSTAWIE WODY

Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, iż w związku z planowanym przepięciem sieci wodociągowej w rejonie ul. J. Matejki i Ks. J. Stabrawy w dniu 16.06.2021r. (środa) nastąpi w godz. 9:00-11:00 przerwa w dostawie wody.
 

śro, 9 cze 2021, 13:22:29

SPISZ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W LOTERII!

Spis Powszechny ruszył 1 kwietnia 2021. Jednym z elementów, które mają zachęcić do wzięcia w nim udziału, jest loteria.
 

śro, 2 cze 2021, 14:16:59

MOPS ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Nałogom i agresji mówię – NIE”.

pon, 31 maj 2021, 16:24:14

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Urząd Miasta Mszana Dolna informuje, że od 1 czerwca do 31 sierpnia będą obowiązywać nowe godziny pracy. Od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 11 maj 2021, 16:21:20

PRZYPOMINAMY O AKCJI ''SADZONKI ZA SZKŁO''

Postanowilliśmy kontynuować akcję „Czekolada za szkło”, wyznaczając sobie inne gratyfikacje. Zmieniamy również hasło na "Sadzonki za szkło".
 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2020-12-17/kolejny-skarb-u-siostr-franciszkanek-rodziny-maryi.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2020-12-17/kolejny-skarb-u-siostr-franciszkanek-rodziny-maryi.html