Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Informacja dla mieszkańców miasta - mniejsza opłata za śmieci jeśli jest kompostownik

Szanowni Mieszkańcy,

Burmistrz Miasta Mszana Dolna zawiadamia, że zgodnie z uchwałą nr LXVI/525/2023 Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej z dnia 22 maja 2023 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr LVIII/472/2022 Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Miasta Mszana Dolna oraz ustalenia wysokości tej opłaty, zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, poprzez obniżenie wysokości stawki opłaty określonej w § 2. 1. uchwały o 2,00 złote.

Właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli zdecydują się na kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku.

Od 1 lipca 2023 roku wysokość zwolnienia wynosi 2,00 zł miesięcznie od osoby na danej nieruchomości.

Właściciele nieruchomości, u których nie nastąpiła zmiana w liczbie osób zgłoszonych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, a mają w niej uwzględniony kompostownik nie składają nowej deklaracji.

Aby uzyskać ulgę z tytułu posiadania kompostownika, należy założyć kompostownik,
a następnie zgłosić fakt jego posiadania i kompostowania w nim bioodpadów w Urzędzie Miasta Mszana Dolna poprzez złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zaznaczyć w deklaracji w części E2. fakt posiadania kompostownika.

Kompostowanie odpadów prowadzi się w gotowych kompostownikach ogrodowych lub też
w plastikowych, drewnianych, betonowych czy metalowych pojemnikach o budowie ażurowej, wykonanych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu.
Wielkość kompostownika powinna być dostosowana do ilości gromadzonych tam bioodpadów.

W kompostownikach kompostujemy bioodpady typu: skoszona trawa, liście, drobne gałązki, słomę siano, owoce, warzywa, roślinne resztki kuchenne, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, czysty drobny papier, popiół drzewny, trociny.

Po zadeklarowaniu kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku, właściciel nieruchomości nie korzysta z odbioru frakcji ,,BIOODPADY” u źródła, czyli nie wystawia odpadów ,,BIOODPADY” firmie odbierającej odpady.

Zgodnie z art. 6k ust 4b ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości który złożył informację o kompostowaniu bioodpadów w przydomowym kompostowniku:
•    nie posiada domowego kompostownika lub
•    nie kompostuje bioodpadów w przydomowym kompostowniku lub
•    uniemożliwia dokonania kontroli/oględzin nieruchomości w celu weryfikacji zgodności
z deklaracją, przez osoby upoważnione przez Burmistrza Miasta Mszana Dolna - traci prawo do ulgi za prowadzenie przydomowego kompostownika.
 

Ponowne skorzystanie z ulgi za prowadzenie przydomowego kompostownika będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy.BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA
                                                                                                                      mgr Anna Pękała

 

 

fot. źródło internet
 


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:53:59

ZAJĘCIA W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY

W Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej trwają zapisy na zajęcia na nowy rok 2023/2024. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w muzyce, tańcu, artystycznych działaniach, twórczych grupach, spotkać innych o podobnej pasji, znaleźć inspirację czy odkryć swój ukryty talent na scenie – zapraszamy do MOK'u.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-06-27/informacja-dla-mieszkancow-miasta-mniejsza-oplata-za-smieci-jesli-jest-kompostownik.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-06-27/informacja-dla-mieszkancow-miasta-mniejsza-oplata-za-smieci-jesli-jest-kompostownik.html