Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Informacja dla mieszkańców miasta - mniejsza opłata za śmieci jeśli jest kompostownik

Szanowni Mieszkańcy,

Burmistrz Miasta Mszana Dolna zawiadamia, że zgodnie z uchwałą nr LXVI/525/2023 Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej z dnia 22 maja 2023 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr LVIII/472/2022 Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Miasta Mszana Dolna oraz ustalenia wysokości tej opłaty, zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, poprzez obniżenie wysokości stawki opłaty określonej w § 2. 1. uchwały o 2,00 złote.

Właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli zdecydują się na kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku.

Od 1 lipca 2023 roku wysokość zwolnienia wynosi 2,00 zł miesięcznie od osoby na danej nieruchomości.

Właściciele nieruchomości, u których nie nastąpiła zmiana w liczbie osób zgłoszonych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, a mają w niej uwzględniony kompostownik nie składają nowej deklaracji.

Aby uzyskać ulgę z tytułu posiadania kompostownika, należy założyć kompostownik,
a następnie zgłosić fakt jego posiadania i kompostowania w nim bioodpadów w Urzędzie Miasta Mszana Dolna poprzez złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zaznaczyć w deklaracji w części E2. fakt posiadania kompostownika.

Kompostowanie odpadów prowadzi się w gotowych kompostownikach ogrodowych lub też
w plastikowych, drewnianych, betonowych czy metalowych pojemnikach o budowie ażurowej, wykonanych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu.
Wielkość kompostownika powinna być dostosowana do ilości gromadzonych tam bioodpadów.

W kompostownikach kompostujemy bioodpady typu: skoszona trawa, liście, drobne gałązki, słomę siano, owoce, warzywa, roślinne resztki kuchenne, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, czysty drobny papier, popiół drzewny, trociny.

Po zadeklarowaniu kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku, właściciel nieruchomości nie korzysta z odbioru frakcji ,,BIOODPADY” u źródła, czyli nie wystawia odpadów ,,BIOODPADY” firmie odbierającej odpady.

Zgodnie z art. 6k ust 4b ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości który złożył informację o kompostowaniu bioodpadów w przydomowym kompostowniku:
•    nie posiada domowego kompostownika lub
•    nie kompostuje bioodpadów w przydomowym kompostowniku lub
•    uniemożliwia dokonania kontroli/oględzin nieruchomości w celu weryfikacji zgodności
z deklaracją, przez osoby upoważnione przez Burmistrza Miasta Mszana Dolna - traci prawo do ulgi za prowadzenie przydomowego kompostownika.
 

Ponowne skorzystanie z ulgi za prowadzenie przydomowego kompostownika będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy.BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA
                                                                                                                      mgr Anna Pękała

 

 

fot. źródło internet
 


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

wto, 20 lut 2024, 09:13:44

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

25 lutego 2024 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Kapela Kościelnioki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-06-27/informacja-dla-mieszkancow-miasta-mniejsza-oplata-za-smieci-jesli-jest-kompostownik.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-06-27/informacja-dla-mieszkancow-miasta-mniejsza-oplata-za-smieci-jesli-jest-kompostownik.html