Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

„Święto niepodległości to poszanowanie prawa państwowego i kościelnego”

W dniu 11 listopada, jak co roku, samorządy Gminy i Miasta Mszana Dolna wspólnie uczciły kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

W uroczystości, która rozpoczęła się na płycie mszańskiego rynku, wzięli udział przedstawiciele obydwóch samorządów, na czele z Wójtem Gminy Mszana Dolna Bolesławem Żabą, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anną Pękałą, Radni Powiatowi Agnieszka Orzeł i Grzegorz Wójcik. Uroczystej oprawy nadały zaproszone poczty sztandarowe ze szkół i organizacji działających na terenie miasta i gminy, członkowie orkiestry dętej OSP z Mszany Dolnej, przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Asysta Zagórzańska, delegacja najmłodszych - ubranych w pięknie stroje przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mszanie Dolnej, a także liczne grono mieszkańców.  

W pierwszej części obchodów miało miejsce uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie, dowódca jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej - Bogdan Schmidt odczytał Apel Poległych. Głos zabrali także wójt Bolesław Żaba oraz burmistrz Anna Pękała.

Następnie nastąpił przemarsz uczestników obchodów na cmentarz parafialny, gdzie oddano hołd bohaterom, którzy stracili życie w walkach o niepodległość Ojczyzny poprzez złożenie kwiatów i zniczy przy mogiłach, a także krótką modlitwę zainicjowaną przez Proboszcza Parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej ks. Jerzego Raźnego. Miasto Mszana Dolna reprezentowali Burmistrz Miasta Anna Pękała, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka, Zastępca Burmistrza Michał Grzeszczuk oraz Radni Miejscy.

Głównym punktem uroczystości była msza św. w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, którą odprawili proboszczowie mszańskich parafii, Ks. Jerzy Raźny oraz ks. Tadeusz Mrowiec. Msza św. odprawiana była również w intencji zmarłego w tym roku por. Tadeusza Dębskiego, którego postać może służyć nam i przypominać o postawach patriotycznych.

Ksiądz Proboszcz w kazaniu przypomniał, że jest to także 80 rocznica śmierci 11 członków AK Ruchu Oporu AK Oddziału „Mnich” z Mszany Dolnej rozstrzelanych 14 listopada w Kasinie Wielkie i 9 bezimiennych gimnazjalistów przywiezionych na miejsce zbrodni z więzienia w Nowym Sączu – oni zostali rozstrzelani 23 grudnia tego samego roku. Byli to: Jan Aleksandrowicz (38 l.),  Karol Gadziński (31 l.), Stefan Łabuz (30 l.),  Marian Sianowski (37 l.) Jerzy Skąpski (24 l.) Stefan Stabrawa (29 l.), Marian Stefaniak (34 l.) Tadeusz Reyman (25 l.) Jan Tomasik (24 l.), Józef Łabuz (25 l.), Stanisław Tokarz. Była to zemsta za zastrzelenie przez partyzantów AK volksdeutchów: Michała Remera – kierownika kamieniołomu i Jana Kowalczyka – sołtysa Kasiny Wielkiej.

Oprawę liturgii zapewnili Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.  Po mszy św. miał miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru, którego punktem kulminacyjnym było wspólne ośpiewanie hymnu narodowego.

 


red. i fot.

Monika Homa

 


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

wto, 20 lut 2024, 13:27:28

OPŁATA ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz gospodarki odpadami przypomina (...)

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-11-13/swieto-niepodleglosci-to-poszanowanie-prawa-panstwowego-i-koscielnego.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-11-13/swieto-niepodleglosci-to-poszanowanie-prawa-panstwowego-i-koscielnego.html