Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Pod krzyżem na Grunwaldzie

W piątek, 14 lipca wczesnym popołudniem na Grunwaldzie, niewielkim wzgórzu górujących nad Mszaną Dolną odprawiona została msza św. – powracając do tradycji mszy polowych pod białym charakterystycznym krzyżem, zaprosiliśmy mieszkańców i wypoczywających na naszym terenie turystów, dzień przed jedną z najbardziej znanych dat w naszej historii.

15 lipca 1410 roku podczas bitwy na polach Grunwaldu wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków. W 500-rocznicę tego wydarzenia, manifestem polskości okazały się patriotyczne uroczystości na terenie Galicji, również w naszym mieście. Opisane jako niezwykle widowiskowe wydarzenie z konnym orszakiem i ogromną rzeszą mieszkańców często jest przywoływane, również z racji przemianowania niechlubnej nazwy góry na „Grunwald” i posadowienia tam pierwszego drewnianego krzyża. Później, w 580 rocznicę bitwy krzyż drewniany zamieniono na metalowy - wykonano go w miejscowym Zakładzie Artykułów Ściernych „INCO”, pomalowano na biało i zmieniono jego lokalizację. Początkowo na miejsce posadowienia krzyża wybrano postument pozostały po dawnym wyciągu narciarskim. Dopiero potem po zastanowieniu przeniesiono go nieco wyżej i obecnie stoi na polu będącym prywatną własnością. W ten sposób widoczny z daleka krzyż przyciąga uwagę, z pięknie rozpościerającą się panoramą na miasto i otaczające je góry okazało się idealnym miejscem na spacer, zachęca również do refleksji i modlitwy. Gdy zbliżała się rocznica 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, pojawił się pomysł, by odbyła się podobna uroczystość, tym bardziej, że odezwali się historycy, którzy na naszym terenie szukali miejsc symbolicznie upamiętniających średniowieczną osławioną bitwę. Od 2010 roku udało nam się spotkać na Grunwaldzie kilkakrotnie. Po różnych przerwach, związanych również z epidemią, już w minionym roku „wróciliśmy” na Grunwald. Można śmiało napisać, że tegoroczne Święto Miasta rozpoczęliśmy właśnie, tam, na Grunwaldzie.

Z licznym udziałem Asysty Zagórzańskiej, mieszkańców i turystów oraz kapeli „Kościelniaki” z Olszówki, która zapewniła oprawę mszy św. Ks. Mirosław Lenart, wikariusz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w kazaniu nawiązał do symbolicznych znaczeń Grunwaldu, przypominając także literackie wątki powieści Henryka Sienkiewicza. Na zakończenie Burmistrz Miasta Anna Pękała podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację tej uroczystości, w szczególności p. Tadeuszowi Krupińskiemu za użyczenie miejsca i zaprosiła do grupowego zdjęcia.

Opracowanie przygotowane na 600-lecie rocznicy bitwy pod Grunwaldem - TUTAJ

 


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:55:47

WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-19/pod-krzyzem-na-grunwaldzie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-19/pod-krzyzem-na-grunwaldzie.html