Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Pod krzyżem na Grunwaldzie

W piątek, 14 lipca wczesnym popołudniem na Grunwaldzie, niewielkim wzgórzu górujących nad Mszaną Dolną odprawiona została msza św. – powracając do tradycji mszy polowych pod białym charakterystycznym krzyżem, zaprosiliśmy mieszkańców i wypoczywających na naszym terenie turystów, dzień przed jedną z najbardziej znanych dat w naszej historii.

15 lipca 1410 roku podczas bitwy na polach Grunwaldu wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków. W 500-rocznicę tego wydarzenia, manifestem polskości okazały się patriotyczne uroczystości na terenie Galicji, również w naszym mieście. Opisane jako niezwykle widowiskowe wydarzenie z konnym orszakiem i ogromną rzeszą mieszkańców często jest przywoływane, również z racji przemianowania niechlubnej nazwy góry na „Grunwald” i posadowienia tam pierwszego drewnianego krzyża. Później, w 580 rocznicę bitwy krzyż drewniany zamieniono na metalowy - wykonano go w miejscowym Zakładzie Artykułów Ściernych „INCO”, pomalowano na biało i zmieniono jego lokalizację. Początkowo na miejsce posadowienia krzyża wybrano postument pozostały po dawnym wyciągu narciarskim. Dopiero potem po zastanowieniu przeniesiono go nieco wyżej i obecnie stoi na polu będącym prywatną własnością. W ten sposób widoczny z daleka krzyż przyciąga uwagę, z pięknie rozpościerającą się panoramą na miasto i otaczające je góry okazało się idealnym miejscem na spacer, zachęca również do refleksji i modlitwy. Gdy zbliżała się rocznica 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, pojawił się pomysł, by odbyła się podobna uroczystość, tym bardziej, że odezwali się historycy, którzy na naszym terenie szukali miejsc symbolicznie upamiętniających średniowieczną osławioną bitwę. Od 2010 roku udało nam się spotkać na Grunwaldzie kilkakrotnie. Po różnych przerwach, związanych również z epidemią, już w minionym roku „wróciliśmy” na Grunwald. Można śmiało napisać, że tegoroczne Święto Miasta rozpoczęliśmy właśnie, tam, na Grunwaldzie.

Z licznym udziałem Asysty Zagórzańskiej, mieszkańców i turystów oraz kapeli „Kościelniaki” z Olszówki, która zapewniła oprawę mszy św. Ks. Mirosław Lenart, wikariusz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w kazaniu nawiązał do symbolicznych znaczeń Grunwaldu, przypominając także literackie wątki powieści Henryka Sienkiewicza. Na zakończenie Burmistrz Miasta Anna Pękała podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację tej uroczystości, w szczególności p. Tadeuszowi Krupińskiemu za użyczenie miejsca i zaprosiła do grupowego zdjęcia.

Opracowanie przygotowane na 600-lecie rocznicy bitwy pod Grunwaldem - TUTAJ

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-19/pod-krzyzem-na-grunwaldzie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-19/pod-krzyzem-na-grunwaldzie.html