Zachwyt nad Zagórzańskimi Dziedzinami
Przez dwa czerwcowe dni stolica Zagórzan gościła ekspertów turystyki z najwyższej półki. To właśnie u nas, w Mszanie Dolnej, odbyło się posiedzenie Rady Ekspertów ds. Turystyki przy Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz posiedzenie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, podczas której zaprezentowaliśmy swoje markowe działania.
W jubileuszowym roku, pięciolecia prac nad wizerunkiem i ofertą opisaną dziedzinami, zaproszenie do tej prezentacji było niejako prezentem dla wszystkich skupionych wokół tych działań. Tym bardziej cieszy fakt, że zostały one dostrzeżone i docenione przez grono ekspertów. A dwa intensywne dni w Zagórzańskich Dziedzinach, kiedy serce polskiej turystyki biło właśnie u nas, wykorzystaliśmy do oporu i pokazaliśmy się z jak najlepszej strony.
W klimatycznym Folwarku Stara Winiarnia znalazło się odpowiednio dużo miejsca by zaaranżować zarówno część programu związaną z prezentacją lokalnych działań, organizacją posiedzenia Rady, jak i prezentację stoisk Zagórzańskich Dziedzin. Jako pierwszą podczas wydarzenia (obok Lokalnej Organizacji Turystycznej Myślenicka Brama Beskidów i Małopolskiej Organizacji Turystycznej) zaprezentowano markę lokalną Zagórzańskie Dziedziny. Nasze wielokierunkowe działania wspierane przez trzy samorządy Gminę Mszana Dolna – inicjatora i koordynatora marki, Miasto Mszana Dolna i Gminę Niedźwiedź, przedstawiliśmy najpierw w formie prezentacji multimedialnej, a potem, w osobistych rozmowach na naszych stoiskach z produktami lokalnymi.
Dobrze przemyślane decyzje, począwszy od budowania jednolitego znaku, działania edukacyjne, spotkania wyjazdowe, poznawanie siebie nawzajem, komunikacja do wewnątrz i na zewnątrz, budowanie spójnej oferty, to jedynie niewielki wycinek z tego, co niesie z sobą znak słowno-graficzny Zagórzańskie Dziedziny. Nie ukrywamy, że otrzymaliśmy mnóstwo pochwał, gratulacji oraz wyrazów szczerego zachwytu, co tylko utwierdza w przekonaniu, że działamy w dobrym kierunku.
Goście mieli również możliwość przekonania się na własne oczy i uszy, jak razem tworzymy Zagórzańskie Dziedziny – na stoiskach czekały materiały promocyjne, mapy, ulotki naszych partnerów, wydawane publikacje, zestawy naszych zagórzańskich questów...
Swoje wyroby pokazali tegoroczni laureaci Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny: Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny (miody i produkty pszczele), Monika Kubik i jej smaczne Gorczańskie sery, Paweł Widzisz vel Drewniane cuda z Kasinki - galanteria drewniana z regionalnym wzornictwem, Józefa Potaczek – malarstwo artystyczne - Drzewiane łobrozki.
Nie zabrakło kreatorów, na których zawsze możemy liczyć: Małgorzaty Suder z jej uroczymi pierniczkami ozdobnymi, Sznurkowe Perełki oraz rękodzieła sióstr Marii Knapczyk i Urszuli Kołodziej. Goście chodzili między stoiskami, smakowali sery i miody, a na „deser” otrzymali pakiety informacyjne, które wręczała gościom niezawodna Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki.
Zagórzańskie Dziedziny miały również swój nieskromny udział w drugim dniu tego wydarzenia – w Gorczańskim Parku Narodowym, który jest partnerem marki, zaplanowany był aktywny dzień dla ekspertów z Rady Polskiej Organizacji Turystycznej oraz członków Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Cały program był oczywiście omówiony i dopracowany dużo wcześniej; dyrektor biura MOT, Paweł Mierniczak, z wyprzedzeniem osobiście sprawdził teren.
Na pięknej polanie Trusiówka wyznaczono miejsce startowe do aktywnej turystyki rowerowej. Nasi goście poprowadzeni zostali przez Marka Kurzeję – Zastępcę Dyrektora GPN - po trasie prowadzącej wzdłuż potoku Kamienica do Papieżówki. Niektórzy pokonali ten dystans na rowerach, wypożyczonych przez Sklep Sportowy Koperniak, niektórzy pieszo, z kijkami do nordic walking. Zachwyt nad otaczającą przyrodą był jednak taki sam, niezależnie od wybranej przez naszych gości aktywności - „jak tu pięknie!”.
Finał spotkania nie mógł być inny: po zwiedzaniu Papieżówki, poznaniu historii tego miejsca i wysłuchania wykładu na temat gorczańskiej flory i fauny, uczestników wycieczki podjęto obiadem pod gołym niebem. Wszystko najlepiej smakuje na świeżym, górskim powietrzu, szczególnie, że to, co podano, ma specjalny certyfikat i jest potrawą wpisaną na Listę Produktów Tradycyjnych - „Śwarne Babki” Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego zapewniło najpyszniejsze menu - goście smakowali zagórzańskiej zupy z korpieli na mleku, pierogów z suszonymi śliwkami i kołacza razowego z bryndzą. Jeśli można przywołać tutaj powiedzenie „przez żołądek do serca”, to my trafiliśmy w punkt – uznaniom nie było końca!
Mamy nadzieję, że strzała trafiła prosto w serca naszych miłych gości. A z okazji naszego, wspomnianego na wstępie jubileuszu, życzymy sobie, aby to nie było ostatnie spotkanie w Zagórzańskich Dziedzinach… Już poczyniliśmy ku temu pewne plany… Ale o tym będziemy rozprawiać innym razem!

Podobne artykuły
UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ
Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK) a ul. Starowiejską 7.
ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.
24 września 2023 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.
INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października 2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.
LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ
Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.
WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK
Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- Wybory Parlamentarne 2023
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Alerty RCB
- Wybory do Izb Rolniczych
- Kwalifikacja wojskowa 2023
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- Deklaracja dostępności