Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zachwyt nad Zagórzańskimi Dziedzinami

Przez dwa czerwcowe dni stolica Zagórzan gościła ekspertów turystyki z najwyższej półki. To właśnie u nas, w Mszanie Dolnej, odbyło się posiedzenie Rady Ekspertów ds. Turystyki przy Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz posiedzenie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, podczas której zaprezentowaliśmy swoje markowe działania.

W jubileuszowym roku, pięciolecia prac nad wizerunkiem i ofertą opisaną dziedzinami, zaproszenie do tej prezentacji było niejako prezentem dla wszystkich skupionych wokół tych działań. Tym bardziej cieszy fakt, że zostały one dostrzeżone i docenione przez grono ekspertów. A dwa intensywne dni w Zagórzańskich Dziedzinach, kiedy serce polskiej turystyki biło właśnie u nas, wykorzystaliśmy do oporu i pokazaliśmy się z jak najlepszej strony.

W klimatycznym Folwarku Stara Winiarnia znalazło się odpowiednio dużo miejsca by zaaranżować zarówno część programu związaną z prezentacją lokalnych działań, organizacją posiedzenia Rady, jak i prezentację stoisk Zagórzańskich Dziedzin. Jako pierwszą podczas wydarzenia (obok Lokalnej Organizacji Turystycznej Myślenicka Brama Beskidów i Małopolskiej Organizacji Turystycznej) zaprezentowano markę lokalną Zagórzańskie Dziedziny.  Nasze wielokierunkowe działania wspierane przez trzy samorządy Gminę Mszana Dolna – inicjatora i koordynatora marki, Miasto Mszana Dolna i Gminę Niedźwiedź, przedstawiliśmy najpierw w formie prezentacji multimedialnej, a potem, w osobistych rozmowach na naszych stoiskach z produktami lokalnymi.

Dobrze przemyślane decyzje, począwszy od budowania jednolitego znaku, działania edukacyjne, spotkania wyjazdowe, poznawanie siebie nawzajem, komunikacja do wewnątrz i na zewnątrz, budowanie spójnej oferty, to jedynie niewielki wycinek z tego, co niesie z sobą znak słowno-graficzny Zagórzańskie Dziedziny.  Nie ukrywamy, że otrzymaliśmy mnóstwo pochwał, gratulacji oraz wyrazów szczerego zachwytu, co tylko utwierdza w przekonaniu, że działamy w dobrym kierunku.

Goście mieli również możliwość przekonania się na własne oczy i uszy, jak razem tworzymy Zagórzańskie Dziedziny – na stoiskach czekały materiały promocyjne, mapy, ulotki naszych partnerów, wydawane publikacje, zestawy naszych zagórzańskich questów...
Swoje wyroby pokazali tegoroczni laureaci Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny: Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny (miody i produkty pszczele), Monika Kubik i jej smaczne Gorczańskie sery, Paweł Widzisz vel Drewniane cuda z Kasinki  - galanteria drewniana z regionalnym wzornictwem, Józefa Potaczek – malarstwo artystyczne - Drzewiane łobrozki.

Nie zabrakło kreatorów, na których zawsze możemy liczyć: Małgorzaty Suder z jej uroczymi pierniczkami ozdobnymi, Sznurkowe Perełki oraz rękodzieła sióstr Marii Knapczyk i Urszuli Kołodziej. Goście chodzili między stoiskami, smakowali sery i miody, a na „deser” otrzymali pakiety informacyjne, które wręczała gościom niezawodna Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki.

Zagórzańskie Dziedziny miały również swój nieskromny udział w drugim dniu tego wydarzenia – w Gorczańskim Parku Narodowym, który jest partnerem marki, zaplanowany był aktywny dzień dla ekspertów z Rady Polskiej Organizacji Turystycznej oraz członków Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Cały program był oczywiście omówiony i dopracowany dużo wcześniej; dyrektor biura MOT, Paweł Mierniczak, z wyprzedzeniem osobiście sprawdził teren.

Na pięknej polanie Trusiówka wyznaczono miejsce startowe do aktywnej turystyki rowerowej. Nasi goście poprowadzeni zostali przez Marka Kurzeję – Zastępcę Dyrektora GPN - po trasie prowadzącej wzdłuż potoku Kamienica do Papieżówki. Niektórzy pokonali ten dystans na rowerach, wypożyczonych przez Sklep Sportowy Koperniak, niektórzy pieszo, z kijkami do nordic walking. Zachwyt nad otaczającą przyrodą był jednak taki sam, niezależnie od wybranej przez naszych gości aktywności - „jak tu pięknie!”.

Finał spotkania nie mógł być inny: po zwiedzaniu Papieżówki, poznaniu historii tego miejsca i wysłuchania wykładu na temat gorczańskiej flory i fauny, uczestników wycieczki podjęto obiadem pod gołym niebem. Wszystko najlepiej smakuje na świeżym, górskim powietrzu, szczególnie, że to, co podano, ma specjalny certyfikat i jest potrawą wpisaną na Listę Produktów Tradycyjnych - „Śwarne Babki” Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego zapewniło najpyszniejsze menu - goście smakowali zagórzańskiej zupy z korpieli na mleku, pierogów z suszonymi śliwkami i kołacza razowego z bryndzą. Jeśli można przywołać tutaj powiedzenie „przez żołądek do serca”, to my trafiliśmy w punkt – uznaniom nie było końca!

Mamy nadzieję, że strzała trafiła prosto w serca naszych miłych gości. A z okazji naszego, wspomnianego na wstępie jubileuszu, życzymy sobie, aby to nie było ostatnie spotkanie w Zagórzańskich Dziedzinach… Już poczyniliśmy ku temu pewne plany… Ale o tym będziemy rozprawiać innym razem!

 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 24 kwi 2024, 08:44:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA DO BIBLIOTEKI NA PIERWSZY WYKŁAD III EDYCJI

W piątek, 26 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne pierwszy wykład III edycji projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Wydarzenie skoncentruje się na tematyce Księgi Psalmów, którą organizatorzy uznają za łącznik między dwoma kulturami i religiami.

 

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-06-23/zachwyt-nad-zagorzanskimi-dziedzinami.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-06-23/zachwyt-nad-zagorzanskimi-dziedzinami.html