Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

W Mszanie Dolnej ucczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskich

W dniu 15 kwietnia br. samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź wspólnie uczciły ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.


Uroczystości poświęcone zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie, podczas II wojny światowej oraz ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu z 2010 r. rozpoczęły się pod Domem Strażaka w Mszanie Dolnej. Zgromadzeni goście oraz poczty sztandarowe, na czele z Orkiestrą Dętą z Mszany Górnej w uroczystym przemarszu udali się do Kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie miała miejsce msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Jerzego Raźnego, ks. ppor. Jana Zająca, ks. Andrzeja Sawulskiego – rektora parafii w Glisnem oraz ks. Tadeusza Mrowca – proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej wraz z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród których znaleźli się Senator RP Jan Hamerski, Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, a także radni gmin wszystkich trzech samorządów, radni powiatu limanowskiego, delegacje i poczty sztandarowe lokalnych instytucji i organizacji. Obecni byli także: przedstawiciel krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dawid Golik, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej i Policji. Homilię wygłosił ks. ppor. Jan Zając, który przypomniał historię Zbrodni Katyńskiej oraz sylwetki niektórych bohaterów, którzy stracili życie sprzeciwiając się władzom komunistycznym, jak ks. Jerzy Popiełuszko, wojskowy kolega księdza Jana.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Parku Miejskim im. Rodziny hr. Krasińskich. Po uroczystym odegraniu hymnu państwowego oraz wciągnięciu flagi na maszt, Apel Poległych odczytał Zbigniew Jarosz. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek i zniczy przy obelisku katyńskim. W tym czasie uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej zaprezentowali program artystyczny, upamiętniający żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Po okolicznościowych przemówieniach zgromadzeni goście zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.


red. Monika Homa
fot. UMDziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości.

 

Z uwagi na inne obowiązki nieobecna na uroczystościach była P. Poseł Barbara Bartuś – poniżej publikujemy okolicznościowy list. 


Podobne artykuły

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

pią, 24 maj 2024, 06:58:35

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!

Niedziela, 2 czerwca to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskim czeka masa atrakcji Dodatkowo zapraszamy na występ Małopolskiej Orkiestry Akordeonowej o godz. 16:00

pon, 27 maj 2024, 09:34:49

UWAGA! ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

pon, 20 maj 2024, 11:07:23

ZAPRASZAMY NA ZAGÓRZAŃSKĄ MAJÓWKĘ

Serdecznie zapraszamy na Zagórzańską Majówkę - uroczyste zakończenie tradycyjnych nabożeństw ku czci Matki Bożej. Tym razem kolejne wersy litanii loretańskiej odśpiewamy w usytuowanej pośród łąk umajonych, gór i dolin zielonych, kaplicy w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy.

sob, 25 maj 2024, 07:12:06

BURMISTRZ PODPISAŁA SWOJĄ PIERWSZĄ UMOWĘ

W czwartek, 23 maja Burmistrz Miasta Agnieszka Orzeł podpisała umowę na realizację zadania pn.  „Wykonanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mszana Dolna”. Umowę ze strony Wykonawcy podpisała Agnieszka Rozenau-Rybowicz  właściciel firmy „Terra” z Krakowa.

pon, 27 maj 2024, 12:27:20

ŚWIĘTOWANIE U PREZYDENTA RP

Bartosz Gocał Radny Miejski Miasta Mszana Dolna razem z innymi młodymi radnymi z zagórzańskich samorządów otrzymali zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Andrzej Duda zaprosił w piątek, 24 maja do ogrodów Pałacu Prezydenckiego samorządowców, w tym przede wszystkim najmłodszych radnych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/w-mszanie-dolnej-ucczono-pamiec-ofiar-zbrodni-katynskich.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/w-mszanie-dolnej-ucczono-pamiec-ofiar-zbrodni-katynskich.html