Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

W Mszanie Dolnej ucczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskich

W dniu 15 kwietnia br. samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź wspólnie uczciły ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.


Uroczystości poświęcone zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie, podczas II wojny światowej oraz ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu z 2010 r. rozpoczęły się pod Domem Strażaka w Mszanie Dolnej. Zgromadzeni goście oraz poczty sztandarowe, na czele z Orkiestrą Dętą z Mszany Górnej w uroczystym przemarszu udali się do Kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie miała miejsce msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Jerzego Raźnego, ks. ppor. Jana Zająca, ks. Andrzeja Sawulskiego – rektora parafii w Glisnem oraz ks. Tadeusza Mrowca – proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej wraz z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród których znaleźli się Senator RP Jan Hamerski, Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, a także radni gmin wszystkich trzech samorządów, radni powiatu limanowskiego, delegacje i poczty sztandarowe lokalnych instytucji i organizacji. Obecni byli także: przedstawiciel krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dawid Golik, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej i Policji. Homilię wygłosił ks. ppor. Jan Zając, który przypomniał historię Zbrodni Katyńskiej oraz sylwetki niektórych bohaterów, którzy stracili życie sprzeciwiając się władzom komunistycznym, jak ks. Jerzy Popiełuszko, wojskowy kolega księdza Jana.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Parku Miejskim im. Rodziny hr. Krasińskich. Po uroczystym odegraniu hymnu państwowego oraz wciągnięciu flagi na maszt, Apel Poległych odczytał Zbigniew Jarosz. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek i zniczy przy obelisku katyńskim. W tym czasie uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej zaprezentowali program artystyczny, upamiętniający żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Po okolicznościowych przemówieniach zgromadzeni goście zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.


red. Monika Homa
fot. UMDziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości.

 

Z uwagi na inne obowiązki nieobecna na uroczystościach była P. Poseł Barbara Bartuś – poniżej publikujemy okolicznościowy list. 


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

czw, 30 lis 2023, 09:15:09

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK

W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/w-mszanie-dolnej-ucczono-pamiec-ofiar-zbrodni-katynskich.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-29/w-mszanie-dolnej-ucczono-pamiec-ofiar-zbrodni-katynskich.html