Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Położenie Mszany Dolnej

Mszana Dolna leży na wysokości 400 m n.p.m. w malowniczej kotlinie górskiej Beskidu Wyspowego, utworzonej przez rzekę Rabę i uchodzącą do niej  w tym miejscu Mszankę. Kotlina sąsiaduje na południu z Gorcami, a od północy do samego miasta dochodzi południowa odnoga góry Lubogoszcz (968 m), od wschodu grzbiet Czarnego Działu (673 m), rozwidlony przy mieście w niższą górę Grunwald (624 m) i Kobylą Głowę (650 m), od południa grzbiet biegnący od Kudłonia przez Koninę, wzdłuż wsi Mszana Górna, bez nazwy (650 m), od zachodu - grzbiet biegnący z Lubonia (1022 m) oraz jeden z grzbietów Szczebla (977 m), tzw. Mała Góra.

Położenie Mszany Dolnej czyni z niej doskonałą bazę wypadową zarówno dla turystów pieszych, rowerowych  jak i zmotoryzowanych. W promieniu 50 km od miasta znajdują się: Kraków i Tatry, Wadowice i Pieniny, Wieliczka i przejścia graniczne na Słowację, Kalwaria Zebrzydowska, Szczawnica, Czorsztyn i Dobczyce ze sztucznymi jeziorami na Dunajcu i Rabie, nad którymi górują owiane legendami zamki.

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta ciągną się dwa atrakcyjne i bardzo od siebie różne pasma górskie: Gorce (najwyższy szczyt - Turbacz 1310 m n.p.m.) i Beskid Wyspowy  z Mogielicą - 1170 m n.p.m.  Wiele innych szczytów  tych gór sięgają ponad 1000 m n.p.m., a na ich obszarze przygotowano kilkadziesiąt kilometrów  oznakowanych szlaków  pieszych   i rowerowych. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa Grupa Podhalańska GOPR ze stacją centralną w Rabce-Zdroju. Dodatkową atrakcją są trzy Parki Narodowe: Tatrzański, Pieniński  i graniczący z gminą Mszana Dolna -  Gorczański Park Narodowy.

Zimą w odległościach nie przekraczających 25 km pracują wyciągi narciarskie z trasami zarówno dla początkujących,  jak i wytrawnych narciarzy. Większość z nich posiada sztuczne śnieżenie, stoki oświetlone i codziennie przygotowywane przez ratraki, z parkingami i zapleczem gastronomicznym - najbliższe to: Polczakówka, Lubomierz, Maciejowa,  Koninki, Kasina Wielka.

Położenie  podgórskie stwarza korzystne warunki klimatyczno-uzdrowiskowe. Walory  turystyczne poprawia położenie miasta w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego. W mieście i okolicy są ośrodki wypoczynkowe, prywatne pensjonaty oraz kwatery w domach jednorodzinnych. Można korzystać z krytego basenu, rehabilitacji, odnowy biologicznej, nowoczesnych kortów tenisowych, stadionu sportowego oraz  kąpielisk na rzece Mszance. Latem odbywają się ciekawe imprezy plenerowe połączone z lotami widokowymi nad miastem i okolicą.

AKTUALNOŚCI

śro, 10 lip 2024, 07:32:09

ULICA ORKANA – OTWARTA

We wtorek w godzinach popołudniowych została odblokowana ulica Orkana (DW 968) dla ruchu samochodowego. Niestety dla mieszkańców poruszających się pieszo w dalszym ciągu możliwe jest przejście przez ul. Fabryczną i park miejski.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

printFrom: https://mszana-dolna.eu/polozenie-mszany-dolnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/polozenie-mszany-dolnej.html