Legnica się zachwyca…
Wszystko zaczęło się od tego, że Dziecięco-Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta odpowiedziała na zaproszenie i przyjechała na XVI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr do Mszany Dolnej. Wiadomo, nie są to jakieś krótkie dystanse i niewielkie odległości, trzeba było pokonać około 400 km, ale skoro już przyjechali w nasze górskie okolice, to powinno się wykorzystać wszystkie możliwości na tyle ile się da i na ile starczy sił.
Okazało się, że tygodniowy pobyt udało się połączyć z warsztatami muzycznymi, więc był czas zarówno na ćwiczenia jak i poznawanie otoczenia. Idealny dla naszych gości okazał się Ośrodek Wypoczynkowy „Słoneczny” Państwa Kaletów, gdzie znalazło się nawet kameralne miejsce, gdzie można ćwiczyć na instrumentach, a gościnność gospodarzy była najwyższej jakości!
Jak wypełnić czas naszym legnickim gościom? Zrobiliśmy to w iście zagórzańskim stylu, tak jak zwykle zaczynamy program dla wszystkich naszych gości z wizyt studyjnych – zabieramy ich na Grunwald! Pod opieką naszego zagórzańskiego informatora turystycznego Grzegorza Kubowicza grupa wyszła na wzgórze i uczestniczyła w polowej mszy św. na rocznicę bitwy pod Grunwaldem - udało się to pomimo licznych przystanków na panoramiczne zdjęcia… Nas ogromnie cieszy fakt, że z tej wyprawy została pamiątka – profilowe zdjęcie orkiestry z Lubogoszczem w tle!
To nie jedyna górska wyprawa – kolejny dzień to wycieczka na Śnieżnicę, do zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego, gdzie o historii ośrodka opowiedział Ks. Dariusz, ale również spojrzenie na Kasinę Wielką – rodzinną miejscowość Justyny Kowalczyk z górnej stacji kolejki, a dla wytrwałych zdobycie szczytu góry i zdjęcie na polanie widokowej. Nogi powoli przyzwyczajały się do pokonywania kolejnych wzniesień, tym bardziej, że kolejny dzień zaplanowany był w bacówce w Olszówce. Tam, liczyła się sprawność w łydkach i wyczucie rytmu, bo pod okiem Doroty Kościelniak grupa uczyła się tańczyć „Konia” i układała przyśpiewki, ale też straciła serce na widok pokaźnego stadka owiec i baranów…
W czwartek wizyta w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego poszerzyła wiedzę przyrodniczą, otworzyła również uważność na świat zwierząt i roślin naszego najbliższego otoczenia – goście byli pod wrażeniem zarówno nowoczesnej formy wystawy przyrodniczej, jak i wszystkich interaktywnych atrakcji. Bardzo nas to cieszy! Finałem tego dnia okazała się wizyta w Termach Gorce.
Jak wyglądał piątek? Wyprawiliśmy się uzdrowiskowej Rabki i do zaprzyjaźnionego muzeum im. Władysława Orkana, gdzie pomimo gorączki przygotowań tuż przez „Jarmarkiem w Muzeum”, naszych muzyków podjął sam dyrektor Wojciech Kusiak. Udało się również wykorzystać nasze nowe zagórzańskie monidło – pamiątkowych zdjęć i śmiechu przy tym było co nie miara... Komu zaś brakowało aktywności na popołudnie, czekała jeszcze jedna propozycja, czyli questowanie po Mszanie. Razem z góralem Jaśkiem dziesięcioosobowa grupa odnalazła zaginiony czerwony koralik i obiecuje, że następnym razem poszuka kolejne… No właśnie – „następnym razem” – gdyż piątek był ostatnim dniem pobytu naszej orkiestry…
Wieczorem spotkaliśmy się by się pożegnać, chociaż wcale do końca nie jesteśmy tego tacy pewni… Lepiej umawiać się na kolejne odwiedziny lub jak niektórzy, planować po cichu przeprowadzkę… Może się uda? Orkiestra sprawiła niespodziankę zarówno gospodarzom miejsca, jak i pani burmistrz Agnieszce Orzeł i kapelmistrzowi mszańskiej orkiestry Piotrowi Ratajowi. W podziękowaniu za spędzony czas oczarowali nas swoim graniem, wykonując premierowe utwory – wszyscy byli pod wrażeniem! Do tego wszystkiego dochodzi trudny czas pożegnań, chociaż trzymamy się mocno tej obietnicy – „do zobaczenia za rok!”. My, miejscowi bardzo mocno wierzymy w magiczną trójkę wszechobecną zagórzańskich symbolach – do Zagórzańskich Dziedzin trzeba przynajmniej przyjechać trzy razy, lub więcej! I tej zasady się trzymajmy, pielęgnując wspomnienia spędzonych wspólnie dni…
Podobne artykuły
UWAGA, DODATKOWA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW
W związku z wydanymi ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy o intensywnych opadach deszczu i ogłoszeniu trzeciego stopnia zagrożenia na terenie województwa małopolskiego informujemy Mieszkańców Miasta, iż wszelkie zgłoszenia dotyczące zagrożenia powodzią oraz podtopieniami prosimy zgłaszać pod numerem: 112.
OSTRZEŻENIA DLA MIESZKAŃCÓW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy prognozuje niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą wystąpić na terenie całego województwa małopolskiego. Od piątku do niedzieli spodziewane są intensywne opady deszczu oraz wzrosty stanów wód w Polsce.
XIII BESKIDZKA PODKÓWECKA W MSZANIE DOLNEJ
Serdecznie zapraszamy do nowego budynku Miejskiego Ośrodka Kultury - ul. Spadochroniarzy 10 - na XIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”. 13 i 14 września to dwa dni wypełnione od rana do wieczora występami zespołów.
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA NA CMENTARZ ŻYDOWSKI
Fundacja Sztetl Mszana Dolna włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa i zaprasza w niedzielę, 15 września o godz. 16:00 na oprowadzanie po mszańskim, zabytkowym cmentarzu żydowskim.
OBWIESZCZENIE WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO Z DNIA 11 WRZEŚNIA 2024R.
Wojewoda Małopolski zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego na wniosek inwestora: PKP Polskie Linie Kolejowej S.A., ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa, w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę inwestycji pn.: Budowa linii zasilaczy trakcyjnych, linii kabli powrotnych i linii kabli sterowania rozłącznikami sieci trakcyjnej z PT Mszana Dolna wzdłuż linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz
ZDOBYWCY ZAGÓRZAŃSKIEGO PIERŚCIENIA
Czas letniej kanikuły zakończyliśmy naprawdę mocnym akcentem - mieliśmy zaszczyt i przyjemność nie tylko obserwować poczynania zawodników, ale i współorganizować spektakularny sportowy wyścig „Srebrny Zagórzański Pierścień”.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- EkoMałopolska
- Alerty RCB
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- MALUCH+ 2022-2029
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- Deklaracja dostępności