Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Gotowanie w Nižnej

W tym roku wyjątkowo, nie w sobotę, ale dzień wcześniej, w piątek obywał się Nižniański Kotlik w naszym partnerskim mieście. Dzień 5 lipca to na Słowacji święto narodowe – święto Świętych Cyryla i Metodego, dzień wolny od pracy, który upamiętnia w ten sposób rozpoczęcie misji chrystianizacji na terenie Słowacji i Moraw. Do tej pory w kulinarnym konkursie brały udział różne drużyny: gotowali radni, chórzyści, strażacy, urzędnicy, ostatnio swoje zdolności kulinarne prezentowali seniorzy z Klubu „Senior +”.

Tym razem kocioł „przejęli” radni miejscy nowej kadencji. To również okazja by poznać naszą partnerską gminę poprzez uczestniczenie w takim wydarzeniu. Wsparcie mieli w naszych seniorach z którymi wspólnie wyruszyli na gotowanie, lecz w tym miejscu należą im się pochwały. Przygotowanie do gotowania na najwyższym poziomie to efekt współpracy i dobrej komunikacji. Powstała lista produktów, wertowane były przepisy i analizowane dogłębnie każde składniki. Wielką odpowiedzialność za gulasz wziął na siebie Andrzej Pałka – radny o wielu talentach, również tych kulinarnych. Kotlikowy szef otrzymał również  bogaty „wsad do kotła” od Koła Łowieckiego „Grunwald” – tu podziękowania kierujemy do kolejnego radnego, Kacpra Bierowca. Wszystko od składników, aż po poczęstunek dla naszych gospodarzy zabezpieczyli własnym sumptem, wystarczyło tylko się zapakować i ruszyć z seniorami na wielkie gotowanie.

Na miejscu przywitał nas starosta gminy Nižná Jaroslav Rosina i każdy ruszył do swoich obowiązków – rozpoczęło się wielkie krojenie składników i ważenie, pod czujnym okiem głównego kucharza. Przewodnicząca rady Agnieszka Sasal dowodziła sekcją warzywną, a nasi seniorzy w tak zwanym „międzyczasie” poza kibicowaniem swojej drużynie oczywiście, podpatrywali co się dzieje u konkurencji, częstując swoimi wypiekami. Zresztą degustacje odbywały się nie tylko na słodko, można było spróbować różnych przetworów, ogórków, papryki, wytrawnych past. Znikały również nie zawodne i smaczne kołacze z serem i paluchy z piekarni SWAT. Przy okazji można było obserwować jak każda z drużyn gotuje, czy to rodziny, przedstawiciele firm, stowarzyszeń czy innych partnerskich miast a przy tym też dobrze się bawi. To świetna integracja, a wiadomo, że nic tak nie łączy jak jedzenie.

W oczekiwaniu na finał i degustację konkursową udało nam się również zdobyć Ostražicę – górę, która podobnie jak mszański Grunwald zapewnia niezapomnianie widoki na całe miasteczko. Pod wnikliwych analizach jury burmistrz miasta Agnieszka Orzeł została poproszona na scenę by wręczać nagrody wraz z innym przedstawicielami miast partnerskich – z zastępcą starosty Martinem Adamcem z czeskiej Hornej Suchej i Niną Vršką przedstawicielką Kysácza w Serbii. Mszański team jak na swój debiut w konkursie kotlików zdobył 18 miejsce na 26 drużyn, ale… czy to ważne? Jak podsumował konkurs starosta, nie było wielkich różnic między gulaszami, przeważyły minimalne kulinarne różnice. Najważniejsze jest spotkanie i poznanie naszych sąsiadów z partnerskiego miasta, bo już są kolejne plany na rewizytę – tym razem to my zapraszamy na Dni Mszany Dolnej.

 

fot. Gmina Niżna

arch. UM


    

 


Podobne artykuły

śro, 10 lip 2024, 07:32:09

ULICA ORKANA – OTWARTA

We wtorek w godzinach popołudniowych została odblokowana ulica Orkana (DW 968) dla ruchu samochodowego. Niestety dla mieszkańców poruszających się pieszo w dalszym ciągu możliwe jest przejście przez ul. Fabryczną i park miejski.

pią, 12 lip 2024, 12:43:58

WAŻNA INFORMACJA - W PONIEDZIAŁEK, 15 LIPCA URZĄD BĘDZIE ZAMKNIĘTY

Szanowni Państwo, w związku z prowadzonymi pracami związanymi z budową windy w budynku Urzędu i  zaplanowanymi wyburzeniami, ze względów bezpieczeństwa informujemy, że w dniu  15 lipca 2024 r. (poniedziałek) Urząd będzie zamknięty dla interesantów.

śro, 3 lip 2024, 13:47:29

DNI MSZANY DOLNEJ 2024

Dni Mszany Dolnej 2024 to dwa dni przygotowanych atrakcji na święto Miasta, które organizujemy wspólnie ze Ochotniczą Strażą Pożarną w Mszanie Dolnej i Powiatem Limanowskim. Weekend 13 i 14 lipca ma bogaty program: plac targowy zapełni wesołe miasteczko, sobotnie koncerty, niedzielne występy, nie zabraknie sportowych emocji.

sob, 13 lip 2024, 10:19:26

KOŁO TERENOWE PTTK ZAPRASZA NA KUDŁOŃ – POLANĘ PUSTAK

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza na kolejną górę w ramach akcji „Spotkania w górach”. Według planu jubileuszowej, XX edycji spotkań wyjście zaplanowane jest w najbliższą niedzielę, 14 na Kudłoń (1236 m npm), polana Pustak.  z miejscem widokowym.

pią, 12 lip 2024, 12:38:49

MSZA NA GRUNWALDZIE – W NAJBLIŻSZY PONIEDZIAŁEK, 15 LIPCA O 20:00

Miasto Mszana Dolna wspólnie z Parafią Św. Michała Archanioła serdecznie zaprasza Mieszkańców oraz wszystkich przebywających na wypoczynku Gości na plenerową mszę św. w dniu 15 lipca (poniedziałek) o godz. 20:00 na górze Grunwald.
 

pią, 12 lip 2024, 08:09:20

SPOTKANIA Z HISTORIĄ NA ŚWIĘTO MIASTA

Dni Mszany Dolnej to zwyczaj organizowania wydarzeń skupiających się wokół muzycznych koncertów czy przeglądów. Scena z gwiazdą oraz różne atrakcje proponowane przy okazji tych wydarzeń to już niemal tradycja. Rozrywka i huczna impreza organizowana jest tylko raz w roku, która ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niemniej jednak warto zauważyć, że niedawno mieliśmy możliwość skorzystania z dwóch ciekawych wydarzeń, które inaczej „otwierały” nasze świętowanie.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-07-09/gotowanie-w-niznej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-07-09/gotowanie-w-niznej.html