Przed świętami w Karniowicach
Okołośwąteczny czas obfituje w spotkania. Miłe to, gdy sami szykujemy się na gości, ale nie mniej sympatyczne, gdy w gościnę się udajemy. My, Zagórzanie, mieliśmy to szczęście, że znaleźliśmy się i w jednej i w drugiej grupie. Począwszy od Zagórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego, na wielkanocnej Zagórzańskiej Mszy św. kończąc, niezwykle zaszczyceni podejmowaliśmy licznych gości. Sami również przyjęliśmy zaproszenie do wspólnego świętowania. Stało się to już naszą małą tradycją, że przedświąteczny czas spędzamy… w Karniowicach.
Od kilku lat zapraszani tam jesteśmy na wydarzenia, których motywem przewodnim są tradycje związane z przeżywanymi właśnie świętami. Nie inaczej było i tym razem. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Bronisława Dutki, Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, i w mocnej grupie podążyliśmy na warsztaty „Wielkanocne stoły rodzimych smaków”. Tam, oprócz ciekawostek dot. wykorzystania surowców, półproduktów i produktów kulinarnych w lokalnym przetwórstwie spróbowaliśmy wielkanocnych potraw wykonanych z produktów pochodzących z ras rodzimych. Niezawodny w tym zakresie okazał się znany nam już z innych wydarzeń Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy.
Nie pojechaliśmy do Karniowic jednak tylko po wiedzę i na spotkanie z wieloma, zaprzyjaźnionymi już z nami osobami. W dużej, wypełnionej po brzegi sali warsztatowej, dla produktów lokalnych z Zagórzańskich Dziedzin znalazło się poczesne miejsce. Zaprezentowaliśmy więc wytwory rąk zdolnych Zagórzan wyróżnione Znakiem Promocyjnym marki lokalnej, oraz te, których twórcy nie odważyli się jeszcze o to wyróżnienie postarać. Kolejki ustawiały się po gorczańskie sery, które w Mszanie Górnej produkuje Monika Kubik. Miody i produkty pszczele z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny również znalazły swoich amatorów. Prawdziwym przebojem tego spotkania okazał się… ocet spirytusowy i żurek zagórzański (zakup tego drugiego w przedświątecznych okolicznościach mniej dziwi) – oba z mszańskiej „Octowni”. Nasi klienci słuchali niezwykłej historii wytwarzania tej kwaśniej przyprawy z ogromnym zainteresowaniem; jedni drugim podpowiadali, aby podejść, kupić ocet z Mszany Dolnej i koniecznie zapytać o to, dlaczego on jest ta
ki niezwykły! Wkrótce i Wam to zdradzimy, będzie wszak do tego specjalna okazja! Tymczasem powróćmy do naszego stoiska, na którym wdzięcznie prezentowały się baranki wypiekane z ciasta przez Monikę i Dorotę – matkę i córkę – Kościelniak z Olszówki, znane nam ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom. Nie zabrakło świątecznych mazurków od ciotki Gośki Antosz oraz przecudnej urody naturalnych stroików stworzonych przez Marię Nawarę z Olszówki. Każdy, kto chciał się zaopatrzyć w serwetkę do świątecznego koszyczka miał w czym wybierać, wszak Zofia Piętoń z Półrzeczek przekazała nam pokaźną ilość swojego zachwycającego rękoDZIEŁA. Uwodziły też Sznurkowe Perełki: baranki, koszyczki i ozdoby na jajka oraz niezawodne, Drewniane cuda z Kasinki. Jakby tego wszystkiego było mało, zarówno goście, jak i uczestnicy wydarzenia mogli spróbować sodry, czyli zupy którą Zagórzanie jadają tylko raz w roku, w Wielką Niedzielę! Nie mógł jej przygotować nikt inny, niż olszowskie gaździny z KGW, które wygrały „Bitwę na sordę” podczas Zagórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego. Kto jej wtedy spróbował, ten wie, że złota chochla bez powodu do nich nie trafiła! Olszowianki nie byłyby sobą, gdyby do poczęstunku przygotowały tylko jedno danie! Zadbały aby na świątecznym stole pojawiły się wędliny, sery i chrzan oraz pieczony w Olszówce chleb. Całości zagórzańskiego stołu dopełniły słodkości…
Ta cała świąteczna oprawa i zagórzańskie smaki do Zagórzan przyciągnęły również oko kamery TVP 3 Kraków. Redaktor Olimpia Górska o smaki i wielkanocne tradycje naszego regionu wypytała Halinę Kołodziej, Przewodniczącą KGW Olszówka (wywiad wyemitowano w wieczornym wydaniu Kroniki: https://tiny.pl/dtb67 od min. 12:25), zaś Sławomir Mokrzycki do Tematów Dnia zaprosił Józefę Węglarz z KGW Łętowe. W tej rozmowie nasza Śwarna Babka towarzyszyła samemu dyrektorowi MODR (zobaczcie nagranie: https://tiny.pl/dt8wp).
Sporo tego, jednak emocje świąteczne nadal nas nie opuszczają. W czwartek, 4 kwietnia, po południu znowu podejmowaliśmy w stolicy Zagórzan wyjątkowych gości… Okazja do tego również będzie wyjątkowa! W sumie to rozpoczęliśmy ją już skoro świt, rano,spektakularnym startem balonu Małopolski, który wzbił się w zagórzańskie niebo, dzięki Grzegorzowi Biedroniowi, Prezesowi Małopolskiej Organizacji Turystycznej i jego pracowitej ekipie, również z Balon Team Kraków.
Ktoś to widział?
Magda Polańska
Podobne artykuły
OTWARCIE LODOWISKA!
Szanowni Mieszkańcy, ogromną przyjemnością informujemy, że oficjalne otwarcie lodowiska odbędzie się w piątek 13 grudnia o godz. 15:00. .Natomiast z lodowiska można korzystać już od dziś, tj. od 9 grudnia w godzinach od 14:00 do 21:00.
SPRAWDŹ STATUS SWOJEGO WNIOSKU W PROGRAMIE ''CZYSTE POWIETRZE''
Sprawdź status swojego wniosku w programie Czyste Powietrze - łatwo i w dowolnym momencie sprawdzisz, na jakim etapie rozpatrywania jest Twój wniosek, umowa bądź dokumenty rozliczeniowe złożone w programie „Czyste Powietrze”.
FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA NA WSPÓLNE CZYTANIE WIERSZY I PODSUMOWANIE PROJEKTU
Fundacja Sztetl Mszana Dolna wspólnie z Miejską Biblioteką zaprasza w najbliższy piątek, 13 grudnia o godz. 17:00 na ostatnie wydarzenie tegorocznej edycji projektu - wspólne czytanie wierszy i podsumowanie tegorocznej edycji projektu "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej".
MIEJSKA BIBLIOTEKA OGŁASZA „KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY”
Miejska Biblioteka ogłasza „Konkursie na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy”. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich dzieci w wieku od 6 do 14 lat, ale w różnych kategoriach wiekowych.
ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY ZE ŚWIĄTECZNYMI NIESPODZIANKAMI
Powoli zaczynamy wchodzić w klimat świątecznego oczekiwania. W niedzielę, 15 grudnia na placu targowym w Mszanie Dolnej poczujemy już pełnię magii Świąt Bożego Narodzenia. Do udziału w Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym zaprosiliśmy bowiem rękodzielników, artystów, twórców z naszego regionu...
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W III KONKURSIE POTRAW WIGILIJNYCH "ZAGÓRZAŃSKIE SMAKI"
W ramach tegorocznego Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego przeprowadzony zostanie III Konkurs potraw wigilijnych "Zagórzańskie Smaki". Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych, tradycyjnych zagórzańskich potraw wigilijnych oraz przypomnienie aranżacji stołu wigilijnego u Zagórzan.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- EkoMałopolska
- Alerty RCB
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- MALUCH+ 2022-2029
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- Deklaracja dostępności