Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Czas wyciszenia i przygotowania

Jak odmienne od siebie mogą być Zagórzańskie Msze święte przekonaliśmy się w minioną niedzielę, kiedy to spotkaliśmy się po raz kolejny w Lubomierzu. Styczniowy gwar i radość ze spotkania zagórzańskiej rodziny ustąpił miejsca refleksji na czas Wielkiego Postu.

Już od samego początku Eucharystii jej uczestnicy wyczuli zmianę, a raczej ją usłyszeli, bo pięknym utworem „Uwielbienie” kapela Kościelnioki dała dowód wyciszenia przygotowującego do przeżywania tajemnicy Wielkiej Nocy. W poszerzonym specjalnie na ten utwór składzie wygrywana na smyczkach melodia wprowadziła obecnych w zadumę i zachwyt.

Taki nastrój stanowił doskonałe tło do rozważań, które przedstawił o. Maciej Kustroń, lubomierski gazda. W swojej homilii odniósł się do uwielbienia krzyża i skupionej wokół niego uwagi, szczególnie w obecnych czasach. Przypomniał  o nim również w kontekście kultywowania tradycji Regionu Zagórzańskiego. Symboliczny wymiar miała historia związana w wyborem odpowiedniego kierunku oraz trzymania się wyznaczonego sobie celu. Zatem, kto w niedzielę, 25 lutego, wyznaczył sobie za celu udział w Zagórzańskiej Mszy św., nie pożałował. Był to bowiem pewien rodzaj rekolekcji; z uwagi na nabożeństwa pasyjne, w których udział biorą mieszkańcy regionu w swoich parafiach, było bardziej kameralnie i spokojnie.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zapewnili zarówno wzniosłą, muzyczną oprawę wydarzenia, jak i filmową relację, a zapadające w pamięć przesłania będzie można jeszcze na spokojnie pogłębić; czas do tego jest odpowiedni. Żegnając uczestników regionalnej Eucharystii proboszcz parafii w Lubomierzu przypomniał, że kolejne spotkanie wypada 31 marca, będzie to świąteczna Niedziela Wielkiej Nocy.

O zbliżających się Świętach Wielkanocnych przypomnieli również kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin, w tym użytkownicy Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny, zebrani na okolicznościowym kiermaszu produktów lokalnych. Na stoiskach przed kościołem pojawiły się już świąteczne akcenty: palmy wielkanocne i woskowe świeczki z motywami wiosennymi przywieźli ze swojej pasieki Piotr i Monika Woźniakowie, nowe Drzewniane łobrozki, na których widać już tchnienie wiosny, zaprezentowała Józefa Potaczek, a u Pauliny Hanuli z Hafthan Konina pojawiły się nowe wzory... W rozmowach też przewinął się temat przygotowań do Zagórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego, o tym jednak niebawem!
 

Tymczasem przypominamy, że ostatni raz w tym sezonie na Zagórzańskiej Mszy św. spotkamy się w Lubomierzu 31 kwietnia (w Wielkanoc właśnie), jak zwykle o godz. 14:00. Będzie wiosennie i świątecznie, obiecujemy!

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin

 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 24 kwi 2024, 08:44:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA DO BIBLIOTEKI NA PIERWSZY WYKŁAD III EDYCJI

W piątek, 26 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne pierwszy wykład III edycji projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Wydarzenie skoncentruje się na tematyce Księgi Psalmów, którą organizatorzy uznają za łącznik między dwoma kulturami i religiami.

 

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-28/czas-wyciszenia-i-przygotowania.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-28/czas-wyciszenia-i-przygotowania.html