Natalia Tułasiewicz, nowoczesna święta, na kilka dni wróciła do Mszany Dolnej
Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.
Gdyby żyła dzisiaj pewnie byłaby równie zabiegana i zajęta pomaganiem, ale może prowadziłaby bloga, Facebooka, Instagrama; wrzucała swoje zdjęcia z pobytu w górach, zachwyty przyrodą i pełne wiary bogate przemyślenia refleksje? Może przez to byłaby bardziej znana?
Tak naprawdę o to dokładnie chodziło organizatorom kilkudniowych pokazów filmu „Błogosławiona”, bowiem postać Natalii Tułasiewicz, chociaż związana przez krótką chwilę z Mszaną Dolną, jest mało kojarzona w ogóle. Jej incydentalne wręcz związki ze stolicą Zagórzan były pretekstem, by pokazać tę złożoną osobę zarówno mieszkańcom regionu, młodzieży szkolnej, a przede wszystkim gronu pedagogicznemu, gdyż Natalia od 2022 roku jest patronką nauczycieli w Polsce. Wspólnie, Miasto i Gmina Mszana Dolna, podjęły działania by zorganizować przez cztery dni cykl projekcji filmu, który powstał dzięki staraniom rodziny błogosławionej i Fundacji Miasta Poznań. Biografia Natalii Tułasiewicz przeniesiona na ekran była prezentowana od czwartku do niedzieli w Miejskim Ośrodku Kultury Mszanie Dolnej, najpierw młodzieży szkolnej, potem zaproszonym na specjalny pokaz gościom, aż po projekcje otwarte.
Podczas piątkowego pokazu słowo wstępne zebranym gościom wygłosił Ks. kanonik Konrad Kozioł, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Przypomniał jej zachwyt nad otaczającymi miasto górami. Natalia, przebywając w Mszanie Dolnej, szczególnie upodobała sobie Lubogoszcz; to było jej ulubione miejsce. Późniejsza błogosławiona przez dwa jesienne miesiące 1940 r. mieszkała u Zagórzan ucząc córkę mszańskich aptekarzy, Marię Fraś. Swój pobyt wykorzystała na wycieczki górskie i spacery po okolicy, często sama, ale również ze swoją podopieczną. Obecni na pokazie przedstawiciele rodziny Frasiów, Anna Orman-Kaja i Kazimierz Kaja, potwierdzali te wspomnienia. Również w książce „Święci w Mszanie Dolnej” jeden rozdział Natalii poświęcił autor publikacji, Tomasz Janik.
Nawet, pomimo „swojsko” brzmiącego nazwiska, które kojarzy się z pisarką pochodzącą z Kasiny Wielkiej, Lilian Seymur-Tułasiewicz, mało jeszcze wiemy o Natalii. Dlatego ważne jest by o niej mówić, rozmawiać, wspominać heroiczny życiorys, który w ostatnim etapie życia okazał się bardzo tragiczny i przejmujący. Wszak projekcja filmu to przyczynek do tego, by Natalia była rozpoznawalna w zagórzańskiej okolicy, a miejscowi nauczyciele czerpali z bogactwa duchowego i intelektualnego swojej patronki. Przekonajmy się, rozmawiajmy i szukajmy informacji – to dopiero początek drogi do poznania NASZEJ błogosławionej…

Organizatorzy
Podobne artykuły
ZAPRASZAMY DO KINA! NA POKAZY FILMU „INNEGO KOŃCA NIE BĘDZIE”
Kino Luboń 2.0. w Mszanie Dolnej zaprasza na pokazy filmu INNEGO KOŃCA NIE BĘDZIE w reżyserii Moniki Mazurek, do którego zdjęcia realizowane były między innymi w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej “Lubogoszcz” w Kasince Małej, a jego bohaterka pochodzi z Mszany Dolnej.
ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY FILMOWO… NA NOWO
Stacja PKP w Kasinie Wielkiej, most na Rabie, fragment urokliwej trasa kolei transwersalnej w Beskidzie Wyspowym – nie jest tajemnicą, że te miejsca zostały uwiecznione na taśmie filmowej.
GORCZAŃSKI PARK NARODOWY ZAPRASZA NA „NOC SÓW”
W sobotę, 15 marca Gorczański Park Narodowy zaprasza na „Noc Sów”. Wieczór od godz. 17:00 do 22:00 zapełniony będzie różnymi atrakcjami, serdecznie zapraszamy!
PRZEPIS NA MIŁOŚĆ - ZŁOTE GODY W MSZANIE DOLNEJ
W sobotę, 8 marca pary małżeńskie z terenu miasta i gminy Mszana Dolna świętowały Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego - Złote Gody. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.
NOWA APLIKACJA „MAQUARIUS”
Szanowni Mieszkańcy, w związku z trwającymi kontrolami wywozu nieczystości ciekłych na terenie Miasta Mszana Dolna uprzejmie informujemy o możliwości korzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej „ mAquarius”
MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE „NAJPIĘKNIEJSZY KOSZYCZEK WIELKANOCNY”.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w formie stroika wielkanocnego. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat, uczniów szkół podstawowych podzielonych na trzy kategorie wiekowe.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- EkoMałopolska
- Alerty RCB
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- MALUCH+ 2022-2029
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje, wnioski i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- RODO
- Deklaracja dostępności