Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

„Gdyby nie Sąd… „ - cykl spotkań promocyjnych książki Michała Wójcika zakończą ostatki w Bibliotece

Pierwsze spotkanie związane w promocją książki Michała Wójcika odbyło się 18 stycznia w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej. Styczniowe spotkanie cieszyło się z bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnęło prawdziwe tłumy, w tym licznie zebranych mieszkańców miasta, miłośników historii, przedstawicieli lokalnych organizacji i stowarzyszeń, władze samorządowe, przedstawicieli państwowych instytucji, sędziowie i prawnicy, przedstawiciele środowisk akademickich. Gościem honorowym promocji książki był konsul austriacki Martin Gärtner. Obecni byli również Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Rafał Dzyr Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Sylwester Rękas Kierownik sądeckiego Oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie, Adam Lejczak Prezes Wydawnictwa „Księgarnia Akademicka”, Sławomir Gołąbek Prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie, Jerzy Wójciak Prezes Banku Spółdzielczego, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaba, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, Burmistrz Miasta Anna Pękała, Michał Liszka Przewodniczący Rady oraz Radni Miejscy.

W swoim przemówieniu Burmistrz Anna Pękała przypomniała wcześniejsze historyczne inicjatywy autora, rekomendując najnowszą pozycję jako dobrze napisaną, która może zainteresować każdego. Miasto Mszana Dolna i jego mieszkańcy zasługują by o nich pisać, rozmawiać, a przede wszystkim nie zapominać. Warto uzupełnić swoją wiedzę na temat sądownictwa w Mszanie Dolnej.

Po przemówieniach goście wysłuchali wykładu dra hab. Konrada Meusa, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pt. „Inteligencja małomiasteczkowa w Galicji jako nowoczesna formacja społeczno-kulturowa” . Ten krótki wykład był niezwykle erudycyjnych show, który dowodził, że jak zmieniło się oblicze wielu małych galicyjskich miasteczek, które rozkwitały dzięki takiej instytucji jak sąd. Sam autor publikacji – Michał Wójcik odniósł się do miejsca, w którym odbywała się promocja książki – serce miasteczka „biło” w dworze hr. Krasińskich, a jego wcześniejsi właściciele majątku przeczuwając nadchodzące zmiany odważyli podjąć się śmiałej decyzji – zawalczyli o budowę sądu i stało się. Gdyby nie Sąd… Mszana Dolna zdecydowanie wyglądałaby inaczej…

1 października 1883 roku C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej rozpoczął swoje czynności urzędowe. Zmieniło to zasadniczo pozycję Mszany Dolnej na mapie administracyjnej Galicji. Poświęcona tej instytucji książka opowiada jednak nie tylko o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz jest także próbą spojrzenia na lokalną zbiorowość w chwili tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w mieście, w którym środowisko prawnicze, szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W końcu też utworzenia sądu dla rozwoju Mszany Dolnej i jej okolic było wielowymiarowe. Zapoczątkowało to powstanie nowego centrum w zachodniej części powiatu limanowskiego ze stolicą właśnie w Mszanie…

Niezwykle intensywny wieczór zakończył koncert pt. „Muzyka melancholii, radości i tańca” w wykonaniu Trio w składzie: Anna Śliwa, Tomasz Paweł Potaczek i Konrad Śliwa.

Po premierze w Folwarku Stara Winiarnia zaplanowany był jeszcze drugi spacer historyczny po budynku sądu podczas 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę 28 stycznia. Była to druga możliwość spacerowania po korytarzach starego sądu, obecnie budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Było to niezwykłe doświadczenie, gdyż w głównym budynku częściowo została zachowana dawna stolarka, klatka schodowa i charakterystyczne wysokie sufity… Czysta przyjemność dla osób doceniających takie detale architektoniczne. Nie zabrakło również wspólne odkrywania różnych tajemnic tego wnętrza, przecież przy każdym sądzie musiały być zlokalizowane cele dla skazańców...

Następnie prezentacja książki miała miejsce  w Krakowie w Archiwum Narodowym 1 lutego. Tam Miasto Mszana Dolna reprezentował Zastępca Burmistrza Michał Grzeszczuk. Burmistrz podkreślił, że monografia Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej stanowi ważny wkład do opracowania monografii miasta, co – jak wiemy – jest w planach naukowych autora i na to z niecierpliwością oczekują zarówno zagórzańscy regionaliści, jak i mieszkańcy Mszany. Zachwyca również wirtuozeria autora w posługiwaniu się źródłami, Michał Wójcik doskonale je rozumie, potrafi poddawać je trafnej krytyce i wykorzystać do budowania wartkiej narracji, dzięki czemu praca – de facto naukowa – staje się w lekturze przystępna dla każdego zainteresowanego historią Mszany Dolnej.

 

 

 

 

Przed nami jeszcze spotkanie w Nowym Sączu, 8 lutego w siedzibie Oddziału Archiwum Narodowego.


Na finał spotkań promocyjnych zapraszamy do Miejskiej Biblioteki już w ten piątek.


Gorąco zapraszamy!

 

fot. UM,

FB Mszana Dolna na starych fotografiach,

FB Sztab WOSP Mszana Dolna

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-06/gdyby-nie-sad-cykl-spotkan-promocyjnych-ksiazki-michala-wojcika-zakoncza-ostatki-w-bibliotece.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-06/gdyby-nie-sad-cykl-spotkan-promocyjnych-ksiazki-michala-wojcika-zakoncza-ostatki-w-bibliotece.html