„Gdyby nie Sąd… „ - cykl spotkań promocyjnych książki Michała Wójcika zakończą ostatki w Bibliotece
Pierwsze spotkanie związane w promocją książki Michała Wójcika odbyło się 18 stycznia w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej. Styczniowe spotkanie cieszyło się z bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnęło prawdziwe tłumy, w tym licznie zebranych mieszkańców miasta, miłośników historii, przedstawicieli lokalnych organizacji i stowarzyszeń, władze samorządowe, przedstawicieli państwowych instytucji, sędziowie i prawnicy, przedstawiciele środowisk akademickich. Gościem honorowym promocji książki był konsul austriacki Martin Gärtner. Obecni byli również Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Rafał Dzyr Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Sylwester Rękas Kierownik sądeckiego Oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie, Adam Lejczak Prezes Wydawnictwa „Księgarnia Akademicka”, Sławomir Gołąbek Prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie, Jerzy Wójciak Prezes Banku Spółdzielczego, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaba, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, Burmistrz Miasta Anna Pękała, Michał Liszka Przewodniczący Rady oraz Radni Miejscy.
W swoim przemówieniu Burmistrz Anna Pękała przypomniała wcześniejsze historyczne inicjatywy autora, rekomendując najnowszą pozycję jako dobrze napisaną, która może zainteresować każdego. Miasto Mszana Dolna i jego mieszkańcy zasługują by o nich pisać, rozmawiać, a przede wszystkim nie zapominać. Warto uzupełnić swoją wiedzę na temat sądownictwa w Mszanie Dolnej.
Po przemówieniach goście wysłuchali wykładu dra hab. Konrada Meusa, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pt. „Inteligencja małomiasteczkowa w Galicji jako nowoczesna formacja społeczno-kulturowa” . Ten krótki wykład był niezwykle erudycyjnych show, który dowodził, że jak zmieniło się oblicze wielu małych galicyjskich miasteczek, które rozkwitały dzięki takiej instytucji jak sąd. Sam autor publikacji – Michał Wójcik odniósł się do miejsca, w którym odbywała się promocja książki – serce miasteczka „biło” w dworze hr. Krasińskich, a jego wcześniejsi właściciele majątku przeczuwając nadchodzące zmiany odważyli podjąć się śmiałej decyzji – zawalczyli o budowę sądu i stało się. Gdyby nie Sąd… Mszana Dolna zdecydowanie wyglądałaby inaczej…
1 października 1883 roku C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej rozpoczął swoje czynności urzędowe. Zmieniło to zasadniczo pozycję Mszany Dolnej na mapie administracyjnej Galicji. Poświęcona tej instytucji książka opowiada jednak nie tylko o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz jest także próbą spojrzenia na lokalną zbiorowość w chwili tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w mieście, w którym środowisko prawnicze, szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W końcu też utworzenia sądu dla rozwoju Mszany Dolnej i jej okolic było wielowymiarowe. Zapoczątkowało to powstanie nowego centrum w zachodniej części powiatu limanowskiego ze stolicą właśnie w Mszanie…
Niezwykle intensywny wieczór zakończył koncert pt. „Muzyka melancholii, radości i tańca” w wykonaniu Trio w składzie: Anna Śliwa, Tomasz Paweł Potaczek i Konrad Śliwa.
Po premierze w Folwarku Stara Winiarnia zaplanowany był jeszcze drugi spacer historyczny po budynku sądu podczas 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę 28 stycznia. Była to druga możliwość spacerowania po korytarzach starego sądu, obecnie budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Było to niezwykłe doświadczenie, gdyż w głównym budynku częściowo została zachowana dawna stolarka, klatka schodowa i charakterystyczne wysokie sufity… Czysta przyjemność dla osób doceniających takie detale architektoniczne. Nie zabrakło również wspólne odkrywania różnych tajemnic tego wnętrza, przecież przy każdym sądzie musiały być zlokalizowane cele dla skazańców...
Następnie prezentacja książki miała miejsce w Krakowie w Archiwum Narodowym 1 lutego. Tam Miasto Mszana Dolna reprezentował Zastępca Burmistrza Michał Grzeszczuk. Burmistrz podkreślił, że monografia Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej stanowi ważny wkład do opracowania monografii miasta, co – jak wiemy – jest w planach naukowych autora i na to z niecierpliwością oczekują zarówno zagórzańscy regionaliści, jak i mieszkańcy Mszany. Zachwyca również wirtuozeria autora w posługiwaniu się źródłami, Michał Wójcik doskonale je rozumie, potrafi poddawać je trafnej krytyce i wykorzystać do budowania wartkiej narracji, dzięki czemu praca – de facto naukowa – staje się w lekturze przystępna dla każdego zainteresowanego historią Mszany Dolnej.
Przed nami jeszcze spotkanie w Nowym Sączu, 8 lutego w siedzibie Oddziału Archiwum Narodowego.
Na finał spotkań promocyjnych zapraszamy do Miejskiej Biblioteki już w ten piątek.
Gorąco zapraszamy!
fot. UM,
FB Mszana Dolna na starych fotografiach,
FB Sztab WOSP Mszana Dolna
Podobne artykuły
ZAPRASZAMY NA KONCERT NOWOROCZNY DO MOKU
Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej. W niedzielę, 19 stycznia zaplanowany jest Koncert Noworoczny. Koncert podzielony jest na dwie części: o godz. 13:00 i o godz. 16:00.
ZAPRASZAMY NA XXIV POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘDNICZY „ZAGROJCIE TA TURONIOWI”
Serdecznie zapraszamy na XXIV Powiatowy Przegląd Kolędniczy „Zagrojcie Ta Turoniowi”, który odbędzie się w najbliższy weekend, 18-19 stycznia w Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubomierzu. Początek o godz. 15:00.
BUDŻET UCHWALONY!
Radni Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej jednogłośnie uchwalili budżet na 2025 rok. W piątek, 17 stycznia 2025 podczas XI sesji szczegóły budżetu przedstawiła i omówiła Bernadeta Ziemianin, Skarbnik Miasta.
SZKOLNY ZESPÓŁ „LEŚNY BAND” ZAPRASZA NA WYJĄTKOWE KOLĘDOWANIE
Serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie do kościoła p.w. Św. Michała Archanioła w poniedziałek, 20 stycznia o godz. 17:30. Tym razem to również okazja by wspólnie uczestniczyć w jubileuszu 20-lecia szkolnego zespołu „Leśny Band”.
FERIE W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM
Gorczański Park Narodowy w czasie ferii zaprasza na gry i zabawy w Ośrodku Edukacyjnym w Porębie Wielkiej i okolicach. W każdy czwartek zaplanowane są gry terenowe na terenie parku dworskiego i ścieżki edukacyjnej, a we wtorki spacery tropicieli i obserwatorów przyrody.
FERIE W KINIE – ZAPRASZAMY NA SEANSE FILMOWE!
Przez cały czas ferii zimowych, w pierwszym tygodniu od środy 22 środy do piątku 24 stycznia i następnie od środy 29 stycznia do 2 lutego Kino Luboń 2.0 przygotowało cykl seansów filmowych dla dzieci i młodzieży.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- EkoMałopolska
- Alerty RCB
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- MALUCH+ 2022-2029
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje, wnioski i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- Deklaracja dostępności