Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Mszana Dolna pamięta – Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Data 27 stycznia 1945 to data wyzwolenia Obozu Zagłady w Auschwitz, w rocznicę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miasto Mszana Dolna wspólnie z Fundacją Sztetl Mszana Dolna oraz Gorczańskim Hufcem ZHP przygotowało symboliczne wydarzenie chcąc w ten sposób uczcić pamięć Ofiar.

W piątek, 26 stycznia, w trzech miejscach masowych egzekucji, gdzie spoczywa łącznie ponad tysiąc zamordowanych w kilku egzekucjach na terenie Mszany Dolnej odbyła się ceremonia pamięci. Odmówiono psalmy i "El mole rachmim" - "Boże pełen miłosierdzia", zapalono znicze, wspomniano Ofiary z obozów Zagłady, gett, innych egzekucji i mordów, ponad tysiąc z Mszany, 6 milionów w ogóle.

W uroczystości wzięły udział delegacje Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej i Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej.


Dziękujemy serdecznie za obecność i pamięć!


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

wto, 20 lut 2024, 13:27:28

OPŁATA ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz gospodarki odpadami przypomina (...)

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-03/mszana-dolna-pamieta-dzien-pamieci-o-ofiarach-holocaustu.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-03/mszana-dolna-pamieta-dzien-pamieci-o-ofiarach-holocaustu.html