Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

15 edycja akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2024 - nowe plany i podsumowania

W piątek, 26 stycznia w Dobrej na spotkaniu podsumowano Forum Gmin Beskidu Wyspowego podsumowano 14 lat akcji Odkryj Beskid Wyspowy i zatwierdzono program na 2024 rok. Jednocześnie było to również II Święto Odkrywców Beskidu Wyspowego, gdzieSpecjalne honorowe „Złote Rysie”. Otrzymali je: Robert Makłowicz, Agata Peteli z Radia Plus, Przewodnik Andrzej Matuszczyk, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina i Młodzieżowa Orkiestra OSP Tenczyn. W imieniu orkiestry wyróżnienie odebrał kapelmistrz Andrzej Stojewski. Spotkanie uświetnili swoim występem Zespół Ludowy „Skrzydlanie” i Piotr Stożek znany jako Mr Corne.Odkryj Beskid Wyspowy 2010-2024
 
PODSUMOWANIE

1.    Organizator akcji Odkryj Beskid Wyspowy - Forum Gmin Beskidu Wyspowego liczy 21 gmin z 5 powiatów z Małopolski.
2.    Akcja Odkryj Beskid Wyspowy została wsparta przez Województwo Małopolski w ramach konkursu „Małopolska Gościnna” realizowanego wspólnie z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka.
3.    Zorganizowano 274 spotkań na szczytach Beskidu Wyspowego.
4.    Zorganizowano 124 wydarzeń kulturalnych:
- Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”,
- Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”,
- Festiwal „Beskidzka Dziecina”,
- „Galicyjski Piknik Kolejowy".
5.    Uczestnicy przemierzyli 2951 km po wyspowych szlakach osiągając wysokość 187689 m n.p.m. ponad dwudziestojedno-krotnie przewyższając Mont Everest.
6.    Wzięło udział 173750 turystów z Polski i ze świata.
7.    Najmłodszy turysta miał 2 tygodnie, a najstarszy 96 lata.
8.    Z najdalszego zakątka świata przybyli turyści z Nowej Zelandii, Australii, Tajwanu, Chile, Tanzanii, Zimbabwe, Madagaskaru.
9.    Turyści otrzymali 132250 pamiątkowych plakietek Rysia oraz 1050 honorowych Odznak Złotego Rysia Odkrywcy Beskidu Wyspowego.
10.    Wydano mapy Beskidu Wyspowego w nakładzie 500 tys. egzemplarzy, w tym 250 tys. wspólnie z Dziennikiem Polskim, Dziennikiem Zachodnim i Dziennikiem Łódzkim,
11.    Wydano przewodnik po Beskidzie Wyspowym „Nasza Beskidzka Mała Ojczyzna” w nakładzie 10 tys. oraz przewodnik „Główny Szlak Beskidu Wyspowego” w nakładzie 5 tys.
12.    Beskid Wyspowy ma najnowocześniejsze oznakowanie w polskich górach, albowiem na 110 szczytach społecznie zamontowano słupki informacyjne z nazwą szczytu, wysokością oraz kodem QR.
13.    Zamontowano 35 map informacyjnych na szczytach i w miejscowościach Beskidu Wyspowego wspólnie z firmą Tymbark i COTG PTTK w Krakowie.
14.    Wyznakowano wspólnie z COTG PTTK w Krakowie 360 km Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego oraz odnowiono ponad 500 km szlaków w Beskidzie Wyspowym.
15.    Odkrywcy Beskidu Wyspowego zamontowali własnym kosztem wspólnie z firmą Joniec dedykowanych 35 imiennych ławek na beskidzkich wyspach.
16.    Opracowano i wyznaczono:
- Główny Szlak Beskidu Wyspowego,
- Koronę Beskidu Wyspowego,
- 102 Wyspy Beskidu Wyspowego.
17.    Spopularyzowano i opracowano odznakę Małego Szlaku Beskidzkiego z Bielska-Białej na Luboń Wielki.
18.    Promocja Beskidu Wsypowego:
- współpraca z Dziennikiem Polskim, w którym ukazało się ponad 750 artykułów o Beskidzie Wyspowym w nakładzie ponad 1,1 miliona egzemplarzy,
- współpraca z Radiem Kraków, Radiem Plus, Radiem Eska, Radiem RMF-Max,  Radiem Złote Przeboje,
- filmy i reportaże w TVP Kraków i Kielce, w tym ogólnopolski program „Polska mnie cieszy”,
- współpraca z Polską Organizacją Turystyczną i Fundacją Lubelskie 2.0,
- współpraca z TV28 – ponad 375 reportaży i materiałów filmowych ze spotkań na beskidzkich wyspach, festiwali i z innych wydarzeń,
- 4 toury dziennikarskie, w których wzięło udział 60 dziennikarzy z Gazety Wyborczej, National Geographic, Gościa Niedzielnego, Poznaj Świat, Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej, portali Onet.pl, Gazeta.pl, Interia.pl, Wp.pl, Radio Kraków, Radio Plus, Radio Eska, Radio EM, Radio Złote Przeboje, Radio Bydgoszcz, Radio Lublin, Radio Piekary, Radio Studenckie, Radio Łódź, Radio Katowice, TVP Kraków.
- prowadzony jest społecznie portal www.odkryjbeskidwyspowy.pl
- prowadzone są także społecznie na Facebooku 4 portale i grupy:
 * www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy
 * www.facebook.com/beskidwyspowy102wyspy
 * www.facebook.com/małyszlakbeskidzki
 *www.facebook.com/ staramszanadolnaibeskidwyspowy,starefotografie,filmy,wspomnienia

fot. Roland Mielnicki
FB Odkryj Beskid Wyspowy

 


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

wto, 20 lut 2024, 13:27:28

OPŁATA ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz gospodarki odpadami przypomina (...)

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-03/15-edycja-akcji-odkryj-beskid-wyspowy-2024-nowe-plany-i-podsumowania.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-02-03/15-edycja-akcji-odkryj-beskid-wyspowy-2024-nowe-plany-i-podsumowania.html