Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Przedświąteczny koncert w Olszówce

W gorącym, przedświątecznym czasie, tuż przed Wigilią, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszówce odbył się koncert „Zajaśniała gwiozdecka na zagórzańskim niebie” - obrzędy i tradycje górali zagórzańskich w obchodach Świąt Bożego Narodzenia. Powiedzieć „koncert”, to mało powiedzieć; to świąteczne spotkanie z tradycją w tle zrealizowano dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom" . Wydarzenie możliwe było do realizacji dzięki środkom finansowym otrzymanym z Województwa Małopolskiego.

W ramach realizacji zadania utrwalono wartościowe dla Zagórzan sprawy; na nośniku cyfrowym zapisano film przedstawiający obrzędy kolędnicze w tym regionie.
Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba, inicjator i koordynator Zagórzańskich Dziedzin, podkreślił, że Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki to wyjątkowa organizacja, która swoim przykładem daje dowód innym, że można zadziałać wiele. Jak tu się z tym faktem nie zgodzić? Zagrają, zaśpiewają, nauczą tańczyć „Konia”, dla potomnych sfilmują to, co najcenniejsze w rodzimej tradycji, wesprą we wprowadzaniu dziedzinnych gadżetów do obrotu, a jak jeszcze Wam mało, to i rosół ugotują i dobrze nakarmią…

Marka lokalna Zagórzańskie Dziedziny, której partnerem są główni organizatorzy wydarzenia, to również zagórzańskie smaki związane ze świątecznymi potrawami. Nie mogło zabraknąć ich więc podczas spotkania. Na stołach pojawiła się zupa grochowa na rosole z baraniny, pierogi z suszoną śliwką, czerwony barszcz i krokiety, galas do popicia i słodkie wypieki. Był i śledzik, nasze gorczańskie sery i domowy, prawdziwy! chleb.
Gospodarze zadbali o wszystkich, bez wyjątku, a trzeba przyznać, że goście również dopisali. Z Lubomierza przyjechała grupa kolędnicza ze Związku Podhalan oddział Lubomierz, która uraczyła nas swoim występem; byli partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin – ci „starzy”, którzy z marką są od początku (Gorczański Park Narodowy, Krystyna Popko - Tomasiewicz, KSOS Baza Lubogoszcz, Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy, Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny, Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, Miasto Mszana Dolna czy Józefa Potaczek); „nowi”(Drewniane cuda z Kasinki) i ci „najmłodsi” – kłaniamy się nisko Zagórzańskiemu Informatorowi Turystycznemu, Grzegorzowi i kościelnemu, Bartoszowi Gocałowi z Mszany Dolnej…

Byli też nasi przyjaciele! Dopisał Kraków; niesamowitą niespodziankę zrobiła nam Olga Gałek, która na uroczystość przybyła z mężem i Justyna „Odkrywając Beskidy”, a razem z nią jej energiczne córy, które próbował opanować tata… Na szczęście usidlił ich na krzesłach występ kolędników – patrzyły zachwycone! Z Zagórzanami świętowała też „nasza” już Monia z Limanowej – „Mamo, a daleko jeszcze?” ze swoimi chłopakami i rozbrajającym uśmiechem! Nie zabrakło Państwa Jakubiaków, którzy nieustannie goszczą nas w swoim klimatycznym domu; gospodarzy miejsca, czyli strażaków z Olszówki, na czele z Prezesem i Naczelnikiem. Lepiej nie zapomnieć o KGW Olszówka - to przecież muzyczne wsparcie w nagraniach, silny kobiecy skład „do tańca i do różańca”. Dopisali przyjaciele domu i rodziny Kościelniaków; co jak co, ale wszystko nadzorował „ujek Stasek” i rodzinna księgowa wszelkich projektów, Ola.

Po występie uzdolnionej czwórki rodzeństwa Kościelniaków, na scenie pojawili się kolędnicy z Lubomierza. Dla wszystkich była to niesamowita przyjemność – obejrzenie na żywo występu, który zyskał uznanie i nagrody na przeglądach kolędniczych to nie lada gratka! Kolędnicy z muzykami, gwiazdą i turoniem, to tradycja, najsilniej pielęgnowana właśnie na Lubomierzu. Warto wspomnieć, że wszystko zostało nagrane i można to już! obejrzeć na kanale YT Zagórzańskich Dziedzin - TUTAJ

Przy okazji spotkania w Olszówce można było porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, na które zazwyczaj brakuje czasu, powspominać wszystkie wspólne dziedzinne działania i wyjazdy; to prawie jak podsumowanie roku, a dobrych wspomnień i wesołych momentów nie brakowało. Można by było siedzieć i siedzieć, bo przy stołach i gościach uwijały się piękne i pracowite olszowianki… Świąteczny klimat rozgościł się tam na dobre! Wszyscy zgodnie stwierdzili, że najtrudniej się pożegnać, ale za to czyniliśmy to z nowymi planami, czyli nie na długo się rozstawaliśmy… Za chwilę bowiem znów się z czymś pokażemy!

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego,

a Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Witold Kozłowski,

Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-01-04/przedswiateczny-koncert-w-olszowce.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-01-04/przedswiateczny-koncert-w-olszowce.html