Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańskie nuty spadały na Rynek...

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie, w sobotę, 9 grudnia, marka lokalna Zagórzańskie Dziedziny została zaproszona do przygotowania prezentacji na krakowskim Rynku. W ramach bogatego programu tego świątecznego wydarzenia wiele gmin otrzymuje możliwość prezentacji i promocji. Dla nas to sytuacja wyjątkowa, Zagórzańskie Dziedziny tworzą bowiem trzy samorządy: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, więc wspólnymi siłami, podobnie jak wcześniej, w Centrum Handlowym M1, przygotowaliśmy stoisko prezentujące naszych partnerów i kreatorów. A, jako że również szła za tym oddana do naszej dyspozycji estrada, nie wyobrażaliśmy sobie na niej nikogo innego jak najlepszych muzycznych ambasadorów naszych dziedzin: rodzinę Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”.
Stowarzyszenie przygotowało zresztą nie tylko swoich muzyków, ale zadbało również o krakowskie, wymagające podniebienia – gorący barani rosół z ziemniakami kusił wychłodzonych turystów swoim aromatem, a jedyną „konkurencję” na stoisku miał tylko w postaci barszczu (również na baraninie!) z uszkami od kolejnego dziedzinnego partnera, Maćka Komenzy - Smakosza, który serwował go w dwóch wersjach: z mięsem i „vege”, z grzybami.

Wszystko, co zaprezentowaliśmy tego dnia na naszym stoisku, było wytworem rąk zdolnych Zagórzan: począwszy do zielonych wianków, ozdób z siana, świątecznych stroików, pszczelich świeczek, poprzez choinkowe bombki, szydełkowe ozdoby, drewniane zawieszki, obrazy na desce, na pierniczkach i serach gorczańskich skończywszy. Wiadomo, wszystko co prezentujemy pod znakiem marki musi być najwyższej jakości – tym bardziej, że doceniają to również turyści, którzy odwiedzają ten świąteczny market i szukają rzeczy niepowtarzalnych i wyjątkowych.
Wyjątkowy był również występ naszych muzyków – o godzinie 10:00 ze sceny przywitał nas Roman Gawrysiak z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, równocześnie pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki „ARTIM” odpowiedzialnej za organizację wszelkich kiermaszów.
Zebrani pod sceną usłyszeli w pierwszej kolejności słowa, którymi kapela przedstawia się w kilku zwrotkach piosenki: „Przyjechali my tu żukiem i w taksówce, by Wom łopowiedzieć o piyknyj Łolszówce”. A potem już mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki, ale też popularne góralskie piosenki. Pod sceną, kiedy pytano nas, skąd są ci górale, to tłumaczyliśmy, że to górale, ale zagórzańscy...

Muzyka łączy - nie ma różnicy, jakim językiem się posługiwali turyści, kiedy usłyszeli płynącą ze sceny melodię, mocne głosy, rzewne basy i współgrające z nimi skrzypce, tłum gęstniał - wyciągnięte w stronę sceny aparaty utwierdzały w tym przekonaniu. Zarówno kilkukrotne występy, jak i sam udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym – uznanym za jeden z najlepszych jarmarków na świecie – to kolejne doświadczenie w naszych dziedzinnych działaniach. Dziękujemy za wszelkie odwiedziny na naszym stoisku, przyjacielskie wsparcie, choćby płynące prosto z „Kina Pod Baranami”, pozdrawiamy jeszcze raz sąsiadów ze stoiska Gminy Zabierzów i dziękujemy za wiele ciepłych słów na nasz temat – to bardzo budujące! Razem tworzymy Zagórzańskie Dziedziny, wspieramy się w takich wydarzeniach i wspólnie kreujemy świetną grupę, która potrafi z odpowiednią oprawą pojawić się w Krakowie, a z jeszcze lepszym efektem wrócić do domu… Przecież kolejnego dnia, na miejscu, w Mszanie Dolnej organizowaliśmy nasz, Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. U nas przecież, jak to zawsze, na bogato!

ZOBACZ RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ - TUTAJ


W Krakowie Zagórzańskie Dziedziny osobiście reprezentowali:
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”.
Kapela Kościelnioki
Maciej Komenza Wytwórnia Mrożonek „Smakosz” oraz „Lody i Spółka”
Gmina Mszana Dolna
Miasto Mszana Dolna
Małgorzata Suder
Lucyna Pazdur KSOS Baza Lubogoszcz
Paweł Widzisz „Drewniane cuda z Kasinki”  
Emilia Szywała
Julia Niżnik
Emilia Sochacka

 

Za wszelkie przekazane do promocji rękodzieło, wyroby i ozdoby świąteczne dziękujemy Kreatorom i Partnerom Zagórzańskich Dziedzin, zaś za nową ściankę wystawienniczą i drewnianą ladę w komplecie podziękowania kierujemy do Adriana Kościelniaka.
 

 


Zrealizowano w ramach zadania: „Mszana Dolna – stolica Górali Zagórzańskich”– cykl wydarzeń profilaktycznych promujących działania skupione wokół edukacji regionalnej i lokalnych propozycjach związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego Mieszkańcom Miasta. Wokół świątecznego stołu”

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-12-16/zagorzanskie-nuty-spadaly-na-rynek.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-12-16/zagorzanskie-nuty-spadaly-na-rynek.html