Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Prace na wodociągu

W związku z pracami na sieci wodociągowej zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

Przypominamy że: zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów).

Regulatory ciśnienia (np. reduktory) wody są niezwykle przydatnymi urządzeniami w instalacjach wody użytkowej. Poza ochroną elementów samej instalacji przed zbyt wysokim ciśnieniem mogącym je uszkodzić, mogą znacząco przyczynić się do ograniczenia niepotrzebnego zużycia wody.

Dziś, kiedy powszechnie mówi się o problemach związanych z niedoborem zasobów wodnych, takie niepozorne urządzenie może mieć niezwykle pozytywny wpływ na tę kwestię.Jak wskazuje praktyka ciśnienie optymalne dla komfortowego korzystania z urządzeń jest bliskie środka zakresu (p ≅

2,3 bara) – wypływ wody jest ustabilizowany. Regulator pozwala nawet przy dużych wahaniach ciśnienia wejściowego utrzymać ciśnienie po stronie wyjściowej na stałym poziomie. Zmniejszenie i stabilizacja ciśnienia pozwalają na obniżenie szumów przepływającej cieczy w całej instalacji. W okresie szczytu poboru wody przez mieszkańców, ciśnienie spada i wówczas jego redukcja jest zbędna, natomiast w czasie, kiedy pobór jest niewielki, ciśnienie wzrasta do poziomu, który może okazać się niebezpieczny dla wybranych urządzeń pracujących w instalacji. Uszkodzeniom mogą ulegać wszelkiego rodzaju połączenia elastyczne (wężyki) oraz złącza poszczególnych fragmentów instalacji (gwintowane, zaciskowe, klejone).

Prosimy o zwrócenie uwagi na istniejące, stare, niedziałające reduktory ciśnienia. Reduktor ciśnienia powinien być zamontowany za wodomierzem i służy on zabezpieczeniu instalacji wewnętrznej odbiorcy.

Szczególnie mieszkańców ulic: Rynek, Słonecznej, Spadochroniarzy, Piłsudskiego, Zielonej, Topolowej, Matejki, Grunwaldzkiej jako położonych najniżej prosimy o zainteresowanie się wyposażeniem i zabezpieczeniem instalacji wewnętrznej przed nagłym wzrostem ciśnienia.

Nisko też położone są obszary wokół galerii centrum, Starowiejska, Mickiewicza, Krasińskiego.  Warto dokonać przeglądu instalacji pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia dla wszystkich naszych odbiorców wody.

W razie pytań służymy radą i pomocą.

 

Z poważaniem,

Tomasz Dul

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej

 


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

wto, 20 lut 2024, 13:27:28

OPŁATA ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz gospodarki odpadami przypomina (...)

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-11-28/prace-na-wodociagu.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-11-28/prace-na-wodociagu.html