Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańska Msza Św. w półmetku wakacji

Ostatniego dnia lipca w drewnianym kościółku p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej dało się odczuć, że jesteśmy w połowie wakacji. Wyjątkową atmosferę stworzyli przyjezdni – goście i turyści, którzy tym razem wypełnili małą świątynię.

Niezawodna, muzykująca rodzina Kościelniaków, ze Stowarzyszenia Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom", zapewniła oprawę Mszy św.

Patrząc na pamiątkowe fotografie dokumentujące niedzielną uroczystość nie sposób oprzeć się wrażeniu, że poza turystycznymi plecakami i skierowanymi na muzyków aparatami, możemy dotrzeć również osoby, które pojawiły się w strojach regionalnych. Błysnęły intensywnym kolorem tybetki, chłopcy i mężczyźni założyli portki… Duma rozpiera! Cieszy to ogromnie i utwierdza w przekonaniu, że idea regionalnych Eucharystii sprawdza się w każdym calu.

Tradycyjnie, na placu przed kościołem, nie zabrakło spotkania i muzycznej uczty; ba! nawet wspólnych, biesiadnych śpiewów! Na kiermaszu produktów lokalnych całą uwagę uczestników wydarzenia skupiły panie: Władysława Anna Jamróz, która przyciągała do siebie zwolenników regionalnych bajek z pouczającym przesłaniem oraz Paulina Hanula z Hafthan Konina  z jej niezwykle kolorowymi elementami strojów ludowych.

Wspomnienia – wspomnieniami, ale my mamy dla Was jeszcze jedno, ważne typowo turystyczne „ogłoszenie parafialne” związane z możliwością bezpłatnego zwiedzania tego zabytkowego kościółka. Przez cały sierpień można zobaczyć jego wnętrze w godz. 8:00 do 19:00 w ramach "Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce". Kto nie zdążył w niedzielę na nabożeństwo może w tygodniu na spokojnie poznać wszystkie zakamarki siedemnastowiecznej świątyni, a kto chce w nim zadać szyku już powinien rychtować zagórzański strój na 27 sierpnia – wtedy, razem z Dolina Mszanki, którzy będą muzykować, zapraszamy na kolejną Zagórzańską Mszę św. oraz wydarzenia jej towarzyszące.

fot.UM


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:55:47

WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-08-06/zagorzanska-msza-sw-w-polmetku-wakacji.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-08-06/zagorzanska-msza-sw-w-polmetku-wakacji.html