Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańska Msza Św. w półmetku wakacji

Ostatniego dnia lipca w drewnianym kościółku p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej dało się odczuć, że jesteśmy w połowie wakacji. Wyjątkową atmosferę stworzyli przyjezdni – goście i turyści, którzy tym razem wypełnili małą świątynię.

Niezawodna, muzykująca rodzina Kościelniaków, ze Stowarzyszenia Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom", zapewniła oprawę Mszy św.

Patrząc na pamiątkowe fotografie dokumentujące niedzielną uroczystość nie sposób oprzeć się wrażeniu, że poza turystycznymi plecakami i skierowanymi na muzyków aparatami, możemy dotrzeć również osoby, które pojawiły się w strojach regionalnych. Błysnęły intensywnym kolorem tybetki, chłopcy i mężczyźni założyli portki… Duma rozpiera! Cieszy to ogromnie i utwierdza w przekonaniu, że idea regionalnych Eucharystii sprawdza się w każdym calu.

Tradycyjnie, na placu przed kościołem, nie zabrakło spotkania i muzycznej uczty; ba! nawet wspólnych, biesiadnych śpiewów! Na kiermaszu produktów lokalnych całą uwagę uczestników wydarzenia skupiły panie: Władysława Anna Jamróz, która przyciągała do siebie zwolenników regionalnych bajek z pouczającym przesłaniem oraz Paulina Hanula z Hafthan Konina  z jej niezwykle kolorowymi elementami strojów ludowych.

Wspomnienia – wspomnieniami, ale my mamy dla Was jeszcze jedno, ważne typowo turystyczne „ogłoszenie parafialne” związane z możliwością bezpłatnego zwiedzania tego zabytkowego kościółka. Przez cały sierpień można zobaczyć jego wnętrze w godz. 8:00 do 19:00 w ramach "Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce". Kto nie zdążył w niedzielę na nabożeństwo może w tygodniu na spokojnie poznać wszystkie zakamarki siedemnastowiecznej świątyni, a kto chce w nim zadać szyku już powinien rychtować zagórzański strój na 27 sierpnia – wtedy, razem z Dolina Mszanki, którzy będą muzykować, zapraszamy na kolejną Zagórzańską Mszę św. oraz wydarzenia jej towarzyszące.

fot.UM


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 24 kwi 2024, 08:44:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA DO BIBLIOTEKI NA PIERWSZY WYKŁAD III EDYCJI

W piątek, 26 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne pierwszy wykład III edycji projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Wydarzenie skoncentruje się na tematyce Księgi Psalmów, którą organizatorzy uznają za łącznik między dwoma kulturami i religiami.

 

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-08-06/zagorzanska-msza-sw-w-polmetku-wakacji.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-08-06/zagorzanska-msza-sw-w-polmetku-wakacji.html