Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańska Msza św. na początek dobrych wakacji

Zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej położony na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, podczas Zagórzańskiej Mszy świętej zapełnił się młodzieżą. Wystrojona w pięknie, haftowane stroje reprezentowała swoją rodzimą Orkiestrą Dętą „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej. Muzycy z Kasiny Wielkiej pod czujnym okiem kapelmistrza, Adama Rusnarczyka, zajęli miejsca w pierwszych ławkach w tej urokliwej, małej świątyni, dającej schronienie od upałów, by zgodnie z tradycją comiesięcznych, regionalnych Eucharystii zapewnić muzyczną oprawę tego wydarzenia.
Nie tylko oni zachwycali swoim wyglądem; za przykładem muzyków coraz młodsi odważniej ubierają się „po góralsku”. To ogromny wkład rodziców w pielęgnowanie tego zwyczaju, kiedy od najmłodszych lat już ktoś dumnie maszeruje tak wystrojonym do kościoła. Tym bardziej, że niedawne pożegnanie ze szkołą mogło sugerować odpoczynek i wolne od wszystkiego…

Orkiestra również nie próżnuje; przecież nie dalej jak tydzień wcześniej zapewniła oprawę liturgii w na Śnieżnicy podczas turystycznej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. By dobrze zabrzmiała, trzeba spotkań, prób i przygotowań - to dobry przykład na czas wakacji, jak trzeba, to nie ma wolnego; muzycy muszą ćwiczyć – a efekt ich przygotowań docenili ci, którzy uczestniczyli w niedzielnej, regionalnej Mszy św. I chociaż niebo nad rodzinną miejscowością Ambasadorki Zagórzańskich Dziedzin Justyny Kowalczk-Tekieli, nagle zrobiło się granatowe, to ciemne chmury przegoniły dźwięki wypływające ze świątyni.
Zwyczajowo, po Mszy orkiestra zagrała jeszcze piękny koncert na placu przed kościołem, a przy okazji wysłuchiwania tych pięknych, harmonijnych utworów, można było skorzystać z zakupów produktów lokalnych: miodów i ich pochodnych z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny  (w tym wyróżnionych Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie), pierniczków ozdobnych Małgorzaty Suder, jak i duchowej strawy dzięki regionalnym publikacjom zagórzańskiej poetki i pisarki, Władysławy Anny Jamróz.

Nie zabrakło stałych uczestników tego wydarzenia; pojawiły się znajome twarze Partnerów i Kreatorów marki Zagórzańskie Dziedziny. Doceniamy obecność wszystkich, którzy znają wartość rodzimej tradycji i kultury i którzy cieszą się tego, że ich kościółek „żyje”. Nieustannie zachęcamy również do udziału w comiesięcznej modlitwie w zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny. Kolejna okazja do tego będzie już 30 lipca, podczas kolejnej Zagórzańskiej Mszy św. Gorąco zachęcamy do udziału.

 


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:55:47

WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-10/zagorzanska-msza-sw-na-poczatek-dobrych-wakacji.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-10/zagorzanska-msza-sw-na-poczatek-dobrych-wakacji.html