Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańska Msza św. na początek dobrych wakacji

Zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej położony na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, podczas Zagórzańskiej Mszy świętej zapełnił się młodzieżą. Wystrojona w pięknie, haftowane stroje reprezentowała swoją rodzimą Orkiestrą Dętą „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej. Muzycy z Kasiny Wielkiej pod czujnym okiem kapelmistrza, Adama Rusnarczyka, zajęli miejsca w pierwszych ławkach w tej urokliwej, małej świątyni, dającej schronienie od upałów, by zgodnie z tradycją comiesięcznych, regionalnych Eucharystii zapewnić muzyczną oprawę tego wydarzenia.
Nie tylko oni zachwycali swoim wyglądem; za przykładem muzyków coraz młodsi odważniej ubierają się „po góralsku”. To ogromny wkład rodziców w pielęgnowanie tego zwyczaju, kiedy od najmłodszych lat już ktoś dumnie maszeruje tak wystrojonym do kościoła. Tym bardziej, że niedawne pożegnanie ze szkołą mogło sugerować odpoczynek i wolne od wszystkiego…

Orkiestra również nie próżnuje; przecież nie dalej jak tydzień wcześniej zapewniła oprawę liturgii w na Śnieżnicy podczas turystycznej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. By dobrze zabrzmiała, trzeba spotkań, prób i przygotowań - to dobry przykład na czas wakacji, jak trzeba, to nie ma wolnego; muzycy muszą ćwiczyć – a efekt ich przygotowań docenili ci, którzy uczestniczyli w niedzielnej, regionalnej Mszy św. I chociaż niebo nad rodzinną miejscowością Ambasadorki Zagórzańskich Dziedzin Justyny Kowalczk-Tekieli, nagle zrobiło się granatowe, to ciemne chmury przegoniły dźwięki wypływające ze świątyni.
Zwyczajowo, po Mszy orkiestra zagrała jeszcze piękny koncert na placu przed kościołem, a przy okazji wysłuchiwania tych pięknych, harmonijnych utworów, można było skorzystać z zakupów produktów lokalnych: miodów i ich pochodnych z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny  (w tym wyróżnionych Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie), pierniczków ozdobnych Małgorzaty Suder, jak i duchowej strawy dzięki regionalnym publikacjom zagórzańskiej poetki i pisarki, Władysławy Anny Jamróz.

Nie zabrakło stałych uczestników tego wydarzenia; pojawiły się znajome twarze Partnerów i Kreatorów marki Zagórzańskie Dziedziny. Doceniamy obecność wszystkich, którzy znają wartość rodzimej tradycji i kultury i którzy cieszą się tego, że ich kościółek „żyje”. Nieustannie zachęcamy również do udziału w comiesięcznej modlitwie w zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny. Kolejna okazja do tego będzie już 30 lipca, podczas kolejnej Zagórzańskiej Mszy św. Gorąco zachęcamy do udziału.

 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 24 kwi 2024, 08:44:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA DO BIBLIOTEKI NA PIERWSZY WYKŁAD III EDYCJI

W piątek, 26 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne pierwszy wykład III edycji projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Wydarzenie skoncentruje się na tematyce Księgi Psalmów, którą organizatorzy uznają za łącznik między dwoma kulturami i religiami.

 

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-10/zagorzanska-msza-sw-na-poczatek-dobrych-wakacji.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-07-10/zagorzanska-msza-sw-na-poczatek-dobrych-wakacji.html