Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańska Msza św. – Mszana w Kasinie

To był spektakularny debiut! Oczywiście mieszkańcy Mszany Dolnej uczestniczą w zagórzańskiej Eucharystii, zarówno w Lubomierzu, jak i w Kasinie Wielkiej, ale takiego udziału Asysty Zagórzańskiej nikt się nie spodziewał!

Wszystko zaczęło się tak naprawdę od rozmów i pierwszego wyjazdu na Zagórzańską Mszę św. do Lubomierza. Miasto Mszana Dolna odpowiedzialne było wtedy za organizację tego wydarzenia – muzycznie wsparła ich wtedy orkiestra „Sami Swoi” z Kasinki Małej - Zagródca, ale Asysta Zagórzańska przyjechała większą grupą i powoli nabrała odwagi by przygotować się do takiej możliwości.

Zabytkowy, drewniany kościółek p.w. Św. Marii Magdaleny w niedzielę, 30 kwietnia, bardzo szybko zapełnił się aż po brzegi. Muzycy, pod czujnym okiem Wojciecha Jamroza, mieli opracowany każdy utwór, a w śpiewie wspierali ich członkowie Asysty – każdy ze śpiewnikiem pieśni ułożonych za kolejnością wykonania. Wiemy, że nie obeszło się bez kilku muzycznych prób, a najbardziej poruszyła nas „w tajemnicy” przekazana informacja o skali przygotowań. Nawet modlitwa wiernych była dedykowana, na miarę aktualnych intencji, bo prośby o zdrowie dla ks. proboszcza Wiesława Maciaszka oraz ks. wikariusza,  były nad wyraz na czasie. Niektórzy zwrócili uwagę na to, że modlitwa skierowana była - chyba po raz pierwszy – za pomysłodawców i organizatorów Zagórzańskiej Mszy św. To cieszy najbardziej, bo w Kasinie Wielkiej spotkali się ludzie zaprzyjaźnieni od samego początku powstawania tej idei.
Jak to zwykle bywa – po wspólnej modlitwie grupa wyszła na niewielki plac przed kościół, aby jeszcze zagrać kilka bardziej żwawych melodii. Kto dobrze przyjrzał się Asyście Zagórzańskiej, mógł dokonać zaskakującego odkrycia – główny trzon stanowią osoby z bogatym doświadczeniem życiowym, ale mające w sobie tyle życia i ochoty do wspólnych działań, że nie przeszkadzają im w tym ograniczenia zdrowotne. Tym bardziej, że  grają i śpiewają, a pary nie brakuje! Wzruszenie pojawiło się na twarzach naszych dziewczyn ze stowarzyszenia „Pod Cyrlom” kiedy patrzyły na muzyków i słychać było tylko ciche: „tak jak Dziadek, tak jak Dziadek”. To siła emocji, która najbardziej chwyta za serce, bo takie spotkania łączą ze sobą pokolenia. Taki był zamysł, tak zrodził się pomysł Zagórzańskiej Mszy św. - by przypomnieć sobie dawne pieśni, przyjść do kościoła w stroju zagórzańskim i spotkać się z innymi, tak na luzie i bez pośpiechu. I już pojawiły się rozmowy o majówkach i kolejnych planach na wiosenne miesiące. Nawet nasza, Zagórzańska, a jakże!, Asysta wracając do domu, jakby na przywołanie tematu do którego podczas Mszy św. nawiązał celebrans „zaczyna się miesiąc wielbienia Matki Bożej” – zaczęła już umawiać się na majówki…

Na zakończenie nie sposób pominąć stoiska, które jak zawsze towarzyszy temu wydarzeniu. Tym razem była to Maria Knapczyk ze swoim i swojej siostry -Urszuli Kołodziej - delikatnym i koronkowym rękodziełem, Władysława Anna Jamróz z regionalnymi publikacjami, które wyszły spod jej pióra oraz -świeżo po otrzymaniu certyfikatu Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny: Józefa Potaczek i jej piękne malarskie prace – Drzewiane łobrozki, a także Monika i Piotr Woźniakowie z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny z miodami i pszczelimi produktami.

Chcecie poczuć atmosferę Zagórzańskiej Mszy Świętej? – dzięki niezawodnym kamerzystkom ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki na naszym kanale na YT już dostępna jest relacja: https://youtu.be/ZYmYDnEETWw. Ale, jak wiadomo, lepiej przeżyć taką Mszę św. na żywo, dlatego gorąco zapraszamy na kolejną, 28 maja b.r. o godz. 14.00 do Kasiny Wielkiej. Muzycznie ubogaci ja Zespół Łętowianie. Zapraszamy! Nie zapomnijcie ubrać się w stroje regionalne!


 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 24 kwi 2024, 08:44:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA DO BIBLIOTEKI NA PIERWSZY WYKŁAD III EDYCJI

W piątek, 26 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne pierwszy wykład III edycji projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Wydarzenie skoncentruje się na tematyce Księgi Psalmów, którą organizatorzy uznają za łącznik między dwoma kulturami i religiami.

 

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-05-08/zagorzanska-msza-sw-mszana-w-kasinie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-05-08/zagorzanska-msza-sw-mszana-w-kasinie.html