Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Przedświąteczne spotkanie z tradycją i kulturą

Tym razem – podczas organizowanego raz w miesiącu spotkania w ramach działań marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny – kreatorzy i partnerzy pierwsze kroki skierowali do Zagórzańskiej Izby Regionalnej przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej.

W gościnnych progach czekała już Prezes PTL, Teofila Latoś, by oprowadzić po przygotowanej ekspozycji. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Izba znajduje się w starym budynku Biblioteki Miejskiej, dawnym budynku „Sokoła” – przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego, przy ul. Piłsudskiego 58. Dostępna jest dla wszystkich dwa dni w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach od 10:30 do 13:30. Gorąco zachęcamy do odwiedzin – to świetna propozycja by poznać historię naszego regionu – przekonują Zagórzanie. Szczególnie, że pod kątem etnograficznym dokładnie zbadał ją dr Sebastian Flizak, który pozostawił Oddziałowi bezcenny skarb, swoje opracowania i materiały badawcze.

Drugą część spotkania kontynuowano w Urzędzie Miasta. Teofila Latoś przedstawiła odczyt na temat dawnych zwyczajów dot. Świąt Wielkiej Nocy. Wydawałoby się, że większość z nich jest już na tyle znanych, niemal oczywistych, ale jednak zawsze znajdzie się coś nowego – swoimi spostrzeżeniami dzielą się uczestnicy spotkania. Porównując nawet sąsiednie regiony, widzimy różnice choćby w nazwie potrawy czy sposobie jej przyrządzania. Wszystkie zabiegi naszych przodków związane były z kalendarzem prac w polu, zasiewów i nadzieją na udane zbiory. Dlatego też mocno wierzono, że wszelkie zwyczaje wielkanocne miały moc odganiania złego uroku do gospodarstwa; miały chronić domowników i zapewnić urodzaj. Podobnie było z potrawami, które jadano po wcześniejszym ich poświęceniu  – każda potrawa, którą poświęcono w Wielką Sobotę miała swoją symbolikę.  I tak np. chrzan – gorzkość Wielkiego Piątku, a masło – słodycz przemienienia w Niedzielę Wielkanocną. Poświęcone jajko również miało niespotykaną moc, dlatego dbano, by część poświęconego pokarmu dostały zwierzęta – miało je to chronić od wszelkich chorób. Przypomniane przez prelegentkę zwyczaje z dawnych dworów szlacheckich również rozbudziły naszą wyobraźnię i apetyt. Już niebawem sami będziemy mogli delektować się smakami podobnych wielkanocnych potraw, czego na sam koniec życzyła nam wszystkim Teofila Latoś. Dziękując za wykład wzajemnie życzyliśmy sobie smacznych i spokojnych świąt.

Przedstawiciele Urzędu Miasta skierowali podziękowania za udział przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin w finisażu wystawy w Krakowie. Wyrazy wdzięczności okrasili słodkim wielkanocnym mazurkiem. Takie cuda można było zakupić na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym!  

Mamy nadzieję, że te i inne wypieki będą częściej gościć na naszych jarmarkach, kiermaszach i innych imprezach, do czego gorąco namawiamy zawodową cukierniczkę, która zaczęła działać w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom” – podkreślają kreatorzy zagórzańskiej marki lokalnej.  Przyglądaliśmy się również dziełom innej zdolnej artystki – Barbary Łabuz, która wyhaftowała piękną latorózkę na miejskim sztandarze i zaczęła również powielać zagórzańskie wzory na lnianych torbach, obrusach czy serwetach. Trzymamy kciuki, by tego było więcej! Szukamy cały czas pomysłów, by poszerzać naszą zagórzańską ofertę, wzajemnie się inspirujemy – mając nadzieję, że część z tych wytworów znajdziecie w naszych punktach sprzedaży produktów regionalnych.


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

czw, 30 lis 2023, 09:15:09

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK

W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-07/przedswiateczne-spotkanie-z-tradycja-i-kultura.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-07/przedswiateczne-spotkanie-z-tradycja-i-kultura.html