Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Przedświąteczne spotkanie z tradycją i kulturą

Tym razem – podczas organizowanego raz w miesiącu spotkania w ramach działań marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny – kreatorzy i partnerzy pierwsze kroki skierowali do Zagórzańskiej Izby Regionalnej przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej.

W gościnnych progach czekała już Prezes PTL, Teofila Latoś, by oprowadzić po przygotowanej ekspozycji. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Izba znajduje się w starym budynku Biblioteki Miejskiej, dawnym budynku „Sokoła” – przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego, przy ul. Piłsudskiego 58. Dostępna jest dla wszystkich dwa dni w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach od 10:30 do 13:30. Gorąco zachęcamy do odwiedzin – to świetna propozycja by poznać historię naszego regionu – przekonują Zagórzanie. Szczególnie, że pod kątem etnograficznym dokładnie zbadał ją dr Sebastian Flizak, który pozostawił Oddziałowi bezcenny skarb, swoje opracowania i materiały badawcze.

Drugą część spotkania kontynuowano w Urzędzie Miasta. Teofila Latoś przedstawiła odczyt na temat dawnych zwyczajów dot. Świąt Wielkiej Nocy. Wydawałoby się, że większość z nich jest już na tyle znanych, niemal oczywistych, ale jednak zawsze znajdzie się coś nowego – swoimi spostrzeżeniami dzielą się uczestnicy spotkania. Porównując nawet sąsiednie regiony, widzimy różnice choćby w nazwie potrawy czy sposobie jej przyrządzania. Wszystkie zabiegi naszych przodków związane były z kalendarzem prac w polu, zasiewów i nadzieją na udane zbiory. Dlatego też mocno wierzono, że wszelkie zwyczaje wielkanocne miały moc odganiania złego uroku do gospodarstwa; miały chronić domowników i zapewnić urodzaj. Podobnie było z potrawami, które jadano po wcześniejszym ich poświęceniu  – każda potrawa, którą poświęcono w Wielką Sobotę miała swoją symbolikę.  I tak np. chrzan – gorzkość Wielkiego Piątku, a masło – słodycz przemienienia w Niedzielę Wielkanocną. Poświęcone jajko również miało niespotykaną moc, dlatego dbano, by część poświęconego pokarmu dostały zwierzęta – miało je to chronić od wszelkich chorób. Przypomniane przez prelegentkę zwyczaje z dawnych dworów szlacheckich również rozbudziły naszą wyobraźnię i apetyt. Już niebawem sami będziemy mogli delektować się smakami podobnych wielkanocnych potraw, czego na sam koniec życzyła nam wszystkim Teofila Latoś. Dziękując za wykład wzajemnie życzyliśmy sobie smacznych i spokojnych świąt.

Przedstawiciele Urzędu Miasta skierowali podziękowania za udział przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin w finisażu wystawy w Krakowie. Wyrazy wdzięczności okrasili słodkim wielkanocnym mazurkiem. Takie cuda można było zakupić na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym!  

Mamy nadzieję, że te i inne wypieki będą częściej gościć na naszych jarmarkach, kiermaszach i innych imprezach, do czego gorąco namawiamy zawodową cukierniczkę, która zaczęła działać w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom” – podkreślają kreatorzy zagórzańskiej marki lokalnej.  Przyglądaliśmy się również dziełom innej zdolnej artystki – Barbary Łabuz, która wyhaftowała piękną latorózkę na miejskim sztandarze i zaczęła również powielać zagórzańskie wzory na lnianych torbach, obrusach czy serwetach. Trzymamy kciuki, by tego było więcej! Szukamy cały czas pomysłów, by poszerzać naszą zagórzańską ofertę, wzajemnie się inspirujemy – mając nadzieję, że część z tych wytworów znajdziecie w naszych punktach sprzedaży produktów regionalnych.


Podobne artykuły

pon, 10 cze 2024, 10:00:40

UWAGA - UTRUDNIENIA W URZĘDZIE

Szanowni Mieszkańcy, w związku z zaplanowanym remontem i budową windy w Urzędzie Miasta w najbliższym czasie pojawią się utrudnienia, które ograniczą dostępność do wybranych wydziałów na terenie budynku.

 

 

pon, 27 maj 2024, 09:34:49

UWAGA! ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

pią, 14 cze 2024, 16:07:02

III ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Sasal zwołuje III zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 czerwca (czwartek) o godz. 13:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

sob, 15 cze 2024, 07:10:32

PARAFIA ZAPRASZA NA ''SPOTKANIE RODZIN PRZY MIŁOSIERDZIU''

W niedzielę, 16 czerwca Parafia pw. Miłosierdzia Bożego zaprasza na „Spotkanie Rodzin przy Miłosierdziu”. Tuz po mszy św. o godz. 10:30 zaplanowane są atrakcje, które zajmą cały parking.  W programie: występy grup parafialnych,  darmowe atrakcje dla dzieci, konkursy z nagrodami, zaplecze gastronomiczne.

czw, 11 kwi 2024, 11:53:27

W GÓRY, W GÓRY! JUBILEUSZOWY, XX SEZON „SPOTKAŃ W GÓRACH” - ĆWILIN W NIEDZIELĘ!

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza na otwarcie  dwudziestego sezonu „Spotkań w górach” na górze Wsołowej, w niedzielę 21 kwietnia. Wsołowa z najpiękniejszą panoramą na Mszanę Dolną otwiera nasz tegoroczny jubileuszowy cykl, będzie to pierwszy szczyt na liście z sześciu do zdobycia.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-07/przedswiateczne-spotkanie-z-tradycja-i-kultura.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-04-07/przedswiateczne-spotkanie-z-tradycja-i-kultura.html