Przedświąteczne spotkanie z tradycją i kulturą
Tym razem – podczas organizowanego raz w miesiącu spotkania w ramach działań marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny – kreatorzy i partnerzy pierwsze kroki skierowali do Zagórzańskiej Izby Regionalnej przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej.
W gościnnych progach czekała już Prezes PTL, Teofila Latoś, by oprowadzić po przygotowanej ekspozycji. Warto przypomnieć w tym miejscu, że Izba znajduje się w starym budynku Biblioteki Miejskiej, dawnym budynku „Sokoła” – przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego, przy ul. Piłsudskiego 58. Dostępna jest dla wszystkich dwa dni w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach od 10:30 do 13:30. Gorąco zachęcamy do odwiedzin – to świetna propozycja by poznać historię naszego regionu – przekonują Zagórzanie. Szczególnie, że pod kątem etnograficznym dokładnie zbadał ją dr Sebastian Flizak, który pozostawił Oddziałowi bezcenny skarb, swoje opracowania i materiały badawcze.
Drugą część spotkania kontynuowano w Urzędzie Miasta. Teofila Latoś przedstawiła odczyt na temat dawnych zwyczajów dot. Świąt Wielkiej Nocy. Wydawałoby się, że większość z nich jest już na tyle znanych, niemal oczywistych, ale jednak zawsze znajdzie się coś nowego – swoimi spostrzeżeniami dzielą się uczestnicy spotkania. Porównując nawet sąsiednie regiony, widzimy różnice choćby w nazwie potrawy czy sposobie jej przyrządzania. Wszystkie zabiegi naszych przodków związane były z kalendarzem prac w polu, zasiewów i nadzieją na udane zbiory. Dlatego też mocno wierzono, że wszelkie zwyczaje wielkanocne miały moc odganiania złego uroku do gospodarstwa; miały chronić domowników i zapewnić urodzaj. Podobnie było z potrawami, które jadano po wcześniejszym ich poświęceniu – każda potrawa, którą poświęcono w Wielką Sobotę miała swoją symbolikę. I tak np. chrzan – gorzkość Wielkiego Piątku, a masło – słodycz przemienienia w Niedzielę Wielkanocną. Poświęcone jajko również miało niespotykaną moc, dlatego dbano, by część poświęconego pokarmu dostały zwierzęta – miało je to chronić od wszelkich chorób. Przypomniane przez prelegentkę zwyczaje z dawnych dworów szlacheckich również rozbudziły naszą wyobraźnię i apetyt. Już niebawem sami będziemy mogli delektować się smakami podobnych wielkanocnych potraw, czego na sam koniec życzyła nam wszystkim Teofila Latoś. Dziękując za wykład wzajemnie życzyliśmy sobie smacznych i spokojnych świąt.
Przedstawiciele Urzędu Miasta skierowali podziękowania za udział przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin w finisażu wystawy w Krakowie. Wyrazy wdzięczności okrasili słodkim wielkanocnym mazurkiem. Takie cuda można było zakupić na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym!
Mamy nadzieję, że te i inne wypieki będą częściej gościć na naszych jarmarkach, kiermaszach i innych imprezach, do czego gorąco namawiamy zawodową cukierniczkę, która zaczęła działać w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom” – podkreślają kreatorzy zagórzańskiej marki lokalnej. Przyglądaliśmy się również dziełom innej zdolnej artystki – Barbary Łabuz, która wyhaftowała piękną latorózkę na miejskim sztandarze i zaczęła również powielać zagórzańskie wzory na lnianych torbach, obrusach czy serwetach. Trzymamy kciuki, by tego było więcej! Szukamy cały czas pomysłów, by poszerzać naszą zagórzańską ofertę, wzajemnie się inspirujemy – mając nadzieję, że część z tych wytworów znajdziecie w naszych punktach sprzedaży produktów regionalnych.

Podobne artykuły
ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!
Niedziela, 28 maja to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskich czeka masa atrakcji: zapraszamy na konkursy i gry z nagrodami, most tyrolski, ściankę wspinaczkową, rodzinną grę terenową, pokaz sprzętu strażackiego, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i skakanki. Serdecznie zapraszamy!
ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.
28 maja 2023 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.
W GÓRY, W GÓRY!
Koło Terenowe PTTK zaprasza na „XIX Spotkania w górach” zaplanowano szesć wyjść w tym sezonie, a jeszcze dodatkowo dla członków Koła Terenowego zorganizowane będą wycieczki wyjazdowe. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!
DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2022 ROK
Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2022”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.
ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA
Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.
PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH
Samorząd Miasta Mszana Dolna konsekwentnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. To szczególnie ważne w ostatnim czasie, kiedy – ze względu na sytuację geopolityczną – znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W minionym Roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od środków transportu. W Mszanie Dolnej są one najniższe z możliwych. Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej uchwały.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Alerty RCB
- Kwalifikacja wojskowa 2023
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje i zapytania
- Informacja przestrzenna - GISON
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- Deklaracja dostępności