Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzański Jarmark Wielkanocny

W Zagórzańskich Dziedzinach w niedzielę, 26 marca, w kalendarzu wydarzeń przygotowane były dwie propozycje: w Mszanie Dolnej przedświąteczny jarmark i Zagórzańska Msza św. Często się tak zdarza, że kilka imprez w naszej okolicy ma tę samą datę, jednak nie jest to problemem dla sprawnych organizatorów. Można było sobie tak zaplanować niedzielę, by skorzystać z bogatych stoisk na jarmarku i pojawić się w pięknej drewnianej świątyni w Lubomierzu. Prognozy na weekend, lub jak kto woli „zapiątek”, były optymistyczne, więc nawet pojawili się turyści z górskim ekwipunkiem. A, że chodzili po naszych górach, wiemy to z innej relacji i ubłoconych butów... Można tutaj wymienić choćby „turystyczną” rodzinkę, znaną w mediach społecznościowych jako „Mamo, a daleko jeszcze”, która ciekawa dziedzinnych atrakcji spędziła w regionie cały dzień! Gratulujemy tak świetnie opracowanej wycieczki i cieszymy się ogromnie, że nas odwiedzili!

Mamy się czym pochwalić, świadczyły o tym przygotowane świąteczne stoły: liczne ozdoby sznurkowe i kordonkowe: jajka, kurki, koszyczki i koralikowa biżuteria, kompozycje i dekoracje z wiosennymi akcentami prosto na  świąteczny stół, kipiące kolorami palmy wielkanocne, wianki, serwety i obrusiki, pisanki i ozdobne wydmuszki, malowane akwarele, publikacje lokalnej autorki i poetki Władysławy Anny Jamróz, turystyczne mapy i promocyjne wydawnictwa z Powiatu Limanowskiego, moc drobiazgów i ceramicznego rękodzieła… Do tej bogatej listy jeszcze coś  smakowitego: pięknie zdobione pierniczki – debiut Ewy na naszym jarmarku, pyszne gorczańskie sery podpuszczkowe, które w różnych wersjach: z ziołami, z czarnuszką, z kozieradką znikały bardzo szybko, miodne stoiska od gości, którzy przyjechali do nas pierwszy raz z Męciny, jak i od naszych zaprzyjaźnionych pszczelarzy z Koniny. Stoisko Woźniaków kusiło miodnymi słodkościami, ale jak zawsze Monika zaskakuje pomysłowością i tym razem zapraszała jeszcze na ciepłe proziaki z masłem czosnkowym, mniam! Do tego wszystkiego przy stoisku pięknych olszowianek unosił się zapach aromatycznej „sordy” – tradycyjnej zupy wielkanocnej, zwanej również też w naszych stronach „święconką”. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” pochwaliło się również świątecznymi wypiekami, pojawiły się pięknie ozdobione mazurki i drożdżowe baranki.

Największy zachwyt to żywy inwentarz – ogromna atrakcja dla maluchów – trzy małe puchate baranki, które można było głaskać do woli i zachwycać się ich wyglądem. Monika Kościelniak, dumna właścicielka stada, odpowiadała na każde pytania związane z hodowlą owiec. Jej pomysł, by w ten sposób uatrakcyjnić nasz wielkanocny jarmark, sprawdził się, za co ogromnie dziękujemy, to nie jest mały wysiłek by wszystko dobrze zaplanować. Dzięki temu zrodziły się kolejne pomysły, ale o tym już przy kolejnej edycji jarmarku.

Przypominamy, zgodnie z przyjętą zasadą, spotykamy się zawsze dwa tygodnie przed świętami, czy to Wielkanocą, czy Bożym Narodzeniem, zawsze na placu targowym w Mszanie Dolnej. Do zobaczenia w kolejnej edycji!


Patronat Honorowy nad Zagórzańskim Jarmarkiem Wielkanocnym objęli:

Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

oraz  Mieczysław Uryga Starosta Limanowski.

Byli z nami:
Rodzina Kościelniaków - Stowarzyszenie Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom”
Monika i Piotr Woźniakowie „Miody i produkty pszczele od Piotra z Koniny”
Monika Kubik
Maria Knapczyk
Danuta i Ewa Franczak
Dominika Bryl reprezentująca „Zagórzańskich Pasjonatów”
Sabina Jamróz-Rapta „SABYART”
Barbara Jarosz
Maria Bolisęga
Jolanta Klimek
Żaneta Nawieśniak  „ZIELONA SZAFKA”
Ewa Szymczyk z ozdobnymi pierniczkami
Marek Wojtas Pasieka „Pszczółka” z Męciny
Małgorzata Orawiec
Władysława Anna Jamróz
oraz stoisko promocyjne Powiatu Limanowskiego

 

Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin


 


Podobne artykuły

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

śro, 29 maj 2024, 08:36:40

NAJLEPSZE ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIALACZA KULTURY!

Dziś święto wszystkich, którzy tworzą kulturę w każdy możliwy sposób: ze sceny, zza kulis, z widowni, w małych salach prób, pracowniach plastycznych, galeriach… Ogromne słowa uznania kierujemy do pracowników instytucji kultury – Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki, a także do członków stowarzyszeń i grup skupiających artystów i animatorów kultury.

śro, 8 maj 2024, 14:55:51

MOK ZAPRASZA - XI EDYCJA MINI TALENT SHOW - ZGŁOSZENIA JESZCZE DO ŚRODY!

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do jedenastej edycji konkursu „Mini Talent Show”. Zapraszamy utalentowanie dzieci i młodzież, którzy chcą pochwalić się swoimi zdolnościami. Zgłoszenia przyjmowane są zgłoszenia do 29 maja.

pon, 20 maj 2024, 11:07:23

ZAPRASZAMY NA ZAGÓRZAŃSKĄ MAJÓWKĘ

Serdecznie zapraszamy na Zagórzańską Majówkę - uroczyste zakończenie tradycyjnych nabożeństw ku czci Matki Bożej. Tym razem kolejne wersy litanii loretańskiej odśpiewamy w usytuowanej pośród łąk umajonych, gór i dolin zielonych, kaplicy w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy.

sob, 25 maj 2024, 07:12:06

BURMISTRZ PODPISAŁA SWOJĄ PIERWSZĄ UMOWĘ

W czwartek, 23 maja Burmistrz Miasta Agnieszka Orzeł podpisała umowę na realizację zadania pn.  „Wykonanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mszana Dolna”. Umowę ze strony Wykonawcy podpisała Agnieszka Rozenau-Rybowicz  właściciel firmy „Terra” z Krakowa.

pon, 27 maj 2024, 12:27:20

ŚWIĘTOWANIE U PREZYDENTA RP

Bartosz Gocał Radny Miejski Miasta Mszana Dolna razem z innymi młodymi radnymi z zagórzańskich samorządów otrzymali zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Andrzej Duda zaprosił w piątek, 24 maja do ogrodów Pałacu Prezydenckiego samorządowców, w tym przede wszystkim najmłodszych radnych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-03-28/zagorzanski-jarmark-wielkanocny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-03-28/zagorzanski-jarmark-wielkanocny.html