Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzański Jarmark Wielkanocny

W Zagórzańskich Dziedzinach w niedzielę, 26 marca, w kalendarzu wydarzeń przygotowane były dwie propozycje: w Mszanie Dolnej przedświąteczny jarmark i Zagórzańska Msza św. Często się tak zdarza, że kilka imprez w naszej okolicy ma tę samą datę, jednak nie jest to problemem dla sprawnych organizatorów. Można było sobie tak zaplanować niedzielę, by skorzystać z bogatych stoisk na jarmarku i pojawić się w pięknej drewnianej świątyni w Lubomierzu. Prognozy na weekend, lub jak kto woli „zapiątek”, były optymistyczne, więc nawet pojawili się turyści z górskim ekwipunkiem. A, że chodzili po naszych górach, wiemy to z innej relacji i ubłoconych butów... Można tutaj wymienić choćby „turystyczną” rodzinkę, znaną w mediach społecznościowych jako „Mamo, a daleko jeszcze”, która ciekawa dziedzinnych atrakcji spędziła w regionie cały dzień! Gratulujemy tak świetnie opracowanej wycieczki i cieszymy się ogromnie, że nas odwiedzili!

Mamy się czym pochwalić, świadczyły o tym przygotowane świąteczne stoły: liczne ozdoby sznurkowe i kordonkowe: jajka, kurki, koszyczki i koralikowa biżuteria, kompozycje i dekoracje z wiosennymi akcentami prosto na  świąteczny stół, kipiące kolorami palmy wielkanocne, wianki, serwety i obrusiki, pisanki i ozdobne wydmuszki, malowane akwarele, publikacje lokalnej autorki i poetki Władysławy Anny Jamróz, turystyczne mapy i promocyjne wydawnictwa z Powiatu Limanowskiego, moc drobiazgów i ceramicznego rękodzieła… Do tej bogatej listy jeszcze coś  smakowitego: pięknie zdobione pierniczki – debiut Ewy na naszym jarmarku, pyszne gorczańskie sery podpuszczkowe, które w różnych wersjach: z ziołami, z czarnuszką, z kozieradką znikały bardzo szybko, miodne stoiska od gości, którzy przyjechali do nas pierwszy raz z Męciny, jak i od naszych zaprzyjaźnionych pszczelarzy z Koniny. Stoisko Woźniaków kusiło miodnymi słodkościami, ale jak zawsze Monika zaskakuje pomysłowością i tym razem zapraszała jeszcze na ciepłe proziaki z masłem czosnkowym, mniam! Do tego wszystkiego przy stoisku pięknych olszowianek unosił się zapach aromatycznej „sordy” – tradycyjnej zupy wielkanocnej, zwanej również też w naszych stronach „święconką”. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” pochwaliło się również świątecznymi wypiekami, pojawiły się pięknie ozdobione mazurki i drożdżowe baranki.

Największy zachwyt to żywy inwentarz – ogromna atrakcja dla maluchów – trzy małe puchate baranki, które można było głaskać do woli i zachwycać się ich wyglądem. Monika Kościelniak, dumna właścicielka stada, odpowiadała na każde pytania związane z hodowlą owiec. Jej pomysł, by w ten sposób uatrakcyjnić nasz wielkanocny jarmark, sprawdził się, za co ogromnie dziękujemy, to nie jest mały wysiłek by wszystko dobrze zaplanować. Dzięki temu zrodziły się kolejne pomysły, ale o tym już przy kolejnej edycji jarmarku.

Przypominamy, zgodnie z przyjętą zasadą, spotykamy się zawsze dwa tygodnie przed świętami, czy to Wielkanocą, czy Bożym Narodzeniem, zawsze na placu targowym w Mszanie Dolnej. Do zobaczenia w kolejnej edycji!


Patronat Honorowy nad Zagórzańskim Jarmarkiem Wielkanocnym objęli:

Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

oraz  Mieczysław Uryga Starosta Limanowski.

Byli z nami:
Rodzina Kościelniaków - Stowarzyszenie Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom”
Monika i Piotr Woźniakowie „Miody i produkty pszczele od Piotra z Koniny”
Monika Kubik
Maria Knapczyk
Danuta i Ewa Franczak
Dominika Bryl reprezentująca „Zagórzańskich Pasjonatów”
Sabina Jamróz-Rapta „SABYART”
Barbara Jarosz
Maria Bolisęga
Jolanta Klimek
Żaneta Nawieśniak  „ZIELONA SZAFKA”
Ewa Szymczyk z ozdobnymi pierniczkami
Marek Wojtas Pasieka „Pszczółka” z Męciny
Małgorzata Orawiec
Władysława Anna Jamróz
oraz stoisko promocyjne Powiatu Limanowskiego

 

Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin


 


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

czw, 30 lis 2023, 09:15:09

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK

W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-03-28/zagorzanski-jarmark-wielkanocny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-03-28/zagorzanski-jarmark-wielkanocny.html