Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Refleksja i zaduma na czas postu

Zimowa aura przywitała uczestników Zagórzańskiej Mszy Św. w minioną niedzielę, 26 lutego. Wydawać by się mogło, że już za chwilę witać będziemy wyczekiwane przedwiośnie, jednak natura w jakiś sposób dała znać, że to jeszcze czas by zwolnić, zatrzymać się i jeszcze na spokojnie przyjąć to, co nam daje.  Wszyscy chcielibyśmy, by pojawiła się już wiosna, a z nią nowa energia, plany, działania – a w tym momencie otrzymujemy sygnał, że jeszcze nie pora, to nie jest ten czas…  Tym bardziej, że dopiero co rozpoczęliśmy Wielki Post, który w jakiś sposób, poprzez całą swoją liturgię, określa nam rozważania nad tym, co ważne. Podobne refleksje przekazał uczestnikom Zagórzańskiej Eucharystii w kazaniu o. Marek Kustroń proboszcz parafii. Przeczytał również list pasterski Metropolity Krakowskiego. Arcybiskup  Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na wartość nauczania religii w szkole, otwarcie się na rodzicielstwo, a także troskę o Ojczyznę.  To ogromna wartość w obliczu rocznicy wojny w Ukrainie, u naszych sąsiadów, którzy walczą o wolność dla swojego kraju.


Tym razem kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP przyjął w gościnne progi orkiestrę „Sami Swoi” z Kasinki Małej - Zagródca. Męski skład grupy muzyków zauważył od razu celebrans Eucharystii - cała oprawa liturgii, nie licząc modlitwy wiernych, należała do nich. Z Mszany Dolnej, w sporej grupie, dotarła również Asysta Zagórzańska, której członkowie wypełnili świątynię kolorami swoich odświętnych strojów regionalnych.  Na tyle spodobało im się to wydarzenia, że w drodze powrotnej padły już pierwsze obietnice ich aktywnego udziału w regionalnej Eucharystii. Nie było dodatkowego koncertu  na zakończenie wydarzenia, w końcu muzycy na czas postu odwieszają instrumenty na kołki i w zagórzańskich domach nie ma grania, ale na stoiskach można było zakupić produkty pszczele i miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny. Aktywnie w wydarzeniu uczestniczyli wolontariusze ze Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość oraz niezawodne kamerzystki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.


Kolejna Zagórzańska Msza Św. odprawiona zostanie 26 marca b.r. o godz. 14:00, również w Lubomierzu. Kto jeszcze nie miał okazji w niej uczestniczyć – gorąco do tego zachęcamy!

 


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-28/refleksja-i-zaduma-na-czas-postu.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-28/refleksja-i-zaduma-na-czas-postu.html