Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

„Tylko nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek” – 100 rocznica urodzin S. Efremy Józefy Zadrąg

Zgodnie z obietnicą s. Efremy podczas ostatnich uroczystości w domu zakonnym SS Franciszkanek Rodziny Maryi spotkaliśmy się ponownie na ul. Leśnej, by tym razem świętować 100 rocznicę jej urodzin. W piątek, 10 lutego Siostra Efrema Józefa Zadrąg skończyła 100 lat, jednak wszystkie uroczystości zaplanowane były na wtorek, 14 lutego. Wtedy to najbliższa rodzina i zaproszeni goście uczestniczyli w mszy św. , a potem kolejno nastąpiła część związana z życzeniami i gratulacjami. Taka była wola Boża, by obietnica się spełniła, takie względy „tam, na górze” mają nietuzinkowe osoby, które musiały sobie zasłużyć na ten przywilej – zagłębiając się w ciekawy życiorys siostry Efremy, jak również słuchając jej barwnych opowieści, nikt nie miał wątpliwości. Przygotowany na tę okoliczność życiorys został odczytany przed życzeniami od  s. Małgorzaty Burek – Matki Generalnej z Warszawy i Matki Prowincjalnej s. Małgorzaty  Kapłon z Krakowa – długoletniej dyrektor naszego Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia SS Franciszkanek Rodziny Maryi. Listy gratulacyjne od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity odczytała Burmistrz Miasta Anna Pękała. Złożyła również najszczersze gratulacje i życzenia w imieniu swoim, Radnych Miejskich i Mieszkańców Miasta na ręce czcigodnej Jubilatki. Delegacja z Powiatu Limanowskiego w osobach: Wicestarosty Agaty Zięby i Radnych Powiatowych Agnieszki Orzeł i Grzegorza Wójcika przywiozła wraz z listem gratulacyjnym ogromny tort urodzinowy. Dotarł również list okolicznościowy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zabrakło też życzeń od młodzieży oraz Księdza Proboszcza Jerzego Raźnego Proboszcza Parafii p.w. Św. Michała Archanioła.
Siostra Efrema przywołała swoje wspomnienia z czasów młodzieńczych, jak również z czasów okupacji, kiedy była łączniczką w AK – już na miejscu, w Mszanie Dolnej skierowała swoje kroki do Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, gdzie poznała Tadeusza Dębskiego, z którym do tej pory łączy ją długoletnia przyjaźń. To był wyjątkowy i wzruszający moment – poprosiła go, by zaprezentował swój więzienny tatuaż, postać Matki Boskiej Częstochowskiej wytatuowany na piesiach. Nie zabrakło również historii Antosia - uratowanego niemowlaka, którego siostra Efrema przyszła ochrzcić do kostnicy. Jak wspominała, jako wykwalifikowanej pielęgniarce nie dawało jej spokoju, że dziecko jest całe sine, więc rozpoczęła akcję przywracania życia. Po 48 latach do drzwi domu zakonnego zapukał lekarz - Pan Antoni, który po długotrwałych poszukiwaniach w końcu odnalazł siostrę, która uratowała mu życie. To zaledwie fragmenty historii, które przewijały się w tym wyjątkowym dniu we wspomnieniach Jubilatki... Stąd też obecność telewizji regionalnej TVP z Krakowa – zadbała o to p. Magdalena Sokołowska-Gawrońska, krakowska aktorka i przyjaciółka kuzynki s. Efremy. Pod okiem kamery dla p. redaktor Anny Kaszewskiej TVP 3 Kraków s. Efrema udzieliła obszernego wywiadu, w końcu w tym dniu była najważniejszą osobą – życząc długich lat w sile i  zdrowiu liczymy, że poznamy jeszcze kolejne wspomnienia s. Efremy. Dwieście lat!


Materiał z uroczystości pojawi się na ogólnopolskiej antenie TVP 4 marca o godz. 7:30 w programie „Starszaki”. Gorąco zachęcamy do oglądania!

Wcześniejszy artykuł – TUTAJ


s. Efrema Józefa Zadrąg - urodziła się 10 lutego 1923 roku w Krasnymstawie, miała ośmioro rodzeństwa. 30 września 1945 roku wstąpiła we Włocławku do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, 20 sierpnia 1957 roku złożyła śluby wieczyste. W czasie II wojny działała jako łączniczka Armii Krajowej pod pseudonimem „Dziewanna”. W 1949 roku ukończyła Wojewódzką Szkołę Pielęgniarską w Przemyślu. Posługiwała jako pielęgniarka w Szpitalu w Krasnymstawie (1950-1959), Bełżycach (1959-1964) oraz pełniła funkcję Przełożonej i pielęgniarki w Zakładzie Specjalnym w Krasnymstawie (1964-1981). W latach 1981-1987 pełniła posługę Przełożonej i pielęgniarki w Domu Pomocy Społecznej w Surhowie. Od roku 1995 przebywa w Domu Sióstr w Mszanie Dolnej na ul. Leśnej. 1 czerwca 2001 roku otrzymała stopień Podporucznika Wojska Polskiego. 22 października 2019 roku została odznaczona przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego. 10 lutego 2023 siostra Efrema Józefa Zadrąg skończyła 100 lat i zanosi modlitwę do Boga w duchu dziękczynienia za wszelkie dary i łaski, jakie otrzymała od Boga: za dar życia, za wspaniałą rodzinę na Zakręciu (Krasnystaw), za powołanie do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, za lata czynnej służby w szpitalach i domach opieki, za całkowite oddanie Bogu, za poświęcenia w służbie człowiekowi, za dary umysłu, serca i pracowitych rąk, za modlitwy, ofiary, poświęcenie, za trudy życia i ciche cierpienia – niech będzie Bóg pochwalony – Te Deum Laudamus.


 


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-16/tylko-nieliczni-moga-o-sobie-powiedziec-ze-przezyli-wiek-100-rocznica-urodzin-s-efremy-jozefy-zadrag.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-16/tylko-nieliczni-moga-o-sobie-powiedziec-ze-przezyli-wiek-100-rocznica-urodzin-s-efremy-jozefy-zadrag.html