Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

„Tylko nieliczni mogą o sobie powiedzieć, że przeżyli wiek” – 100 rocznica urodzin S. Efremy Józefy Zadrąg

Zgodnie z obietnicą s. Efremy podczas ostatnich uroczystości w domu zakonnym SS Franciszkanek Rodziny Maryi spotkaliśmy się ponownie na ul. Leśnej, by tym razem świętować 100 rocznicę jej urodzin. W piątek, 10 lutego Siostra Efrema Józefa Zadrąg skończyła 100 lat, jednak wszystkie uroczystości zaplanowane były na wtorek, 14 lutego. Wtedy to najbliższa rodzina i zaproszeni goście uczestniczyli w mszy św. , a potem kolejno nastąpiła część związana z życzeniami i gratulacjami. Taka była wola Boża, by obietnica się spełniła, takie względy „tam, na górze” mają nietuzinkowe osoby, które musiały sobie zasłużyć na ten przywilej – zagłębiając się w ciekawy życiorys siostry Efremy, jak również słuchając jej barwnych opowieści, nikt nie miał wątpliwości. Przygotowany na tę okoliczność życiorys został odczytany przed życzeniami od  s. Małgorzaty Burek – Matki Generalnej z Warszawy i Matki Prowincjalnej s. Małgorzaty  Kapłon z Krakowa – długoletniej dyrektor naszego Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia SS Franciszkanek Rodziny Maryi. Listy gratulacyjne od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity odczytała Burmistrz Miasta Anna Pękała. Złożyła również najszczersze gratulacje i życzenia w imieniu swoim, Radnych Miejskich i Mieszkańców Miasta na ręce czcigodnej Jubilatki. Delegacja z Powiatu Limanowskiego w osobach: Wicestarosty Agaty Zięby i Radnych Powiatowych Agnieszki Orzeł i Grzegorza Wójcika przywiozła wraz z listem gratulacyjnym ogromny tort urodzinowy. Dotarł również list okolicznościowy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zabrakło też życzeń od młodzieży oraz Księdza Proboszcza Jerzego Raźnego Proboszcza Parafii p.w. Św. Michała Archanioła.
Siostra Efrema przywołała swoje wspomnienia z czasów młodzieńczych, jak również z czasów okupacji, kiedy była łączniczką w AK – już na miejscu, w Mszanie Dolnej skierowała swoje kroki do Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, gdzie poznała Tadeusza Dębskiego, z którym do tej pory łączy ją długoletnia przyjaźń. To był wyjątkowy i wzruszający moment – poprosiła go, by zaprezentował swój więzienny tatuaż, postać Matki Boskiej Częstochowskiej wytatuowany na piesiach. Nie zabrakło również historii Antosia - uratowanego niemowlaka, którego siostra Efrema przyszła ochrzcić do kostnicy. Jak wspominała, jako wykwalifikowanej pielęgniarce nie dawało jej spokoju, że dziecko jest całe sine, więc rozpoczęła akcję przywracania życia. Po 48 latach do drzwi domu zakonnego zapukał lekarz - Pan Antoni, który po długotrwałych poszukiwaniach w końcu odnalazł siostrę, która uratowała mu życie. To zaledwie fragmenty historii, które przewijały się w tym wyjątkowym dniu we wspomnieniach Jubilatki... Stąd też obecność telewizji regionalnej TVP z Krakowa – zadbała o to p. Magdalena Sokołowska-Gawrońska, krakowska aktorka i przyjaciółka kuzynki s. Efremy. Pod okiem kamery dla p. redaktor Anny Kaszewskiej TVP 3 Kraków s. Efrema udzieliła obszernego wywiadu, w końcu w tym dniu była najważniejszą osobą – życząc długich lat w sile i  zdrowiu liczymy, że poznamy jeszcze kolejne wspomnienia s. Efremy. Dwieście lat!


Materiał z uroczystości pojawi się na ogólnopolskiej antenie TVP 4 marca o godz. 7:30 w programie „Starszaki”. Gorąco zachęcamy do oglądania!

Wcześniejszy artykuł – TUTAJ


s. Efrema Józefa Zadrąg - urodziła się 10 lutego 1923 roku w Krasnymstawie, miała ośmioro rodzeństwa. 30 września 1945 roku wstąpiła we Włocławku do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, 20 sierpnia 1957 roku złożyła śluby wieczyste. W czasie II wojny działała jako łączniczka Armii Krajowej pod pseudonimem „Dziewanna”. W 1949 roku ukończyła Wojewódzką Szkołę Pielęgniarską w Przemyślu. Posługiwała jako pielęgniarka w Szpitalu w Krasnymstawie (1950-1959), Bełżycach (1959-1964) oraz pełniła funkcję Przełożonej i pielęgniarki w Zakładzie Specjalnym w Krasnymstawie (1964-1981). W latach 1981-1987 pełniła posługę Przełożonej i pielęgniarki w Domu Pomocy Społecznej w Surhowie. Od roku 1995 przebywa w Domu Sióstr w Mszanie Dolnej na ul. Leśnej. 1 czerwca 2001 roku otrzymała stopień Podporucznika Wojska Polskiego. 22 października 2019 roku została odznaczona przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego. 10 lutego 2023 siostra Efrema Józefa Zadrąg skończyła 100 lat i zanosi modlitwę do Boga w duchu dziękczynienia za wszelkie dary i łaski, jakie otrzymała od Boga: za dar życia, za wspaniałą rodzinę na Zakręciu (Krasnystaw), za powołanie do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, za lata czynnej służby w szpitalach i domach opieki, za całkowite oddanie Bogu, za poświęcenia w służbie człowiekowi, za dary umysłu, serca i pracowitych rąk, za modlitwy, ofiary, poświęcenie, za trudy życia i ciche cierpienia – niech będzie Bóg pochwalony – Te Deum Laudamus.


 


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

pon, 18 wrz 2023, 14:49:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA NA KOLEJNY WYKŁAD

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach 2. edycji naszej "Opowieści o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej", w piątek, 22 września o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece.
 

pią, 22 wrz 2023, 14:56:01

KUP SOK ZE ZNISZCZONYCH PLANTACJI – POMOC DLA RACIECHOWIC W MSZANIE DOLNEJ.

Szanowni Mieszkańcy, w sobotę, 23 września w Mszanie Dolnej w dwóch miejscach: na placu targowym przy ul. Wł. Orkana i parkingu przy galerii „Echo Centrum” na ul. Starowiejskiej będzie można zakupić naturalne soki z jabłek. Przywiozą je sadownicy, którym żywioł zniszczył sady i wyrządził ogromne szkody - możemy im pomóc kupując soki.
 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-16/tylko-nieliczni-moga-o-sobie-powiedziec-ze-przezyli-wiek-100-rocznica-urodzin-s-efremy-jozefy-zadrag.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-16/tylko-nieliczni-moga-o-sobie-powiedziec-ze-przezyli-wiek-100-rocznica-urodzin-s-efremy-jozefy-zadrag.html