Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Izba Regionalna Zagórzan przy PTL Mszana Dolna już działa

W piątek, 27 stycznia w starym budynku Miejskiej Biblioteki otwarta została Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział Mszana Dolna.  W Izbie Regionalnej można zobaczyć eksponaty zbierane w oddziale przez ponad 35 lat. Wśród nich elementy stroju regionalnego, sprzęty codziennego użytku, rekwizyty obrzędowe, sztukę ludową i wiele innych. Swoje miejsce znalazła tam także etnograficzna biblioteka. Ekspozycji towarzyszą tablice, na których zaprezentowano archiwalne fotografie oraz omówiono historię oddziału i sylwetki zaangażowanych w PTL ludzi, na czele z Sebastianem Flizakiem.

Obecna na otwarciu Izby Burmistrz Miasta Anna Pękała przekazała na rzecz Oddziału reprint Atlasu Polskich Strojów Ludowych - Strój Zagórzan opracowany przez Sebastiana Flizaka, który udało się wydać ponownie w zeszłym roku dzięki wsparciu trzech zagórzańskich samorządów. Mszański Oddział otrzymał do nowego miejsca wizerunek Patrona Miasta – Św. Michała Archanioła namalowanego na szkle przez artystkę Annę Madeję. Długoletnia Prezes Oddziału Teofila Latoś została również uhonorowana okolicznościowym medalem wybitym na pamiątkę 70-lecia nadania praw miejskich Miastu Mszana Dolna. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca, na uroczystym otwarciu zjawili się członkowie Oddziału, sympatycy i przyjaciele, przedstawiciele lokalnych władz. W programie zaplanowany był jeszcze wykład Michała Wójcika – członka PTL, który przybliżył historie Fabryki Konserw Rybnych C. Warhanka w Mszanie Dolnej, wskazując na niebagatelny wkład tej instytucji w rozwój całej miejscowości.
Gorąco zachęcamy do zwiedzania – w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 10:30 do 13:30 można odwiedzić Zagórzańską Izbę Regionalną.

 

na podstawie: fb PTL Oddział Mszana Dolna

 

 


KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-02/izba-regionalna-zagorzan-przy-ptl-mszana-dolna-juz-dziala.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-02-02/izba-regionalna-zagorzan-przy-ptl-mszana-dolna-juz-dziala.html