Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

70 lat praw miejskich – podsumowanie Jubileuszu

Koniec roku to zwykle czas podsumowań, tym bardziej, że kończący rok niósł ze sobą od samego początku zamysł, by małymi i większymi wydarzeniami wspólnie świętować jubileusz 70-lecia praw miejskich. Pewne rzeczy udało się zrealizować, niektóre z pomysłów mogą poczekać na lepsze czasy, większe możliwości finansowe, a na inne nie mieliśmy zupełnie wpływu - to co się wydarzyło na Ukrainie na początku roku zupełnie zmieniło nasze priorytety. Jednej rzeczy możemy być pewni, w naszym mieście żyją dobrzy ludzie, to wartość, która wiele znaczy dla przyszłości naszego miasta. Różnych rzeczy możemy wymagać od miejsca w którym żyjemy, ale często naszym bogactwem jest również to, co w sobie mamy i czym możemy się podzielić z innymi. Dziękujemy za wszelkie okazane dobro.


Ze strony władz miejskich udało nam się przygotować podziękowanie dla osób, które na przestrzeni 30 lat tworzyły samorząd naszego miasta. Jubileuszowy pamiątkowy medal trafił do radnych każdej kadencji od początku 1990, zasłużonych działaczy, liderów, posłów, czy zaproszonych na jubileusz gości, honorowych obywateli, jak również do naszych partnerskich gmin.


Dołożyliśmy starań, by każde wydarzenie miało znamiona wspólnego świętowania, mamy więc nadzieję, że obecność mieszkańców, czy to na wydarzeniach plenerowych, czy mniejszych spotkaniach była okazją do wspólnego uczczenia jubileuszu. Nasz miejski jubileusz przeplatał się również z zaplanowanymi wydarzeniami na okoliczność 120-lecia istnienia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej – taką silną muzyczną społeczność tworzą już od 1902 roku i nie mają sobie równych. Wspólnie organizowaliśmy Dni Mszany Dolnej z Festiwalem Orkiestr Dętych, dziękujemy za udane współdziałanie. Zaprosiliśmy Mieszkańców na spacer historyczny Michała Wójcika z okazji 70-lecia nadania praw miejskich, ponownie na plenerową mszę na Grunwaldzie, na obchody związane z 80 rocznicą zagłady „Dwukulturowa Mszana Dolna”, uczczenie 80 rocznicy śmierci Ks. Józefa Stabrawy, Zagórzańskie Spotkania Chórów „Laudate Dominum”,  warsztaty tematyczne organizowane przez Sztetl Mszana Dolna w Bibliotece Miejskiej, promocję różnych wydawnictw: od reprintu Albumu Polskich Strojów Ludowych, poprzez „Frankę”, aż po wspomnienia Aleksandra Kalczyńskiego, wszystko to miało jubileuszowy charakter.
Nie możemy zapomnieć również o własnych publikacjach, które udało się zrealizować dzięki projektowi „Aktywni z każdej strony – polsko-słowackie dziedzictwo sportowe Gminy Niżna i Miasta Mszana Dolna”. Dzięki realizacji tego zadania wydaliśmy przewodnik turystyczny po Mszanie Dolnej oraz zostały przygotowane dwie przestrzenne malowane mapy turystyczne z naniesionymi trasami szklaków i atrakcjami naszego miasta. Prawdziwą perłą w tym projekcie jest opracowanie historii sportu w Mszanie Dolnej, którego podjął się Michał Wójcik. Książka „Dziedzictwo sportowe Miasta Mszana Dolna” to kompendium wiedzy od czasów mszańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” po rok 2021, kiedy otwieraliśmy w naszym mieście zmodernizowany stadion miejski. Za koordynowanie tego projektu i poniżej opisanych działań należą się ogromne słowa podziękowania Faustynie Kaletce. Realizacja tego projektu zostawia trwały ślad w postaci dwóch publikacji.

Są jeszcze rzeczy nieskończone, brakuje nam jeszcze podsumowania projektu, który w większości realizowany był na Słowacji przez stowarzyszenie „Pro Communio”, a dotyczył ochrony kulturowego i naturalnego dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej. Również w ten projekt zaangażowany był Michał Wójcik. Mamy nadzieję, że niebawem przedstawimy u nas efekty tych działań. Często w takich przypadkach niedogodnością staje się zwyczajnie brak wolnego terminu, by wyznaczyć ramy wydarzenia, które odpowiadałyby wszystkim zaangażowanym w realizację zadania, ale z drugiej strony może dobrze to wróży przyszłorocznemu kalendarzowi wydarzeń, nie kończymy działań na jednym roku… Może światło dzienne ujrzą pomysły, które pojawiły się gdzieś przy okazji różnych spotkań: ekomural miejski namalowany farbami anysmogowymi, tematyczna ławeczka, strefa zen w parku, wspólne sadzenie drzew, dodatkowe tablice pamiątkowo-informacyjne o tematyce sportowej… Lista jest otwarta, chętnie poznamy również inne pomysły.


Jeszcze raz dziękujemy za wspólne świętowanie!

 


Podobne artykuły

pon, 22 maj 2023, 11:35:06

ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!

Niedziela, 28 maja to w naszym mieście święto dla najmłodszych. Od godz. 14.00 w parku miejskich czeka masa atrakcji: zapraszamy na konkursy i gry z nagrodami, most tyrolski, ściankę wspinaczkową, rodzinną grę terenową, pokaz sprzętu strażackiego, skręcanie balonów, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie i skakanki. Serdecznie zapraszamy!

 

pon, 15 maj 2023, 13:21:02

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 maja 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Zespół Łętowianie.

 

śro, 19 kwi 2023, 13:31:39

W GÓRY, W GÓRY!

Koło Terenowe PTTK zaprasza na „XIX Spotkania w górach” zaplanowano szesć wyjść w tym sezonie, a jeszcze dodatkowo dla członków Koła Terenowego zorganizowane będą wycieczki wyjazdowe. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!

pią, 26 maj 2023, 09:52:31

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2022 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2022”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

pią, 26 maj 2023, 09:21:36

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Szanowni Mieszkańcy, przypominamy, że Urząd Miasta Mszana Dolna od 1 czerwca do 31 sierpnia, od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 23 maj 2023, 09:46:13

PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH

Samorząd Miasta Mszana Dolna konsekwentnie wspiera lokalnych przedsiębiorców. To szczególnie ważne w ostatnim czasie, kiedy – ze względu na sytuację geopolityczną – znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W minionym Roku Rada Miejska podjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od środków transportu. W Mszanie Dolnej są one najniższe z możliwych.  Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej uchwały.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-30/70-lat-praw-miejskich-podsumowanie-jubileuszu.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-30/70-lat-praw-miejskich-podsumowanie-jubileuszu.html