Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

70 lat praw miejskich – podsumowanie Jubileuszu

Koniec roku to zwykle czas podsumowań, tym bardziej, że kończący rok niósł ze sobą od samego początku zamysł, by małymi i większymi wydarzeniami wspólnie świętować jubileusz 70-lecia praw miejskich. Pewne rzeczy udało się zrealizować, niektóre z pomysłów mogą poczekać na lepsze czasy, większe możliwości finansowe, a na inne nie mieliśmy zupełnie wpływu - to co się wydarzyło na Ukrainie na początku roku zupełnie zmieniło nasze priorytety. Jednej rzeczy możemy być pewni, w naszym mieście żyją dobrzy ludzie, to wartość, która wiele znaczy dla przyszłości naszego miasta. Różnych rzeczy możemy wymagać od miejsca w którym żyjemy, ale często naszym bogactwem jest również to, co w sobie mamy i czym możemy się podzielić z innymi. Dziękujemy za wszelkie okazane dobro.


Ze strony władz miejskich udało nam się przygotować podziękowanie dla osób, które na przestrzeni 30 lat tworzyły samorząd naszego miasta. Jubileuszowy pamiątkowy medal trafił do radnych każdej kadencji od początku 1990, zasłużonych działaczy, liderów, posłów, czy zaproszonych na jubileusz gości, honorowych obywateli, jak również do naszych partnerskich gmin.


Dołożyliśmy starań, by każde wydarzenie miało znamiona wspólnego świętowania, mamy więc nadzieję, że obecność mieszkańców, czy to na wydarzeniach plenerowych, czy mniejszych spotkaniach była okazją do wspólnego uczczenia jubileuszu. Nasz miejski jubileusz przeplatał się również z zaplanowanymi wydarzeniami na okoliczność 120-lecia istnienia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej – taką silną muzyczną społeczność tworzą już od 1902 roku i nie mają sobie równych. Wspólnie organizowaliśmy Dni Mszany Dolnej z Festiwalem Orkiestr Dętych, dziękujemy za udane współdziałanie. Zaprosiliśmy Mieszkańców na spacer historyczny Michała Wójcika z okazji 70-lecia nadania praw miejskich, ponownie na plenerową mszę na Grunwaldzie, na obchody związane z 80 rocznicą zagłady „Dwukulturowa Mszana Dolna”, uczczenie 80 rocznicy śmierci Ks. Józefa Stabrawy, Zagórzańskie Spotkania Chórów „Laudate Dominum”,  warsztaty tematyczne organizowane przez Sztetl Mszana Dolna w Bibliotece Miejskiej, promocję różnych wydawnictw: od reprintu Albumu Polskich Strojów Ludowych, poprzez „Frankę”, aż po wspomnienia Aleksandra Kalczyńskiego, wszystko to miało jubileuszowy charakter.
Nie możemy zapomnieć również o własnych publikacjach, które udało się zrealizować dzięki projektowi „Aktywni z każdej strony – polsko-słowackie dziedzictwo sportowe Gminy Niżna i Miasta Mszana Dolna”. Dzięki realizacji tego zadania wydaliśmy przewodnik turystyczny po Mszanie Dolnej oraz zostały przygotowane dwie przestrzenne malowane mapy turystyczne z naniesionymi trasami szklaków i atrakcjami naszego miasta. Prawdziwą perłą w tym projekcie jest opracowanie historii sportu w Mszanie Dolnej, którego podjął się Michał Wójcik. Książka „Dziedzictwo sportowe Miasta Mszana Dolna” to kompendium wiedzy od czasów mszańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” po rok 2021, kiedy otwieraliśmy w naszym mieście zmodernizowany stadion miejski. Za koordynowanie tego projektu i poniżej opisanych działań należą się ogromne słowa podziękowania Faustynie Kaletce. Realizacja tego projektu zostawia trwały ślad w postaci dwóch publikacji.

Są jeszcze rzeczy nieskończone, brakuje nam jeszcze podsumowania projektu, który w większości realizowany był na Słowacji przez stowarzyszenie „Pro Communio”, a dotyczył ochrony kulturowego i naturalnego dziedzictwa na pograniczu polsko-słowackim, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej. Również w ten projekt zaangażowany był Michał Wójcik. Mamy nadzieję, że niebawem przedstawimy u nas efekty tych działań. Często w takich przypadkach niedogodnością staje się zwyczajnie brak wolnego terminu, by wyznaczyć ramy wydarzenia, które odpowiadałyby wszystkim zaangażowanym w realizację zadania, ale z drugiej strony może dobrze to wróży przyszłorocznemu kalendarzowi wydarzeń, nie kończymy działań na jednym roku… Może światło dzienne ujrzą pomysły, które pojawiły się gdzieś przy okazji różnych spotkań: ekomural miejski namalowany farbami anysmogowymi, tematyczna ławeczka, strefa zen w parku, wspólne sadzenie drzew, dodatkowe tablice pamiątkowo-informacyjne o tematyce sportowej… Lista jest otwarta, chętnie poznamy również inne pomysły.


Jeszcze raz dziękujemy za wspólne świętowanie!

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-30/70-lat-praw-miejskich-podsumowanie-jubileuszu.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-30/70-lat-praw-miejskich-podsumowanie-jubileuszu.html