Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Z kolędą w Karniowicach

Konferencja naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Małopolski w Strategii Rozwoju” zorganizowana wspólnie przez dr hab. Wiolettę Knapik, prof. URK Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Dominika Paska, Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach stała się okazją do prezentacji dorobku kulturowego Zagórzan. W panelowej części prezentacji projektu naukowo – badawczego UR z programu pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich” można się było dowiedzieć o tradycjach, zwyczajach, kulturze i sztuce Małopolski.

W zacnym gronie przedstawicieli świata nauki oraz samorządowców i działaczy kultury z pięciu powiatów „Małej Polski”,  na stoiskach promocyjnych swoje dziedzictwo zaprezentowali Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Podniebienia gości konferencji pieściły potrawy przygotowane przez Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, w tym te wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. O tradycjach wynikających z zagórzańskiej  gospodarki pasterskiej i pszczelarskiej świadczyły sery prosto od rolniczki – Moniki Kubik z Mszany Górnej oraz miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, gospodarzy skracających do minimum łańcuchy dostaw.  Tradycję z nowoczesnością połączyły Panie: Małgorzata Suder (pierniczki zdobione w regionalne i świąteczne wzory), Barbara Węglarz reprezentująca Sznurkowe Perełki (galanteria użytkowa i dekoracje świąteczne wydziergane z bawełnianego sznurka) oraz Maria Knapczyk (świąteczne ozdoby koronkowe oraz dekoracje z żywych gałązek jodłowych). Sale konferencyjne zdobiły stroiki wykonane przez Justynę Babuśkę z Łętowego. Nie zabrakło tradycyjnych, polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek wyśpiewanych i zagranych przez kapelę Kościelnioków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

Przedświąteczne spotkanie stało się też okazją do podsumowania działań podejmowanych przez Kreatorów i Partnerów Zagórzańskich Dziedzin wspólnie z MODR w Karniowicach oraz podziękowania dyrektorowi Dominikowi Paskowi za całoroczne współdziałanie.

Aby tradycji stało się zadość konferencję zakończono zagórzańskimi życzeniami, a wszystkich obecnych mocno podsypano owsem.

Najbardziej cieszę się z tego owsa, który tutaj zebrałam i zabieram go do swojego domu. To jest prawdziwa tradycja! – zwracając się z wdzięcznością do Zagórzan podkreśliła prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 

Magda Polańska
fot. Monika Kościelniak


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:55:47

WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-21/z-koleda-w-karniowicach.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-21/z-koleda-w-karniowicach.html