Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Z kolędą w Karniowicach

Konferencja naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Małopolski w Strategii Rozwoju” zorganizowana wspólnie przez dr hab. Wiolettę Knapik, prof. URK Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Dominika Paska, Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach stała się okazją do prezentacji dorobku kulturowego Zagórzan. W panelowej części prezentacji projektu naukowo – badawczego UR z programu pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich” można się było dowiedzieć o tradycjach, zwyczajach, kulturze i sztuce Małopolski.

W zacnym gronie przedstawicieli świata nauki oraz samorządowców i działaczy kultury z pięciu powiatów „Małej Polski”,  na stoiskach promocyjnych swoje dziedzictwo zaprezentowali Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Podniebienia gości konferencji pieściły potrawy przygotowane przez Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, w tym te wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. O tradycjach wynikających z zagórzańskiej  gospodarki pasterskiej i pszczelarskiej świadczyły sery prosto od rolniczki – Moniki Kubik z Mszany Górnej oraz miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, gospodarzy skracających do minimum łańcuchy dostaw.  Tradycję z nowoczesnością połączyły Panie: Małgorzata Suder (pierniczki zdobione w regionalne i świąteczne wzory), Barbara Węglarz reprezentująca Sznurkowe Perełki (galanteria użytkowa i dekoracje świąteczne wydziergane z bawełnianego sznurka) oraz Maria Knapczyk (świąteczne ozdoby koronkowe oraz dekoracje z żywych gałązek jodłowych). Sale konferencyjne zdobiły stroiki wykonane przez Justynę Babuśkę z Łętowego. Nie zabrakło tradycyjnych, polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek wyśpiewanych i zagranych przez kapelę Kościelnioków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

Przedświąteczne spotkanie stało się też okazją do podsumowania działań podejmowanych przez Kreatorów i Partnerów Zagórzańskich Dziedzin wspólnie z MODR w Karniowicach oraz podziękowania dyrektorowi Dominikowi Paskowi za całoroczne współdziałanie.

Aby tradycji stało się zadość konferencję zakończono zagórzańskimi życzeniami, a wszystkich obecnych mocno podsypano owsem.

Najbardziej cieszę się z tego owsa, który tutaj zebrałam i zabieram go do swojego domu. To jest prawdziwa tradycja! – zwracając się z wdzięcznością do Zagórzan podkreśliła prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 

Magda Polańska
fot. Monika Kościelniak


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-21/z-koleda-w-karniowicach.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-21/z-koleda-w-karniowicach.html