Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Z kolędą w Karniowicach

Konferencja naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Małopolski w Strategii Rozwoju” zorganizowana wspólnie przez dr hab. Wiolettę Knapik, prof. URK Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Dominika Paska, Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach stała się okazją do prezentacji dorobku kulturowego Zagórzan. W panelowej części prezentacji projektu naukowo – badawczego UR z programu pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich” można się było dowiedzieć o tradycjach, zwyczajach, kulturze i sztuce Małopolski.

W zacnym gronie przedstawicieli świata nauki oraz samorządowców i działaczy kultury z pięciu powiatów „Małej Polski”,  na stoiskach promocyjnych swoje dziedzictwo zaprezentowali Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Podniebienia gości konferencji pieściły potrawy przygotowane przez Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, w tym te wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. O tradycjach wynikających z zagórzańskiej  gospodarki pasterskiej i pszczelarskiej świadczyły sery prosto od rolniczki – Moniki Kubik z Mszany Górnej oraz miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, gospodarzy skracających do minimum łańcuchy dostaw.  Tradycję z nowoczesnością połączyły Panie: Małgorzata Suder (pierniczki zdobione w regionalne i świąteczne wzory), Barbara Węglarz reprezentująca Sznurkowe Perełki (galanteria użytkowa i dekoracje świąteczne wydziergane z bawełnianego sznurka) oraz Maria Knapczyk (świąteczne ozdoby koronkowe oraz dekoracje z żywych gałązek jodłowych). Sale konferencyjne zdobiły stroiki wykonane przez Justynę Babuśkę z Łętowego. Nie zabrakło tradycyjnych, polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek wyśpiewanych i zagranych przez kapelę Kościelnioków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

Przedświąteczne spotkanie stało się też okazją do podsumowania działań podejmowanych przez Kreatorów i Partnerów Zagórzańskich Dziedzin wspólnie z MODR w Karniowicach oraz podziękowania dyrektorowi Dominikowi Paskowi za całoroczne współdziałanie.

Aby tradycji stało się zadość konferencję zakończono zagórzańskimi życzeniami, a wszystkich obecnych mocno podsypano owsem.

Najbardziej cieszę się z tego owsa, który tutaj zebrałam i zabieram go do swojego domu. To jest prawdziwa tradycja! – zwracając się z wdzięcznością do Zagórzan podkreśliła prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 

Magda Polańska
fot. Monika Kościelniak


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

wto, 20 lut 2024, 09:13:44

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

25 lutego 2024 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Kapela Kościelnioki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-21/z-koleda-w-karniowicach.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-21/z-koleda-w-karniowicach.html