Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Świąteczna atmosfera na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym

Od wczesnego niedzielnego poranka (11 grudnia 2022r.),  w pięknej zimowej scenografii, przy stoiskach na placu targowym w Mszanie Dolnej pojawiali się pierwsi wystawcy – tak rozpoczynał się Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy.

Przewidywania i prognozy pogody sprawdziły się; biały puch otulił cały świat, a jak zaczął sypać - to końca nie było widać... Nie wszyscy, którzy zgłosili się do udziału dotarli na miejsce. Żałujemy bardzo, ale rozumiemy, że warunki nie pozwoliły wyjechać z domu. Kto jednak przyszedł na mszański plac targowy mógł skorzystać z różności, które zapewniało każde ze świątecznych stanowisk. A było ich ponad dwadzieścia - od stoisk ze stroikami, wianuszkami, bombkami, po drobniejsze dekoracyjne świąteczne ozdoby, ozdóbki, kartki świąteczne i zioła… Stroje góralskie, dodatki konfekcyjne ale i ciepłe skarpety również zapraszały do siebie. Zapachami otulało nas stoisko ze świecami, nie zabrakło również pysznych smakołyków: pierniczków, ciasteczek, miodów, serów, a jak ktoś miał szczęście to i smalczyk udało mu się zakupić, choć szybko zniknął...

Cieszymy się również, że poszerzyliśmy listę wystawców o nowe propozycje, tym bardziej, że nasze „nabytki” to są lokalni artyści, którzy na kiermasz przywieźli piękne bransoletki, ceramikę, kolorowe czapki i rękawiczki, rzeźbione na zamówienie obrazy, czy artystyczne fotografie przeniesione na płótno. Prężnie działające Stowarzyszenie „Spod Ćwilina” przyjechało do Mszany Dolnej z całą ciężarówką rękodzieła!  Można było nabyć również książki lokalnej pisarki i poetki, Władysławy Anny Jamróz, a wszelkie publikacje turystyczne i promujące nasz region rozdawał Powiat Limanowski.

Kto był, nie żałuje – wyjście z domu w taką pogodę wymagało odwagi, ale atmosferę mieliśmy gorącą! Klimatyczne oświetlenie świąteczne zapewniła firma „Dropel”, kapela Kościelniaków ze Stowarzyszenia „Pod Cyrlom” oraz dzieci i młodzież z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Halny” kolędowali bez miary, a Stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość” zorganizowało pierwszy Konkurs Potraw Wigilijnych. O godz. 14:00 odbyła się prezentacja potraw dla jury. W szranki stanęły cztery zespoły: KGW Olszówka, Klub „Senior +” z Mszany Dolnej, „Rysiowe” z Poręby Wielkiej oraz rodzina Woźniaków z Koniny. Nie tylko smak zgłoszonych potraw był tutaj ważny; oceniana była również oprawa stołu oraz prezentacja dania i posiadana na temat tradycji zagórzańskich wiedza. A powołane do oceny jury to prawdziwi specjaliści i znawcy tematu: Katarzyna Ceklarz – dr etnologii, socjolog, specjalistka w tematyce zagórzańskiej, autorka wielu publikacji związanych z naszym regionem, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf, adiunkt z Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, specjalistka od starych przepisów kulinarnych i receptur oraz Paweł Kołodziej zawodowy kucharz, współtwórca programów kulinarnych z Mikołajem Rejem, właściciel Pizzerii Szapo ba. Decyzja wybrania najlepszego dania okazała się bardzo trudna; obrady trwały i trwały, nawet próby przyspieszenia werdyktu nic nie dały… Na szczęście głodnych wyników dokarmiali uczestnicy, więc każdy, kto w tym czasie pojawił się na Jarmarku, mógł posmakować konkursowych potraw. Ostatecznie pierwszą nagrodę zdobyła rodzina Woźniaków z Koniny; dwa równorzędne drugie miejsca przyznano Rysiom i Klubowi Senior+, a trzecie miejsce zawędrowało do KGW Olszówka. Trzeba jednak zaznaczyć, że o wynikach zadecydowały tak naprawdę szczegóły, ponieważ poziom prezentacji konkursowych był wysoki i  bardzo wyrównany. Nagrodzonym gratulowała Karolina Maria Zapała, Prezes Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość, organizatorka konkursu.


Byli z nami:
- Danuta i Ewa Franczak
- Marzena Tromiczak
- Władysława Anna Jamróz
- Sznurkowe Perełki
- Anna Mrózek – Kotarska
- Alicja Krzanik
- Sabyart
- PSONI w Mszanie Dolnej
- Jolanta Klimek
- Rada Rodziców przy SP w Niedźwiedziu
- Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny
- Hafthan Konina
- Monika Kubik
- Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki
- Urszula Pajdzik
- Stowarzyszenie Spod Ćwilina
- Małgorzata Podgórni – Ficzkowska i Kazimierz Ficzkowski
- Zielona Szafka
- Flow4more Paulina Andrzejewska
- Madeline
- Ewa Różak
- Maria Knapczyk
- Andrzej Kubacki
- Sklep Zielarsko – Medyczny „Dziewanna”
- Powiat Limanowski
 

Wydarzenie zorganizowano w ramach budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

 

 

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin


fot. Justyna Myszor, Monika Kościelniak, UM

 


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-14/swiateczna-atmosfera-na-zagorzanskim-jarmarku-bozonarodzeniowym.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-12-14/swiateczna-atmosfera-na-zagorzanskim-jarmarku-bozonarodzeniowym.html