Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

XV Zagórzańskie Spotkania Chórów – czas muzycznego święta pielęgnowanego przez wiele lat

„To już od piętnastu lat Samorząd Miasta Mszana Dolna wspólnie z Powiatem Limanowskim, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Mszanie Dolnej oraz przy nieodzownym wsparciu dwóch mszańskich parafii organizuje wydarzenie, które jest możliwością prezentacji dorobku artystycznego niezliczonych chórów z całego powiatu i nie tylko…” – tak brzmiały pierwsze słowa podziękowania przygotowanego na to jubileuszowe spotkanie.

Zagórzańskie Spotkania Chórów “Laudate Dominum” wrosły na stałe w nasz kulturalny kalendarz i od samego początku pozwalały poznawać bogactwo chóralnej muzyki naprawdę wysokich lotów. Przyjmowaliśmy wiele znamienitych gości m.in. z Jasnej Góry, Tyńca, Wawelu, Ludźmierza, obserwowaliśmy nowo powstające muzykujące grupy, jak również wspominamy te, które trafiły na przeszkody nie do przejścia i zaprzestały koncertować. W 2007 roku w Mszanie Dolnej miało swój początek to nasze muzyczne święto, które trwa i tylko raz jeden, z uwagi na epidemię miało przymusową przerwę.

Od samego początku to wspólne dzieło samorządów Miasta Mszana Dolna i Starostwa Powiatowego, a także obu mszańskich parafii Archiwalne relacje aż zadziwiają ilością chórów, które miały okazję zaprezentować nam się w Mszanie Dolnej, same początki wspominamy tak na naszej archiwalnej stronie internetowej:
Historia tego najmłodszego festiwalu chórów w regionie jest krótka - wszystko zaczęło się w roku 2007 na ..... plebanii parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Przy "małej czarnej" zasiedli ówczesny proboszcz ks. Zdzisław Balon, wicestarosta Franciszek Dziedzina i burmistrz Tadeusz Filipiak. Dziś nie ważne jest, kto wówczas podsunął pomysł, ale że owe "ziarno" padło na bardzo żyzny grunt. Jeszcze tego samego roku jesienią kościół św. Michała wypełnił śpiew chórów mieszanych i męskich, scholi i zespołów dziecięcych. Z Jasnej Góry wraz z Przeorem o. Bogdanem Waliczkiem, który objął nad naszym festiwalem Honorowy Patronat, do Mszany Dolnej przyjechał Jasnogórski Kwartet, którego koncert i wokalne popisy zapamiętaliśmy na długo. W roku 2008 Gospodarzem II Zagórzańskich Spotkań Chórów była parafia Miłosierdzia Bożego - tym razem o Honorowy Patronat poprosiliśmy Opata Benedyktynów z Tyńca - mała kaplica gościła również Scholę Gregoriańską z nadwiślańskiego wzgórza. Ozdobą tamtej edycji był występ nowotarskiego chóru mieszanego "Venite Adoremus Domini" w pięknych i bogatych strojach regionalnych. W roku 2009 znów chóralny śpiew zagościł w parafii św. Michała - Gwiazdą III Spotkań "Laudate Dominun" był Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, a i Honorowy Patron przyjechał z królewskiego Miasta Krakowa - był nim ks. Prałat Robert Tyrała Prezydent Międzynarodowej Federacji Chórów Pueri Cantores (…)

Patrząc wstecz na takie bogactwo doświadczamy wrażenia dobrze wykonanej pracy, mamy powód do dumy na własnym podwórku: trzy działajace mszańskie grupy zaprezentowały się na tegorocznym przeglądzie. Wystąpiły:  Chór „Oremus” z Niedźwiedzia, Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tymbarku, Chór Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, Chór „LimaNovum” z Limanowskiego Domu Kultury, Chór Gospel z Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej, Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej. Każdy z chórów otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom-podziękowanie za występ oraz kalendarz przygotowany przez Parafię, w którym przedstawione są i omówione „Drogi światła”. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy mogli uczestniczyć w naszym zagórzańskim święcie muzyki chóralnej. Zapraszamy za rok!
 

W okolicach Święta Św. Cecyli – patronki muzyki chóralnej również nasz zaprzyjaźniony chór „Bel Canto” z Dobrej obchodził piękny jubileusz – 10 lat działalności – życzymy wszystkiego dobrego!


Dziękujemy za wspólne lata i czekamy na kolejne chóralne spotkania!
 

Organizatorzy:
Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego
Powiat Limanowski,
Miasto Mszana Dolna
Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej

 

fot. MOK

 


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 10:29:38

UWAGA! W CZWARTEK I PIĄTEK CZĘŚCIOWE ZAMKNIĘCIE UL. STAROWIEJSKIEJ

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że od czwartku, 21 września od godz. 7:30 do piątku 22 września do godz. 19:00, będzie częściowo zamknięta ul. Starowiejska, pomiędzy ul. Starowiejską 2 p (stary budynek ZGK)  a ul. Starowiejską 7.

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:55:47

WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/xv-zagorzanskie-spotkania-chorow-czas-muzycznego-swieta-pielegnowanego-przez-wiele-lat.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/xv-zagorzanskie-spotkania-chorow-czas-muzycznego-swieta-pielegnowanego-przez-wiele-lat.html