Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

XV Zagórzańskie Spotkania Chórów – czas muzycznego święta pielęgnowanego przez wiele lat

„To już od piętnastu lat Samorząd Miasta Mszana Dolna wspólnie z Powiatem Limanowskim, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Mszanie Dolnej oraz przy nieodzownym wsparciu dwóch mszańskich parafii organizuje wydarzenie, które jest możliwością prezentacji dorobku artystycznego niezliczonych chórów z całego powiatu i nie tylko…” – tak brzmiały pierwsze słowa podziękowania przygotowanego na to jubileuszowe spotkanie.

Zagórzańskie Spotkania Chórów “Laudate Dominum” wrosły na stałe w nasz kulturalny kalendarz i od samego początku pozwalały poznawać bogactwo chóralnej muzyki naprawdę wysokich lotów. Przyjmowaliśmy wiele znamienitych gości m.in. z Jasnej Góry, Tyńca, Wawelu, Ludźmierza, obserwowaliśmy nowo powstające muzykujące grupy, jak również wspominamy te, które trafiły na przeszkody nie do przejścia i zaprzestały koncertować. W 2007 roku w Mszanie Dolnej miało swój początek to nasze muzyczne święto, które trwa i tylko raz jeden, z uwagi na epidemię miało przymusową przerwę.

Od samego początku to wspólne dzieło samorządów Miasta Mszana Dolna i Starostwa Powiatowego, a także obu mszańskich parafii Archiwalne relacje aż zadziwiają ilością chórów, które miały okazję zaprezentować nam się w Mszanie Dolnej, same początki wspominamy tak na naszej archiwalnej stronie internetowej:
Historia tego najmłodszego festiwalu chórów w regionie jest krótka - wszystko zaczęło się w roku 2007 na ..... plebanii parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Przy "małej czarnej" zasiedli ówczesny proboszcz ks. Zdzisław Balon, wicestarosta Franciszek Dziedzina i burmistrz Tadeusz Filipiak. Dziś nie ważne jest, kto wówczas podsunął pomysł, ale że owe "ziarno" padło na bardzo żyzny grunt. Jeszcze tego samego roku jesienią kościół św. Michała wypełnił śpiew chórów mieszanych i męskich, scholi i zespołów dziecięcych. Z Jasnej Góry wraz z Przeorem o. Bogdanem Waliczkiem, który objął nad naszym festiwalem Honorowy Patronat, do Mszany Dolnej przyjechał Jasnogórski Kwartet, którego koncert i wokalne popisy zapamiętaliśmy na długo. W roku 2008 Gospodarzem II Zagórzańskich Spotkań Chórów była parafia Miłosierdzia Bożego - tym razem o Honorowy Patronat poprosiliśmy Opata Benedyktynów z Tyńca - mała kaplica gościła również Scholę Gregoriańską z nadwiślańskiego wzgórza. Ozdobą tamtej edycji był występ nowotarskiego chóru mieszanego "Venite Adoremus Domini" w pięknych i bogatych strojach regionalnych. W roku 2009 znów chóralny śpiew zagościł w parafii św. Michała - Gwiazdą III Spotkań "Laudate Dominun" był Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, a i Honorowy Patron przyjechał z królewskiego Miasta Krakowa - był nim ks. Prałat Robert Tyrała Prezydent Międzynarodowej Federacji Chórów Pueri Cantores (…)

Patrząc wstecz na takie bogactwo doświadczamy wrażenia dobrze wykonanej pracy, mamy powód do dumy na własnym podwórku: trzy działajace mszańskie grupy zaprezentowały się na tegorocznym przeglądzie. Wystąpiły:  Chór „Oremus” z Niedźwiedzia, Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tymbarku, Chór Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, Chór „LimaNovum” z Limanowskiego Domu Kultury, Chór Gospel z Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej, Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej. Każdy z chórów otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom-podziękowanie za występ oraz kalendarz przygotowany przez Parafię, w którym przedstawione są i omówione „Drogi światła”. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy mogli uczestniczyć w naszym zagórzańskim święcie muzyki chóralnej. Zapraszamy za rok!
 

W okolicach Święta Św. Cecyli – patronki muzyki chóralnej również nasz zaprzyjaźniony chór „Bel Canto” z Dobrej obchodził piękny jubileusz – 10 lat działalności – życzymy wszystkiego dobrego!


Dziękujemy za wspólne lata i czekamy na kolejne chóralne spotkania!
 

Organizatorzy:
Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego
Powiat Limanowski,
Miasto Mszana Dolna
Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej

 

fot. MOK

 


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

wto, 20 lut 2024, 09:13:44

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

25 lutego 2024 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Kapela Kościelnioki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/xv-zagorzanskie-spotkania-chorow-czas-muzycznego-swieta-pielegnowanego-przez-wiele-lat.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-11-28/xv-zagorzanskie-spotkania-chorow-czas-muzycznego-swieta-pielegnowanego-przez-wiele-lat.html