Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Finał XX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego „O autentyczna wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” z pamiątkową publikacją

Na tegoroczny Jubileuszowy XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” 525 twórców z kraju i zagranicy przysłało 1587 prac. Uczestnikami są osoby z różnych stron Polski oraz z zagranicy: z USA, Niemiec i Włoch. Dużą niespodzianką zarówno dla twórców jak i publiczności jest wydana specjalnie na finał Jubileuszowego Konkursu obszerna książka „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka” zawierająca wiersze laureatów z dwudziestu lat.

Jesteśmy dumni, że nasza Zagórzańska Ziemia stała się żyzną poetycką glebą, gdzie setki twórców złożyło swoje utwory, inspiruje do podejmowania wysiłków, aby nasza wiara była autentyczna i przywołuje troskę zamordowanego Kapłana, który nawoływał: „Choćbyście usta mieli spękane od modlitwy, a miłości nie mieli, to nic nie znaczy”. W zamieszczonych w książce tekstach został odzwierciedlony cel konkursu: rozbudzenie i pogłębienie wiary.

Prezentowana książka „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka” ze względu na religijny charakter wielu utworów i dobór chrześcijańskich haseł staje się, razem z organizowanym konkursem, kontynuacją duszpasterskich dążeń zamordowanego Ks. Kan. Józefa Jamroza, który pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna i aby każdy człowiek posiadał prawdziwe ludzkie serce, bo jak nieraz mówił: „Dobrzy ludzie, nawet jedną jagodą się dzielą”. Szukał także odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego w ludziach nie ma autentycznej wiary?” Mamy nadzieję, że owoce Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” staną się niejako przedłużeniem kapłańskich wysiłków zamordowanego Duszpasterza, by wiara ludzi była autentyczna.

 

Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu byli: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej.

Jury w składzie: Przewodniczący – Ks. Prof. Janusz Kozłowski - duszpasterz, poeta, literat, krytyk literacki, animator życia sportowego i kulturalnego z Kraśnika; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka z Mszany Dolnej; Agnieszka Sasal - filolog, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, Radna Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej, wyłoniło laureatów konkursu.

Nagrody główne otrzymali:
•    w kategorii „Poezja”
nagrody główne:
- Ks. Prof. Bronisław Jakubiec z Merrillville z USA
- Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Janina Ożóg z Krakowa
- Maria Piniańska z Nowego Sącza
II nagroda specjalna:
- Leokadia Baran z Krakowa
- Tomasz Rudnicki z Warszawy
- Tomasz Figiel z Krakowa
III nagroda specjalna:
- Małgorzata Gąsiorek z Gilowic
- Teresa Kopczyńska z Niemiec.

•    w kategorii „Poezja gwarowa”:
I nagroda specjalna:
- Wojciech Kusiak z Rabki – Zdroju
- Małgorzata Gąsiorek z Gilowic
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Barbara Stożek z Mszany Dolnej
- Anna Waluś z Chicago, USA
- Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego
II nagroda specjalna:
- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej, gm. Rajcza
nagroda specjalna:
- Józefa Gil z Raby Wyżnej
- Krzysztof Kokot z Nowego Targu
wyróżnienie:
- Maria Jopek z Cięciny.

•    w kategorii „Proza”
nagrody główne:
- Brat Krzysztof Dzido OFM Conv z Warszawy
- Ks. Prof. Jan Jachym z Łodzi
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Krystyna Leszkowicz z Kozienic
- Bogumił Wtorkiewicz z Kielc
- Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy
- Jolanta Maria Grotte z Warszawy
- Maria Klajn z Chęstochowy
- Krystyna Korejwo z Olsztyna.

•    w kategorii „Wspomnienia”:
nagrody główne – specjalne:
- Ks. Prof. Józef Pyrek SDS z Krakowa
- Ks. Andrzej Burdziak z Krotoszyc
- Ks. Władysław Łukasik z Kąt Starych
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Janina Firlej z Męciny
- Wiktoria Matoga z Mszany Dolnej
- Helena Kufel z Bydgoszczy
- Maria Jezierska ze Świdnicy Śląskiej

•    w kategorii „Malarstwo”:
nagroda 1
- Danuta Franczak z Mszany Dolnej
- Anna Bogucka z Zakopanego
nagroda 2
- Ewa Franczak z Mszany Dolnej
nagroda 3
- Dominika Bryl z Mszany Górnej.

Laureatami ze Szkół Średnich zostali uczniowie z Piotrkowa Trybunalskiego, Nowego Targu, Rabki-Zdroju i z Bielska-Białej.

Laureaci ze Szkół Podstawowych to uczniowie z Białobrzegów, Wólki Radzyńskiej, Leszczawy Dolnej, Knurowa, Nowej Białej, Ujanowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Mszany Dolnej, Raby Niżnej, Glisnego, Olszówki, Jurkowa i Łostówki.

Oprócz tego przyznano jeszcze kilkadziesiąt nagród jubileuszowych twórcom, których utwory zostały zamieszczone w najnowszej publikacji przygotowanej specjalnie na XX edycję konkursu „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka”.

Władysława Anna Jamróz
fot. Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej

 


Podobne artykuły

śro, 28 lut 2024, 13:22:25

OSP W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA X ZBIÓRKĘ KRWI

Serdecznie zapraszamy na X Zbiórkę Krwi, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Mszanie Dolnej. Podczas dwudniowej akcji w sobotę 2 marca i w niedzielę 3 marca krew można oddać w godzinach od 8:00 do 12:00  w Remizie OSP, ul. J. Matejki 3.

czw, 29 lut 2024, 13:49:56

RZĄDOWE WSPARCIE NA REMONT UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO

W środę, 28 lutego samorządy z naszego regionu dostały pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Miasto Mszana Dolna otrzymało 414 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego umowę odebrała Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała.

czw, 29 lut 2024, 13:43:23

LXXIV ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXXIV zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 6 marca (środa) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

śro, 28 lut 2024, 11:14:21

XLI KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza na 41 Konkurs Palm Wielkanocnych. Konkursowe palmy należy dostarczyć do MOKu do 22 marca  (piątek) do godz. 19:00. Uroczyste rozdanie nagród po ocenir konkursowej nastąpi 24 marca 2024 o godzinie 10:00 na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 28 lut 2024, 14:28:26

ZAWODNICY Z SEKCJI MOK WRÓCILI Z TORUNIA Z MEDALAMI

W sobotę 24 lutego w Toruniu w hali Arena Toruń odbyły się 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, organizowane przez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. W zawodach startowała silna grupa zawodników z Sekcji Biegów Górskich i Długodstanowych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

aktualności
Dzisiaj

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-26/final-xx-miedzynarodowego-konkursu-poetyckiego-i-literackiego-o-autentyczna-wiare-i-o-ludzkie-serce-czlowieka-z-pamiatkowa-publikacja.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-26/final-xx-miedzynarodowego-konkursu-poetyckiego-i-literackiego-o-autentyczna-wiare-i-o-ludzkie-serce-czlowieka-z-pamiatkowa-publikacja.html