Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Finał XX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego „O autentyczna wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” z pamiątkową publikacją

Na tegoroczny Jubileuszowy XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” 525 twórców z kraju i zagranicy przysłało 1587 prac. Uczestnikami są osoby z różnych stron Polski oraz z zagranicy: z USA, Niemiec i Włoch. Dużą niespodzianką zarówno dla twórców jak i publiczności jest wydana specjalnie na finał Jubileuszowego Konkursu obszerna książka „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka” zawierająca wiersze laureatów z dwudziestu lat.

Jesteśmy dumni, że nasza Zagórzańska Ziemia stała się żyzną poetycką glebą, gdzie setki twórców złożyło swoje utwory, inspiruje do podejmowania wysiłków, aby nasza wiara była autentyczna i przywołuje troskę zamordowanego Kapłana, który nawoływał: „Choćbyście usta mieli spękane od modlitwy, a miłości nie mieli, to nic nie znaczy”. W zamieszczonych w książce tekstach został odzwierciedlony cel konkursu: rozbudzenie i pogłębienie wiary.

Prezentowana książka „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka” ze względu na religijny charakter wielu utworów i dobór chrześcijańskich haseł staje się, razem z organizowanym konkursem, kontynuacją duszpasterskich dążeń zamordowanego Ks. Kan. Józefa Jamroza, który pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna i aby każdy człowiek posiadał prawdziwe ludzkie serce, bo jak nieraz mówił: „Dobrzy ludzie, nawet jedną jagodą się dzielą”. Szukał także odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego w ludziach nie ma autentycznej wiary?” Mamy nadzieję, że owoce Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. Kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” staną się niejako przedłużeniem kapłańskich wysiłków zamordowanego Duszpasterza, by wiara ludzi była autentyczna.

 

Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu byli: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej.

Jury w składzie: Przewodniczący – Ks. Prof. Janusz Kozłowski - duszpasterz, poeta, literat, krytyk literacki, animator życia sportowego i kulturalnego z Kraśnika; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka z Mszany Dolnej; Agnieszka Sasal - filolog, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, Radna Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej, wyłoniło laureatów konkursu.

Nagrody główne otrzymali:
•    w kategorii „Poezja”
nagrody główne:
- Ks. Prof. Bronisław Jakubiec z Merrillville z USA
- Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Janina Ożóg z Krakowa
- Maria Piniańska z Nowego Sącza
II nagroda specjalna:
- Leokadia Baran z Krakowa
- Tomasz Rudnicki z Warszawy
- Tomasz Figiel z Krakowa
III nagroda specjalna:
- Małgorzata Gąsiorek z Gilowic
- Teresa Kopczyńska z Niemiec.

•    w kategorii „Poezja gwarowa”:
I nagroda specjalna:
- Wojciech Kusiak z Rabki – Zdroju
- Małgorzata Gąsiorek z Gilowic
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Barbara Stożek z Mszany Dolnej
- Anna Waluś z Chicago, USA
- Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego
II nagroda specjalna:
- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej, gm. Rajcza
nagroda specjalna:
- Józefa Gil z Raby Wyżnej
- Krzysztof Kokot z Nowego Targu
wyróżnienie:
- Maria Jopek z Cięciny.

•    w kategorii „Proza”
nagrody główne:
- Brat Krzysztof Dzido OFM Conv z Warszawy
- Ks. Prof. Jan Jachym z Łodzi
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Krystyna Leszkowicz z Kozienic
- Bogumił Wtorkiewicz z Kielc
- Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy
- Jolanta Maria Grotte z Warszawy
- Maria Klajn z Chęstochowy
- Krystyna Korejwo z Olsztyna.

•    w kategorii „Wspomnienia”:
nagrody główne – specjalne:
- Ks. Prof. Józef Pyrek SDS z Krakowa
- Ks. Andrzej Burdziak z Krotoszyc
- Ks. Władysław Łukasik z Kąt Starych
- Prof. Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego
- Janina Firlej z Męciny
- Wiktoria Matoga z Mszany Dolnej
- Helena Kufel z Bydgoszczy
- Maria Jezierska ze Świdnicy Śląskiej

•    w kategorii „Malarstwo”:
nagroda 1
- Danuta Franczak z Mszany Dolnej
- Anna Bogucka z Zakopanego
nagroda 2
- Ewa Franczak z Mszany Dolnej
nagroda 3
- Dominika Bryl z Mszany Górnej.

Laureatami ze Szkół Średnich zostali uczniowie z Piotrkowa Trybunalskiego, Nowego Targu, Rabki-Zdroju i z Bielska-Białej.

Laureaci ze Szkół Podstawowych to uczniowie z Białobrzegów, Wólki Radzyńskiej, Leszczawy Dolnej, Knurowa, Nowej Białej, Ujanowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Mszany Dolnej, Raby Niżnej, Glisnego, Olszówki, Jurkowa i Łostówki.

Oprócz tego przyznano jeszcze kilkadziesiąt nagród jubileuszowych twórcom, których utwory zostały zamieszczone w najnowszej publikacji przygotowanej specjalnie na XX edycję konkursu „O autentyczną wiarę i o ludzkie serce człowieka”.

Władysława Anna Jamróz
fot. Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej

 


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-26/final-xx-miedzynarodowego-konkursu-poetyckiego-i-literackiego-o-autentyczna-wiare-i-o-ludzkie-serce-czlowieka-z-pamiatkowa-publikacja.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-26/final-xx-miedzynarodowego-konkursu-poetyckiego-i-literackiego-o-autentyczna-wiare-i-o-ludzkie-serce-czlowieka-z-pamiatkowa-publikacja.html