Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Tworzyć wspólnotę

Po raz kolejny zabytkowe wnętrza kasińskiej świątyni p.w. św. Marii Magdaleny wypełniły się dźwiękami wygrywanymi na smykach. Regionalna oprawa Zagórzańskiej Mszy św. zgromadziła ludzi tworzących szczególną wspólnotę – społeczność, której na sercu leży miłość do regionu, jego kultury i tradycji praojców.
Ta miłość do tego, co po sobie pozostawili przodkowie i co przekazali kolejnym pokoleniom połączyła dwie najstarsze w Regionie Zagórzańskim formy propagowania kultury ludowej; dwa dzieła ludzkich rąk i serc: budowlę stanowiącą świadectwo minionej epoki i wiary siedemnastowiecznych mieszkańców Kasiny Wielkiej oraz 50 – letnią historię kultury niematerialnej (śpiewu, muzyki, tańca, gwary, stroju, obrzędów) propagowanych w Zespole Regionalnym Kasinianie – Zagórzanie.
Z uroków wydarzenia - wspólnej modlitwy ozdobionej przez Kasinian – Zagórzan muzyką i czynnym udziałem w liturgii słowa oraz integracyjnego spotkania na placu przed kościołem - skorzystali mieszkańcy regionu, sąsiedzi zza miedzy i turyści. Przy skocznych dźwiękach kapeli regionalnej i barwnych głosach koncertującego zespołu można było zaopatrzyć się w produkty lokalne: miody z Pasieki od Piotra Woźniaka z Koniny, sery produkowane przez Monikę Kubik z Mszany Górnej, ozdobne pierniki - prawdziwe dzieła sztuki tworzone przez Małgorzatę Suder z Kasinki Małej, czy elementy strojów ludowych i stylizowanych oferowanych przez Hafthan Konina. Nie zabrakło też ciasteczek do popołudniowej kawy.
Wśród stałych uczestników wydarzenia stworzyła się już szczególna więź; z sympatią i szczerymi uśmiechami witają się i pozdrawiają, a tematów do rozmowy jest tyle, że coraz trudniej się rozstać… W celebrowaniu świątecznych chwil i tworzeniu wspólnoty zagórzańskich serc nie przeszkadza ani deszcz, ani jesień niosąca ze sobą coraz niższe temperatury – spotkanie podsumowują jego organizatorzy.Magda Polańska 


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pią, 17 lis 2023, 13:50:03

II KONKURS POTRAW WIGILIJNYCH - ZACHĘCAMY DO ZGŁOSZEŃ

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” zaprasza na II Konkurs Potraw Wigilijnych, który odbędzie się 10 grudnia 2023 r. o godz. 14.00 na placu targowym w Mszanie Dolnej podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-21/tworzyc-wspolnote.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-21/tworzyc-wspolnote.html