Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Tworzyć wspólnotę

Po raz kolejny zabytkowe wnętrza kasińskiej świątyni p.w. św. Marii Magdaleny wypełniły się dźwiękami wygrywanymi na smykach. Regionalna oprawa Zagórzańskiej Mszy św. zgromadziła ludzi tworzących szczególną wspólnotę – społeczność, której na sercu leży miłość do regionu, jego kultury i tradycji praojców.
Ta miłość do tego, co po sobie pozostawili przodkowie i co przekazali kolejnym pokoleniom połączyła dwie najstarsze w Regionie Zagórzańskim formy propagowania kultury ludowej; dwa dzieła ludzkich rąk i serc: budowlę stanowiącą świadectwo minionej epoki i wiary siedemnastowiecznych mieszkańców Kasiny Wielkiej oraz 50 – letnią historię kultury niematerialnej (śpiewu, muzyki, tańca, gwary, stroju, obrzędów) propagowanych w Zespole Regionalnym Kasinianie – Zagórzanie.
Z uroków wydarzenia - wspólnej modlitwy ozdobionej przez Kasinian – Zagórzan muzyką i czynnym udziałem w liturgii słowa oraz integracyjnego spotkania na placu przed kościołem - skorzystali mieszkańcy regionu, sąsiedzi zza miedzy i turyści. Przy skocznych dźwiękach kapeli regionalnej i barwnych głosach koncertującego zespołu można było zaopatrzyć się w produkty lokalne: miody z Pasieki od Piotra Woźniaka z Koniny, sery produkowane przez Monikę Kubik z Mszany Górnej, ozdobne pierniki - prawdziwe dzieła sztuki tworzone przez Małgorzatę Suder z Kasinki Małej, czy elementy strojów ludowych i stylizowanych oferowanych przez Hafthan Konina. Nie zabrakło też ciasteczek do popołudniowej kawy.
Wśród stałych uczestników wydarzenia stworzyła się już szczególna więź; z sympatią i szczerymi uśmiechami witają się i pozdrawiają, a tematów do rozmowy jest tyle, że coraz trudniej się rozstać… W celebrowaniu świątecznych chwil i tworzeniu wspólnoty zagórzańskich serc nie przeszkadza ani deszcz, ani jesień niosąca ze sobą coraz niższe temperatury – spotkanie podsumowują jego organizatorzy.Magda Polańska 


Podobne artykuły

pon, 13 maj 2024, 10:52:08

KONFERENCJA POWIATOWA „JESTEM, ALE… NIE CHCĘ BYĆ” – DEPRESJA I TENDENCJE SAMOBÓJCZE DZIECI I MŁODZIEŻY

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji Powiatowej "Jestem, ale... nie chcę być" - depresja i tendencje samobójcze dzieci i młodzieży. Konferencja zaplanowana jest na dzień 22 maja (środę) o godz. 9:00 w hotelu Górski Raj w Porębie Wielkiej.

pon, 20 maj 2024, 09:22:14

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z WARSZAWSKĄ AKTORKĄ, ALINĄ ŚWIDOWSKĄ

Fundacja Sztetl Mszana Dolna w ramach trzeciej edycji „Opowieść o przedwojennej, dwukulturowej Mszanie Dolnej” zaprasza na niezwykłe spotkanie z warszawską aktorką, Aliną Świdowską, córką Adiny Blady-Szwajger, legendarnej lekarki z getta warszawskiego.

pon, 13 maj 2024, 15:45:44

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

26 maja 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni zespół Folkowe Łętowe.

pon, 20 maj 2024, 11:07:23

ZAPRASZAMY NA ZAGÓRZAŃSKĄ MAJÓWKĘ

Serdecznie zapraszamy na Zagórzańską Majówkę - uroczyste zakończenie tradycyjnych nabożeństw ku czci Matki Bożej. Tym razem kolejne wersy litanii loretańskiej odśpiewamy w usytuowanej pośród łąk umajonych, gór i dolin zielonych, kaplicy w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy.

pon, 20 maj 2024, 11:48:53

7. EDYCJA BUDŻETU OBYWATELSKIEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO – GŁOSUJMY!

Rozpoczęło się głosowanie na zakwalifikowane projekty  w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To mieszkańcy Małopolski zdecydują na co przeznaczyć 16 mln złotych. Głosowanie rozpoczęło się 15 maja i trwa do 14 czerwca br. O głosy powalczą aż 232 projekty.

pon, 13 maj 2024, 14:09:50

Z ŻYCZENIAMI W OŚRODKU ZDROWIA

Pamiętając o niedzielnym święcie Pani Burmistrz Agnieszka Orzeł odwiedziła SP ZOZ „Vital Med” i przekazała wraz z najlepszymi życzeniami symboliczną różę naszym paniom pielęgniarkom i pani położnej. Jeszcze raz wszystkiego dobrego!

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-21/tworzyc-wspolnote.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-21/tworzyc-wspolnote.html