Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Tworzyć wspólnotę

Po raz kolejny zabytkowe wnętrza kasińskiej świątyni p.w. św. Marii Magdaleny wypełniły się dźwiękami wygrywanymi na smykach. Regionalna oprawa Zagórzańskiej Mszy św. zgromadziła ludzi tworzących szczególną wspólnotę – społeczność, której na sercu leży miłość do regionu, jego kultury i tradycji praojców.
Ta miłość do tego, co po sobie pozostawili przodkowie i co przekazali kolejnym pokoleniom połączyła dwie najstarsze w Regionie Zagórzańskim formy propagowania kultury ludowej; dwa dzieła ludzkich rąk i serc: budowlę stanowiącą świadectwo minionej epoki i wiary siedemnastowiecznych mieszkańców Kasiny Wielkiej oraz 50 – letnią historię kultury niematerialnej (śpiewu, muzyki, tańca, gwary, stroju, obrzędów) propagowanych w Zespole Regionalnym Kasinianie – Zagórzanie.
Z uroków wydarzenia - wspólnej modlitwy ozdobionej przez Kasinian – Zagórzan muzyką i czynnym udziałem w liturgii słowa oraz integracyjnego spotkania na placu przed kościołem - skorzystali mieszkańcy regionu, sąsiedzi zza miedzy i turyści. Przy skocznych dźwiękach kapeli regionalnej i barwnych głosach koncertującego zespołu można było zaopatrzyć się w produkty lokalne: miody z Pasieki od Piotra Woźniaka z Koniny, sery produkowane przez Monikę Kubik z Mszany Górnej, ozdobne pierniki - prawdziwe dzieła sztuki tworzone przez Małgorzatę Suder z Kasinki Małej, czy elementy strojów ludowych i stylizowanych oferowanych przez Hafthan Konina. Nie zabrakło też ciasteczek do popołudniowej kawy.
Wśród stałych uczestników wydarzenia stworzyła się już szczególna więź; z sympatią i szczerymi uśmiechami witają się i pozdrawiają, a tematów do rozmowy jest tyle, że coraz trudniej się rozstać… W celebrowaniu świątecznych chwil i tworzeniu wspólnoty zagórzańskich serc nie przeszkadza ani deszcz, ani jesień niosąca ze sobą coraz niższe temperatury – spotkanie podsumowują jego organizatorzy.Magda Polańska 


Podobne artykuły

śro, 15 mar 2023, 15:23:24

LXII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LXII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 20 marca (poniedziałek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.


 

śro, 15 mar 2023, 15:46:04

PRACE BUDOWLANE NA UL. LEŚNEJ

Informujemy, że od 16 marca (czwartek) ul. Leśna na odcinku od cmentarza w górę do skrzyżowania będzie nieprzejezdna przez ok. 2 tygodnie w związku z kontynuacją robót budowlanych. Uprzejmie prosimy o korzystanie z objazdu ul. Smrekową. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość.

pon, 20 mar 2023, 11:44:38

JAŚKA Z GORCÓW MALARSTWO NA SZKLE

O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala mogliśmy przekonać się 17 marca. W to piątkowe popołudnie w murach Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej zebrało się grono osób chętnych, by poznać jego twórczość.

śro, 15 mar 2023, 10:38:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – 26 MARCA 2023

Zgodnie z nową, zagórzańską, tradycją - na dwa tygodnie przed świętami, tym razem Wielkanocnymi – na plac targowy w Mszanie Dolnej zapraszamy rękodzielników, artystów, twórców, producentów żywności z naszego regionu.

czw, 16 mar 2023, 15:53:52

SPOTKANIE BURMISTRZ MIASTA Z MIESZKAŃCAMI – ZADAJ PYTANIE

W mediach społecznościowych Burmistrz Miasta Anna Pękała zaproponowała kolejne spotkanie online z Mieszkańcami Miasta. Pytania w sprawach ważnych dla Miasta i Mieszkańców można zadawać wyłącznie pod oryginalnym postem w terminie do środy, 22 marca do godziny 20:00.

czw, 16 mar 2023, 13:10:45

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż samochodów i kosiarki bijakowej.  Przetarg odbędzie się w dniu 3 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej ul. Krakowska 27 K,  SUW Raba.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-21/tworzyc-wspolnote.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-10-21/tworzyc-wspolnote.html