Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

80. rocznica śmierci Ks. Józefa Stabrawy

W poniedziałek, 15 sierpnia odprawiona została msza św. w 80. rocznicę  śmierci Ks. Dziekana Józefa Stabrawy, proboszcza parafii w latach 1917-1942. Przed mszą św.  przy głównym wejściu do kościoła, gdzie znajduje się odnowione popiersie Ks. Proboszcza zostały złożone okolicznościowe wiązanki i kwiaty przez P. Burmistrz Annę Pękałę z przedstawicielami Asysty Zagórzańskiej. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się gipsowe popiersie autorstwa Stanisława Ciężadlika, nie dalej jak rok temu zastąpiono je nowym, wykonanym z brązu z bardzo symbolicznym tłem – płotem z drutu kolczastego.
Ks. Proboszcz Jarzy Raźny w kazaniu nawiązał zarówno do postaci księdza i jego niezliczonych zasługach, jak i do wspomnień Aleksandra Kalczyńskiego, co jeszcze bardziej pokreśliło jego ostatni dramatyczny czas spędzony  w  obozach koncentracyjnych.

W rocznicę śmierci Ks. Józefa Stabrawy,  w dniu 17 sierpnia na ulicy jego imienia, przy tablicy pamiątkowej również zapłonął znicz pamięci i złożona została symboliczna wiązanka.
 

fot. Anna Gacek, UM

 

Ks. Dziekan Józef Stabrawa - kapłan, społecznik, konspirator

Urodził się w styczniu 1881 roku miejscowości Królówka koło Bochni. W roku 1907 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Leona Wałęgi. Przez ćwierć wieku (1917-1942) był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej i dziekanem dekanatu mszańskiego.
Oprócz tego, że był duszpasterzem, dał się poznać także jako działacz społeczny. Był inicjatorem elektryfikacji, budowy mostów i poszukiwania źródeł wody pitnej w Mszanie Dolnej. Ponadto, był budowniczym Podhalańskiego Domu Ludowego im. Władysława Orkana w Mszanie Dolnej oraz obiektów Sodalicji Mariańskiej na Śnieżnicy. Udzielał się w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", Ognisku Związku Podhalan i Polskim Związku Narciarskim. Doceniając działalność ks. Józefa Stabrawy, Prezes Rady Ministrów Sławoj Składkowski 11 listopada 1937 roku odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi za „zasługi na polu pracy społecznej”.
Kiedy wybuchła II wojna światowa aktywność mszańskiego proboszcza nie podobała się wielu. Nie zważając na czyhające niebezpieczeństwo ks. Stabrawa wstępuje w szeregi Polski Walczącej. Pomaga uciekinierom i wysiedlonym z Rzeszy. Z ambony apeluje do parafian, by pomagali potrzebującym. Nie może to ujść uwagi miejscowym "folksdojczom" z których doniesienia ks. Stabrawa zostaje aresztowany przez gestapo w dniu 15 sierpnia 1941 roku.
Za działalność patriotyczną i konspiracyjną w szeregach Polski Walczącej oraz pomoc wysiedlonym jest więziony w Nowym Sączu i Tarnowie, później w obozie koncentracyjnym Auschwitz, ostatecznie trafia do Dachau, gdzie katowany i męczony głodem umiera 17 sierpnia 1942 roku.
Krewni ks. Stabrawy do dziś żyją w Mszanie Dolnej i pobliskim Łętowem w gminie Mszana Dolna.
W 70. rocznicę Jego śmierci w Dachau, 19 sierpnia 2012 roku, w kościele św. Michała Archanioła, sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji zamordowanego, a Rada Miasta Mszana Dolna nadała imię bohaterskiego kapłana ulicy biegnącej pomiędzy cmentarnym murem a miejską przychodnią. Pamiątkową tablicę odsłoniła bratanica ks. Józefa Stabrawy, pani Stefania Knapczyk.

na podstawie limanowa.in

 

 


Podobne artykuły

pią, 20 sty 2023, 15:33:11

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW UL. LEŚNEJ

Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że w związku z pracami prowadzonymi obecnie na ul. Leśnej mogą wystąpić okresowe przerwy w dostawie wody na całym odcinku ulicy.
 

czw, 2 lut 2023, 09:32:24

ZAPRASZAMY NA KONCERT KANTORA I KLEZMORIM TRIO

Miasto Mszana Dolna wspólnie z Fundacją Sztetl Mszana Dolna zaprasza w najbliższy wtorek, 7 lutego o godz. 17:00 na koncert izraelskiego kantora o mszańskich korzeniach, Avrahama Taylora, któremu towarzyszyć będzie zespół Klezmorim Trio.

pon, 6 lut 2023, 11:13:05

GRAMY DLA JULKI!

Serdecznie zapraszamy na charytatywny event rekreacyjno-sportowy „GRAMY DLA JULKI”, który odbędzie się w niedzielę,  12 lutego w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej - ul. Starowiejska 4.
 

czw, 2 lut 2023, 10:59:28

ZA KOLĘDĘ DZIĘKUJEMY

Mocnym akcentem partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin zakończyli okres kolędowy. Zgromadzili się wokół żłóbka w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lubomierzu, aby radosnym śpiewem polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek dać wyraz swojej tradycji.

pon, 2 sty 2023, 11:45:10

ZAWIADOMIENIE O ZMIANIE WYSOKOŚCI STAWKI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2519), Burmistrz Miasta Mszana Dolna, zawiadamia, że Rada Miejska w Mszanie Dolnej  w dniu 14 grudnia 2022 r. podjęła uchwałę Nr LVIII/472/2022 w sprawie wyboru metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Miasta Mszana Dolna oraz ustalenia wysokości tej opłaty.
 

pią, 23 gru 2022, 13:22:23

NOWY HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI NA ROK 2023

Szanowni Mieszkańcy, harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2023 dostępny jest na stronie Urzędu Miasta w zakładce „Gospodarka odpadami” – Harmonogram wywozu śmieci – TUTAJ oraz w darmowej aplikacji "Kiedy śmieci".

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-19/80-rocznica-smierci-ks-jozefa-stabrawy.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-19/80-rocznica-smierci-ks-jozefa-stabrawy.html