Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

80. rocznica śmierci Ks. Józefa Stabrawy

W poniedziałek, 15 sierpnia odprawiona została msza św. w 80. rocznicę  śmierci Ks. Dziekana Józefa Stabrawy, proboszcza parafii w latach 1917-1942. Przed mszą św.  przy głównym wejściu do kościoła, gdzie znajduje się odnowione popiersie Ks. Proboszcza zostały złożone okolicznościowe wiązanki i kwiaty przez P. Burmistrz Annę Pękałę z przedstawicielami Asysty Zagórzańskiej. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się gipsowe popiersie autorstwa Stanisława Ciężadlika, nie dalej jak rok temu zastąpiono je nowym, wykonanym z brązu z bardzo symbolicznym tłem – płotem z drutu kolczastego.
Ks. Proboszcz Jarzy Raźny w kazaniu nawiązał zarówno do postaci księdza i jego niezliczonych zasługach, jak i do wspomnień Aleksandra Kalczyńskiego, co jeszcze bardziej pokreśliło jego ostatni dramatyczny czas spędzony  w  obozach koncentracyjnych.

W rocznicę śmierci Ks. Józefa Stabrawy,  w dniu 17 sierpnia na ulicy jego imienia, przy tablicy pamiątkowej również zapłonął znicz pamięci i złożona została symboliczna wiązanka.
 

fot. Anna Gacek, UM

 

Ks. Dziekan Józef Stabrawa - kapłan, społecznik, konspirator

Urodził się w styczniu 1881 roku miejscowości Królówka koło Bochni. W roku 1907 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Leona Wałęgi. Przez ćwierć wieku (1917-1942) był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej i dziekanem dekanatu mszańskiego.
Oprócz tego, że był duszpasterzem, dał się poznać także jako działacz społeczny. Był inicjatorem elektryfikacji, budowy mostów i poszukiwania źródeł wody pitnej w Mszanie Dolnej. Ponadto, był budowniczym Podhalańskiego Domu Ludowego im. Władysława Orkana w Mszanie Dolnej oraz obiektów Sodalicji Mariańskiej na Śnieżnicy. Udzielał się w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", Ognisku Związku Podhalan i Polskim Związku Narciarskim. Doceniając działalność ks. Józefa Stabrawy, Prezes Rady Ministrów Sławoj Składkowski 11 listopada 1937 roku odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi za „zasługi na polu pracy społecznej”.
Kiedy wybuchła II wojna światowa aktywność mszańskiego proboszcza nie podobała się wielu. Nie zważając na czyhające niebezpieczeństwo ks. Stabrawa wstępuje w szeregi Polski Walczącej. Pomaga uciekinierom i wysiedlonym z Rzeszy. Z ambony apeluje do parafian, by pomagali potrzebującym. Nie może to ujść uwagi miejscowym "folksdojczom" z których doniesienia ks. Stabrawa zostaje aresztowany przez gestapo w dniu 15 sierpnia 1941 roku.
Za działalność patriotyczną i konspiracyjną w szeregach Polski Walczącej oraz pomoc wysiedlonym jest więziony w Nowym Sączu i Tarnowie, później w obozie koncentracyjnym Auschwitz, ostatecznie trafia do Dachau, gdzie katowany i męczony głodem umiera 17 sierpnia 1942 roku.
Krewni ks. Stabrawy do dziś żyją w Mszanie Dolnej i pobliskim Łętowem w gminie Mszana Dolna.
W 70. rocznicę Jego śmierci w Dachau, 19 sierpnia 2012 roku, w kościele św. Michała Archanioła, sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji zamordowanego, a Rada Miasta Mszana Dolna nadała imię bohaterskiego kapłana ulicy biegnącej pomiędzy cmentarnym murem a miejską przychodnią. Pamiątkową tablicę odsłoniła bratanica ks. Józefa Stabrawy, pani Stefania Knapczyk.

na podstawie limanowa.in

 

 


Podobne artykuły

wto, 20 lut 2024, 13:06:42

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INFORMACYJNE „MAŁOPOLSKA LOKALNIE” DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU LIMANOWSKIEGO

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają małopolskich społeczników na spotkanie informacyjne w Mszanie Dolnej dotyczące konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w roku 2024.

śro, 21 lut 2024, 15:28:43

TARNÓW KOLEJNYM PUNKTEM NA MAPIE PREZENTACJI ZAGÓRZAŃSKICH DZIEDZIN

Po Warszawie, Krakowie, Osieku, Karniowicach, Płońsku, Szydłowcu, Łosiach, Starym Sączu czy Polańczyku, przyszedł czas na prezentację Zagórzańskich Dziedzin w Tarnowie. Podmioty skupione wokół Fundacji im. Jana Tarnowskiego przez cztery dni poznawały proces budowy zagórzańskiej marki lokalnej.

wto, 20 lut 2024, 10:27:46

NATALIA TUŁASIEWICZ, NOWOCZESNA ŚWIĘTA, NA KILKA DNI WRÓCIŁA DO MSZANY DOLNEJ

Może, gdyby żyła obecnie, inaczej wyglądałaby jej droga do świętości? Chciała być nowoczesną świętą; taką, która porusza do działania, pokazuje kierunki, konfrontuje myśli i niejako wymusza bycie w gotowości, gotowości do pomagania, poświęceń, bez względu na ryzyko, które w czasie wojny było ryzykiem na śmierć lub życie.

śro, 21 lut 2024, 09:10:18

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII „CO MI W DUSZY GRA...”

W poniedziałek, 19 lutego w Miejskiej Bibliotece odbył się wernisaż prac Anety Miąsik pt. „Co mi w duszy gra…”. Artystka, będąca aktywnym pedagogiem, swoją przygodę z fotografią rozpoczęła w 2008 roku.

śro, 21 lut 2024, 09:03:21

''RETRO'' OSTATKI W BIBLIOTECE

Karnawał zakończył się udanym spotkaniem autorskim z Michałem Wójcikiem promującym jego najnowszą książkę pt. "C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie". W piątek, 9 lutego w Miejskiej Bibliotece odbyła się tematyczna promocja książki z masą atrakcji.

wto, 20 lut 2024, 13:27:28

OPŁATA ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz gospodarki odpadami przypomina (...)

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-19/80-rocznica-smierci-ks-jozefa-stabrawy.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-19/80-rocznica-smierci-ks-jozefa-stabrawy.html