Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

80. rocznica śmierci Ks. Józefa Stabrawy

W poniedziałek, 15 sierpnia odprawiona została msza św. w 80. rocznicę  śmierci Ks. Dziekana Józefa Stabrawy, proboszcza parafii w latach 1917-1942. Przed mszą św.  przy głównym wejściu do kościoła, gdzie znajduje się odnowione popiersie Ks. Proboszcza zostały złożone okolicznościowe wiązanki i kwiaty przez P. Burmistrz Annę Pękałę z przedstawicielami Asysty Zagórzańskiej. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się gipsowe popiersie autorstwa Stanisława Ciężadlika, nie dalej jak rok temu zastąpiono je nowym, wykonanym z brązu z bardzo symbolicznym tłem – płotem z drutu kolczastego.
Ks. Proboszcz Jarzy Raźny w kazaniu nawiązał zarówno do postaci księdza i jego niezliczonych zasługach, jak i do wspomnień Aleksandra Kalczyńskiego, co jeszcze bardziej pokreśliło jego ostatni dramatyczny czas spędzony  w  obozach koncentracyjnych.

W rocznicę śmierci Ks. Józefa Stabrawy,  w dniu 17 sierpnia na ulicy jego imienia, przy tablicy pamiątkowej również zapłonął znicz pamięci i złożona została symboliczna wiązanka.
 

fot. Anna Gacek, UM

 

Ks. Dziekan Józef Stabrawa - kapłan, społecznik, konspirator

Urodził się w styczniu 1881 roku miejscowości Królówka koło Bochni. W roku 1907 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Leona Wałęgi. Przez ćwierć wieku (1917-1942) był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej i dziekanem dekanatu mszańskiego.
Oprócz tego, że był duszpasterzem, dał się poznać także jako działacz społeczny. Był inicjatorem elektryfikacji, budowy mostów i poszukiwania źródeł wody pitnej w Mszanie Dolnej. Ponadto, był budowniczym Podhalańskiego Domu Ludowego im. Władysława Orkana w Mszanie Dolnej oraz obiektów Sodalicji Mariańskiej na Śnieżnicy. Udzielał się w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", Ognisku Związku Podhalan i Polskim Związku Narciarskim. Doceniając działalność ks. Józefa Stabrawy, Prezes Rady Ministrów Sławoj Składkowski 11 listopada 1937 roku odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi za „zasługi na polu pracy społecznej”.
Kiedy wybuchła II wojna światowa aktywność mszańskiego proboszcza nie podobała się wielu. Nie zważając na czyhające niebezpieczeństwo ks. Stabrawa wstępuje w szeregi Polski Walczącej. Pomaga uciekinierom i wysiedlonym z Rzeszy. Z ambony apeluje do parafian, by pomagali potrzebującym. Nie może to ujść uwagi miejscowym "folksdojczom" z których doniesienia ks. Stabrawa zostaje aresztowany przez gestapo w dniu 15 sierpnia 1941 roku.
Za działalność patriotyczną i konspiracyjną w szeregach Polski Walczącej oraz pomoc wysiedlonym jest więziony w Nowym Sączu i Tarnowie, później w obozie koncentracyjnym Auschwitz, ostatecznie trafia do Dachau, gdzie katowany i męczony głodem umiera 17 sierpnia 1942 roku.
Krewni ks. Stabrawy do dziś żyją w Mszanie Dolnej i pobliskim Łętowem w gminie Mszana Dolna.
W 70. rocznicę Jego śmierci w Dachau, 19 sierpnia 2012 roku, w kościele św. Michała Archanioła, sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji zamordowanego, a Rada Miasta Mszana Dolna nadała imię bohaterskiego kapłana ulicy biegnącej pomiędzy cmentarnym murem a miejską przychodnią. Pamiątkową tablicę odsłoniła bratanica ks. Józefa Stabrawy, pani Stefania Knapczyk.

na podstawie limanowa.in

 

 


Podobne artykuły

śro, 5 paź 2022, 10:19:45

LOKALIZACJA PUNKTÓW EWENTUALNEJ DYSTRYBUCJI TABLETEK JODKU POTASU NA TERENIE MIASTA MSZANA DOLNA

Informujemy, że Miasto Mszana Dolna przystąpiło do „AKCJI JODOWEJ NA WYPADEK ZDARZENIA RADIACYJNEGO”. W związku z informacjami dot. działań zbrojnych w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej  służby krajowe we współpracy z samorządami rozpoczęły prewencyjny, wyprzedzający proces dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia EWENTUALNEGO zagrożenia radiacyjnego.

 

nie, 2 paź 2022, 15:16:40

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI MIASTA

Burmistrz Miasta zaprasza mieszkańców okręgu nr 13 czyli ulic: Podhalan, Zagórzan, Kopernika, Popiełuszki, Starowiejskiej od numeru 14-42 L i od nr 15-99 oraz plac św. s. Faustyny na spotkanie organizowane w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. H. Sienkiewicza 2 w dniu 6 października 2022 roku (czwartek) o godz. 18.00. 

nie, 2 paź 2022, 15:13:07

BURMISTRZ ODPOWIADA MIESZKAŃCOM

Po zadawaniu pytań czas na odpowiedzi. Poniżej publikujemy nagrane odpowiedzi na pytania kierowane przez mieszkańców miasta

pią, 23 wrz 2022, 14:33:50

OBWIESZCZENIE WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO

WOJEWODA MAŁOPOLSKI zawiadamia strony, że został zmieniony wniosek w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej dla inwestycji pn.: Rozbiórka, przebudowa, rozbudowa i budowa obiektu budowlanego pn.: linia kolejowa nr 104 Chabówka – Nowy Sącz.

czw, 29 wrz 2022, 10:41:47

ZAŚPIEWALI W MSZANIE, POJECHALI DO WARSZAWY

W sobotę, 24 września w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbył się koncert podsumowujący X edycję warsztatów „Mozart kontra Sinatra”. W warsztatach uczestniczyli Seniorzy z mszańskiego klubu „Senior+”, a prowadził je znany nam już z wcześniejszej edycji Mirosław Witkowski.

czw, 29 wrz 2022, 11:53:59

PARKING NA ZIELONEJ

Już z początkiem września można było zauważyć zmiany na ul. Zielonej, w miejscu często wybieranym jako parking, z którego korzystają mieszkańcy miasta, jak i weekendami turyści odwiedzający naszą okolicę. Udogodnienia w postaci wysypanej tłuczniem zatoki parkingowej i wzmocnionego pobocza to efekt prac związanych z wykorzystaniem środków dla gmin górskich pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-19/80-rocznica-smierci-ks-jozefa-stabrawy.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-08-19/80-rocznica-smierci-ks-jozefa-stabrawy.html