Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Czego mali Zagórzanie nauczą się od Franki?

2022 rok jest wyjątkowy – od samego początku na zagórzańskiej ziemi obfituje w promocje wartościowych publikacji związanych z regionem. Mieliśmy już do czynienia z prezentacją albumu o strojach wsi małopolskiej, podziwialiśmy reedycję unikatowego i niedostępnego do niedawna albumu Atlasu Polskich Strojów Ludowych Sebastiana Flizaka, a w minioną środę byliśmy świadkami promocji ciekawej publikacji skierowanej dla najmłodszych. W Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyła się bowiem promocja książki Marii Frycz-Zoltek pt. „Franka”.

Jak przekonać tak młodego i wymagającego czytelnika, by zainteresować go publikacją związaną z jego regionem, a przy okazji przemycić ważne wątki dotyczące ekologii i miłości do przyrody opowiadała sama autorka. Zanim jednak rozpoczęła się ta opowieść o magicznym świecie, w gościnnych progach Biblioteki przywitała wszystkich Janina Flig, dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce i radna miasta Mszana Dolna, a przed zgromadzoną publicznością pięknie się prezentował i śpiewał zespół „Mali Łostowianie”. By nawiązać do postaci Tomasza Chlipały, przywołanej na kartach książki, o jego uzdrowicielskich wyczynach i posiadanej mocy opowiadała Martyna Michór – w „Zagórzańskiej Czytance” jest spisana historia o bulandowych czarach. Resztę dopowiedział "po nasymu” Bogdan Nawara – opiekun muzyczny zespołu. Warto w tym momencie pokreślić, że książkę pod kątem zagórzańskiej gwary konsultował Łukasz Zapała.

A skąd właściwie wziął się nasz Bulanda w tej książce? Otóż autorka zainspirowała się opowieściami i wspomnieniami swojego teścia – Jana Żółtka,  który powiązany jest rodzinnie z Tomaszem Chlipałą. To właśnie on opowiadał pisarce swoje wspomnienia, ale również sięgał do wspomnień swojej babci. Historia o przodku, który leczył i uzdrawiał, tak zafascynowała Marię Frycz - Zoltek, że opowieść literacka utkała się sama: legendarny gorczański baca zostawił skarb, który ma niezwykłą moc, a dostęp do niego ma jego następczyni, tytułowa Franka. Wiele w tej książce znajdziemy odniesień do magii, czarów, ale także problemów świata współczesnego, gdyż dziewczynka ratuje psa przywiązanego do drzewa… On staje się jej najwierniejszym przyjacielem, idealnym kompanem podczas górskich wypraw, gdyż Franka mieszka u podnóża Tatr.  Nasza bohaterka zresztą imię otrzymała po pierwszym świętym, który dostrzegał także otaczający nas świat przyrody, a drzewo, do którego był przywiązany psi przyjaciel – Togo, samo w sobie nie jest takie zwyczajne…. Jakże ciekawie chłonęło się te opowieści autorki, która opowiadała na zagórzańskiej ziemi o pracy nad książką. Czytelnicy wysłuchali także fragmentów „Franki” - czytanych przez Weronikę Humaj, aktorkę teatralną i telewizyjną.

Na zakończenie obecni na spotkaniu promocyjnym przedstawiciele zagórzańskich samorządów podziękowali autorce i wszystkim zacnym gościom za uświetnienie tego wydarzenia. Wójt, Bolesław Żaba, przypomniał, że zagórzański region jest ogromnie dumny również z innych postaci, które rozsławiły nasze okolice: Władysława Orkana czy Lilian Seymor-Tułasiewicz. Burmistrz, Anna Pękała, nawiązując do ekologicznego przesłania książki przypomniała o podpisanej deklaracji trzech zagórzańskich samorządów i zobowiązaniach związanych z działaniami na rzecz ochrony przyrody.

Słowa podziękowana do autorki książki popłynęły również od obecnych na spotkaniu: Juliana Kowalczyka Prezesa Związku Podhalan w Polsce Oddziału Spiskiego w Łapszach Niżnych,  Stanisława Burnosa Prezesa ZP Oddział w Niedźwiedziu oraz Krystyny Grabiec i Katarzyny Młynarczyk z Zarządu ZP Oddział w Lubomierzu.

Organizatorami wydarzenia byli kreatorzy i partnerzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Stowarzyszenie Przyjaciele Łostówki oraz zespół „Mali Łostowianie”, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, Gminna Biblioteka w Mszanie Dolnej Oddział w Kasinie Wielkiej, Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej, Stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość”.
 

Swój wkład w organizację wydarzenia wniósł również Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej - dziękujemy.


 red. i fot. UM


Podobne artykuły

pią, 12 sie 2022, 11:00:06

PAMIĘĆ O ZAGŁADZIE I DWUKULTUROWYM MIEŚCIE – ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI 21 I 22 SIERPNIA

W przyszłą niedzielę, 21 sierpnia serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które rozpoczną dwudniowe obchody 80. Rocznicy Zagłady.

śro, 17 sie 2022, 13:12:15

BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA AKCJĘ „ROWEREM PO ZDROWIE”

W najbliższą niedzielę, 21 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej wspólnie z Fundacją „Zatrzymać Czas” organizuje spotkanie promujące aktywność rowerową wśród wszystkich grup wiekowych: seniorów, dzieci, młodzieży oraz całych rodzin.
 

śro, 17 sie 2022, 10:40:18

XXIII TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO ZA NAMI

Jak zwykle w sierpniu na kortach pensjonatu “Szczebel” miał miejsce Turniej Tenisa Ziemnego. Były to już dwudzieste trzecie rozgrywki organizowane przez Ognisko TKKF “Lubogoszcz”.

śro, 17 sie 2022, 13:22:16

BESKIDZKIE RYTMY I SMAKI NA WITOWIE

Wójt Gminy Mszana Dolna wraz z Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Fundacją Rozwoju Regionu Rabka zapraszają na IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", który odbędzie się 21 sierpnia 2022 r. na boisku sportowym "Witów" w Mszanie Górnej.

pią, 12 sie 2022, 11:26:20

MODERNIZACJA NA UL. FLIZAKA

Dobiegła końca modernizacja na ul. Flizaka. Kierowane wcześniej prośby mieszkańców o naprawę tego, wprawdzie niewielkiego odcinka, znalazły swój finał w drugim tygodniu sierpnia.

śro, 10 sie 2022, 11:04:13

NOWY NUMER GAZETY „POD LUBOGOSZCZĄ”

Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze kolejnym numerem naszej miejskiej gazety „Pod Lubogoszczą”. Gazeta dostępna jest w większych sklepach na terenie miasta.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-06-28/czego-mali-zagorzanie-naucza-sie-od-franki.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-06-28/czego-mali-zagorzanie-naucza-sie-od-franki.html