Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Niezwykła promocja u Zagórzan

Nie było lepszego miejsca na promocję reprintu Atlasu Polskich Strojów Ludowych Sebastiana Flizaka – STRÓJ ZAGÓRZAN połączonej z świętowaniem 75-lecia Polskiego Oddziału Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej niż stolica tego regionu. Rangę wydarzeniu nadawała również przygotowana na tę okazję niezwykła sala w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym JANDA Resort & Conference.

Kto śledzi wiadomości z Zagórzańskich Dziedzin ten wie, iż oferta obiektu otrzymała Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY, a jak z niego korzysta można sprawdzić tuż po przekroczeniu progów tego gościnnego miejsca. Powitają nas ściany ozdobione wielkoformatowymi zdjęciami z Beskidu Wyspowego i Gorców, pięknie przygotowane i wyposażone gabloty z produktami lokalnymi i biblioteczka  bogato zaopatrzona w przewodniki i książki dot. regionu. Tam swoje miejsce znajdzie również nasz biały kruk – Atlas Polskich Strojów Ludowych, 6 zeszyt z serii małopolskiej, autorstwa Sebastiana Flizaka.

Kto miał kiedyś okazję sięgnąć do omawianego zeszytu, by poszerzyć swoją wiedzę o naszym, zagórzańskim regionie, ten wie jak wysłużony był już ten album. Nie ma więc lepszego prezentu na jubileusz mszańskiego Oddziału PTL , jak przygotowanie reprintu tego cennego dzieła etnograficznego. Udało się to przy współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź. Świadomość jak bardzo potrzebne i konieczne jest wznowienie tego atlasu pociągnęła za sobą finansowe wsparcie. Każdy z samorządów wspomógł Główny Oddział PTL i tak oto staliśmy się naocznymi świadkami niesamowitej historii. Zanim jednak Ci, których sercom bliska jest kultura regionu, dowiedzieli się czegoś więcej na temat samego atlasu, jak i stroju ludowego Zagórzan na spotkaniu promocyjnym, po przywitaniu gości przez Burmistrz Miasta Annę Pękałę, głos zabrała prezes mszańskiego PTL, Teofila Latoś. W krótkiej prelekcji przypomniała historię Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej – okoliczności powstania i założenia oddziału, zasłużone postaci, działalność, publikacje i ostatnie lata, gdy mszański PTL szukał odpowiedniego miejsca na zgromadzone przez siebie zbiory. Przy okazji takiego jubileuszu pojawiły się kwiaty, podziękowania i obietnice na dalsze wsparcie. Gratulacje dla Jubilatów w imieniu trzech zagórzańskich samorządów złożyli Wójtowie:  Bolesław Żaba (Gmina Mszana Dolna) i Rafał Rusnak (Gmina Niedźwiedź).

Dr Katarzyna Ceklarz szczegółowo wyjaśniła jak prawidłowo należy odczytywać podział poszczególnych zeszytów na przyporządkowane im makroregiony Polski. 48 skryptów opracowali wybitni badacze wg jednego, ustalonego schematu. Co więcej, jako Małopolanie, możemy być dumni, ponieważ to właśnie Małopolska ma najwięcej wydanych zeszytów, z czego nasz – zagórzański - wydany w 1956 roku zyskał miano „białego kruka”. Przy tej okazji przypomniana została postać dr Sebastiana Flizaka, który jako autor materiału dokonał szczegółowej kwerendy zagórzańskiego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego. Wymagało to od niego niesamowitego poświęcenia, które często odbijało się na jego zdrowiu i finansach.

Spotkało nas niebywałe szczęście, że w tak niewielkim i skromnym jak na owe czasy Oddziale PTL trafił się niezwykle dokładny badacz naszej kultury. Wiele zawdzięczamy dr Flizakowi  - uświadamiała na koniec prelekcji dr Katarzyna Ceklarz.

Złożone podczas spotkania obietnice wsparcia przy kolejnym projekcie wydawniczym „na pniu” zostały wykorzystane - odbierając podziękowania i kwiaty dr Ceklarz przyznała, iż kolejną rzeczą, o której już intensywnie myśli to pamiętniki, które zostawił po sobie w mszańskim Oddziale dr Sebastian Flizak. Kto wie, może już niedługo, w nowej siedzibie PTL zaprosimy na kolejną promocję?

„Wiele jeszcze przed nami” - z takimi myślami kończyło się to niezwykłe spotkanie. Wzniesiono toast za Oddział i kolejne projekty.

Unikatowe parzenice są naszym wyróżnikiem, watro sięgnąć po Atlas, by dowiedzieć się więcej o innych elementach zagórzańskiego stroju - Prezes, Teofila Latoś, zwróciła uwagę na otaczające nas z każdej strony zagórzańskie zdobienia.

 

Publikację można nabyć zarówno w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym JANDA Resort & Conference oraz Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa w Kasince Małej (którego Punkt Sprzedaży Produktu Lokalnego posiada Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY), a także w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu. Gorąco zachęcamy!

 

Oprawę muzyczną promocji  reprintu Atlasu Polskich Strojów Ludowych Strój Zagórzan zapewnił zespół „Dolina Mszanki” – serdecznie dziękujemy!


Mecenasami edycji reprintu oraz organizatorami wydarzenia były zagórzańskie samorządy: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, zaś patronat nad przedsięwzieciem objęło Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Mszana Dolna. Wznowienie Atlasu oraz spotkanie promocyjne było jednym z elementów procesu budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.


red. i fot. UM


Podobne artykuły

sob, 25 cze 2022, 12:05:10

ZASTĘPCZE PUNKTY POBORU WODY

Trwająca susza i niekorzystne prognozy meteorologiczne dotyczące wysokich temperatur, w tym alerty pogodowe, powodują zwiększony rozbiór wody. Przy braku zasilania w wodę doprowadzi to do zamknięcia wodociągu.

pią, 24 cze 2022, 14:55:14

OSZCZĘDZAJMY WODĘ!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców zaopatrywanych w wodę z wodociągu miejskiego o racjonalne wykorzystanie wody. Szczególnie ciężka sytuacja dotyczy wodociągu Szklanówka czyli całej prawobrzeżnej części miasta.

pią, 1 lip 2022, 07:20:18

70 LAT TEMU, DNIA 1 LIPCA 1952 ROKU ZOSTAŁA MIASTEM

1 lipca 1952 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 maja tegoż roku. Zarządzono nadanie ustroju miejskiego Gminie Mszana Dolna I (wcześniej osobne wsie Mszana Dolna i Słomka), a także zmieniono nazwę Gminy Mszana Dolna II na obecną (gmina Mszana Dolna).

śro, 29 cze 2022, 16:49:07

LII UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LII Uroczystą Sesję Rady Miejskiej na dzień 2 lipca (sobota) o godz. 12:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pią, 1 lip 2022, 15:18:53

SPACER NA LUBOGOSZCZ POŁĄCZONY Z PROMOCJĄ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W niedzielę, 3 lipca serdecznie zapraszamy na spacer na Lubogoszcz, który połączony będzie z promocją publikacji „Przewodnik turystyczny po mieście Mszana Dolna”. Zbiórka wyznaczona jest na Rynku o godz. 16:00.

śro, 8 cze 2022, 07:23:13

DYŻUR POSEŁ URSZULI NOWOGÓRSKIEJ

Drodzy Mieszkańcy, pragniemy poinformować, iż pierwszy dyżur Poseł Urszuli Nowogórskiej odbędzie się 4 lipca br. (poniedziałek) w godzinach od 9:00-12:00 w sali narad Urzędu Miasta. Dyżury odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
14
07.2022

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-06-08/niezwykla-promocja-u-zagorzan.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-06-08/niezwykla-promocja-u-zagorzan.html