Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Niezwykła promocja u Zagórzan

Nie było lepszego miejsca na promocję reprintu Atlasu Polskich Strojów Ludowych Sebastiana Flizaka – STRÓJ ZAGÓRZAN połączonej z świętowaniem 75-lecia Polskiego Oddziału Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej niż stolica tego regionu. Rangę wydarzeniu nadawała również przygotowana na tę okazję niezwykła sala w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym JANDA Resort & Conference.

Kto śledzi wiadomości z Zagórzańskich Dziedzin ten wie, iż oferta obiektu otrzymała Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY, a jak z niego korzysta można sprawdzić tuż po przekroczeniu progów tego gościnnego miejsca. Powitają nas ściany ozdobione wielkoformatowymi zdjęciami z Beskidu Wyspowego i Gorców, pięknie przygotowane i wyposażone gabloty z produktami lokalnymi i biblioteczka  bogato zaopatrzona w przewodniki i książki dot. regionu. Tam swoje miejsce znajdzie również nasz biały kruk – Atlas Polskich Strojów Ludowych, 6 zeszyt z serii małopolskiej, autorstwa Sebastiana Flizaka.

Kto miał kiedyś okazję sięgnąć do omawianego zeszytu, by poszerzyć swoją wiedzę o naszym, zagórzańskim regionie, ten wie jak wysłużony był już ten album. Nie ma więc lepszego prezentu na jubileusz mszańskiego Oddziału PTL , jak przygotowanie reprintu tego cennego dzieła etnograficznego. Udało się to przy współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź. Świadomość jak bardzo potrzebne i konieczne jest wznowienie tego atlasu pociągnęła za sobą finansowe wsparcie. Każdy z samorządów wspomógł Główny Oddział PTL i tak oto staliśmy się naocznymi świadkami niesamowitej historii. Zanim jednak Ci, których sercom bliska jest kultura regionu, dowiedzieli się czegoś więcej na temat samego atlasu, jak i stroju ludowego Zagórzan na spotkaniu promocyjnym, po przywitaniu gości przez Burmistrz Miasta Annę Pękałę, głos zabrała prezes mszańskiego PTL, Teofila Latoś. W krótkiej prelekcji przypomniała historię Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej – okoliczności powstania i założenia oddziału, zasłużone postaci, działalność, publikacje i ostatnie lata, gdy mszański PTL szukał odpowiedniego miejsca na zgromadzone przez siebie zbiory. Przy okazji takiego jubileuszu pojawiły się kwiaty, podziękowania i obietnice na dalsze wsparcie. Gratulacje dla Jubilatów w imieniu trzech zagórzańskich samorządów złożyli Wójtowie:  Bolesław Żaba (Gmina Mszana Dolna) i Rafał Rusnak (Gmina Niedźwiedź).

Dr Katarzyna Ceklarz szczegółowo wyjaśniła jak prawidłowo należy odczytywać podział poszczególnych zeszytów na przyporządkowane im makroregiony Polski. 48 skryptów opracowali wybitni badacze wg jednego, ustalonego schematu. Co więcej, jako Małopolanie, możemy być dumni, ponieważ to właśnie Małopolska ma najwięcej wydanych zeszytów, z czego nasz – zagórzański - wydany w 1956 roku zyskał miano „białego kruka”. Przy tej okazji przypomniana została postać dr Sebastiana Flizaka, który jako autor materiału dokonał szczegółowej kwerendy zagórzańskiego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego. Wymagało to od niego niesamowitego poświęcenia, które często odbijało się na jego zdrowiu i finansach.

Spotkało nas niebywałe szczęście, że w tak niewielkim i skromnym jak na owe czasy Oddziale PTL trafił się niezwykle dokładny badacz naszej kultury. Wiele zawdzięczamy dr Flizakowi  - uświadamiała na koniec prelekcji dr Katarzyna Ceklarz.

Złożone podczas spotkania obietnice wsparcia przy kolejnym projekcie wydawniczym „na pniu” zostały wykorzystane - odbierając podziękowania i kwiaty dr Ceklarz przyznała, iż kolejną rzeczą, o której już intensywnie myśli to pamiętniki, które zostawił po sobie w mszańskim Oddziale dr Sebastian Flizak. Kto wie, może już niedługo, w nowej siedzibie PTL zaprosimy na kolejną promocję?

„Wiele jeszcze przed nami” - z takimi myślami kończyło się to niezwykłe spotkanie. Wzniesiono toast za Oddział i kolejne projekty.

Unikatowe parzenice są naszym wyróżnikiem, watro sięgnąć po Atlas, by dowiedzieć się więcej o innych elementach zagórzańskiego stroju - Prezes, Teofila Latoś, zwróciła uwagę na otaczające nas z każdej strony zagórzańskie zdobienia.

 

Publikację można nabyć zarówno w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym JANDA Resort & Conference oraz Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa w Kasince Małej (którego Punkt Sprzedaży Produktu Lokalnego posiada Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY), a także w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu. Gorąco zachęcamy!

 

Oprawę muzyczną promocji  reprintu Atlasu Polskich Strojów Ludowych Strój Zagórzan zapewnił zespół „Dolina Mszanki” – serdecznie dziękujemy!


Mecenasami edycji reprintu oraz organizatorami wydarzenia były zagórzańskie samorządy: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, zaś patronat nad przedsięwzieciem objęło Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Mszana Dolna. Wznowienie Atlasu oraz spotkanie promocyjne było jednym z elementów procesu budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.


red. i fot. UM


Podobne artykuły

wto, 19 wrz 2023, 11:47:10

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

24 września 2023 r.,  o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:47:04

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 23 WRZEŚNIA -3 PAŹDZIERNIKA

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej informuje, że w dniach 23 września - 3 października  2023 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

 

czw, 21 wrz 2023, 11:37:29

LXVIII ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Liszka zwołuje LXVIII zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 26 września (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

 

pią, 22 wrz 2023, 15:18:52

WFOŚI GW W KRAKOWIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór
kandydatów na wolne stanowisko pracy: Specjalista w Zespole Kancelaryjnym w
wymiarze: 1 osoba – 1 etat. Miejsce wykonywania pracy – Kraków.
 

czw, 14 wrz 2023, 08:55:47

WARSZTATY MUZYKI GOSPEL – ZAPRASZAMY NA WEEKEND Z MUZYKĄ DO MOK

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Muzyki Gospel organizowane w Mszanie Dolnej w dniach od 30 września do 1 października z koncertem finałowym na podsumowanie warsztatów.

czw, 14 wrz 2023, 08:53:59

ZAJĘCIA W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY

W Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej trwają zapisy na zajęcia na nowy rok 2023/2024. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w muzyce, tańcu, artystycznych działaniach, twórczych grupach, spotkać innych o podobnej pasji, znaleźć inspirację czy odkryć swój ukryty talent na scenie – zapraszamy do MOK'u.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-06-08/niezwykla-promocja-u-zagorzan.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-06-08/niezwykla-promocja-u-zagorzan.html