Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Dziedzinna majówka impulsem do podjęcia nowych aktywności

Dziedzinna majówka to spotkanie, podczas którego Kreatorzy i Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin prezentują swoje dotychczasowe działania osobom zainteresowanym pojęciem współpracy. Jej pierwsza odsłona zorganizowana została na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, Partnera Zagórzańskich Dziedzin. Pogoda, jak na zamówienie, sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu i była w tym dniu sojusznikiem w realizacji bogatego programu wydarzenia. A to rozpoczęto od spaceru po Parku dworskim hrabiów Wodzickich. Przewodnikiem po ścieżkach przyrodniczych i historycznych miejsca była Anna Kurzeja, edukatorka GPN.

W gościnnych progach Ośrodka Edukacyjnego GPN, podczas podsumowania czterech lat działań lokalnych aktywistów skupionych wokół marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, była okazja do wzajemnego poznania się. Użytkownicy Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY opowiadali o swoich  produktach, usługach i inicjatywach ze znakiem dziedzinnej jakości. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat korzyści, jakie już przynosi im wyróżnienie znakiem. O plusach współdziałania w ramach marki lokalnej, które przynoszą promocję zagórzańskim samorządom, opowiedziała Anna Pękała, Burmistrz Miasta Mszana Dolna. W trakcie spotkania pojawiły się nowe propozycje współpracy oraz pomysły na kolejne „markowe” działania.

Był też czas na poczęstunek słodkimi wypiekami oraz pierogami z suszonymi śliwkami (potrawą wpisaną na Listę Produktów Tradycyjnych)  przygotowany przez niezawodne Śwarne Babki z KGW Łętowe, które na warsztaty z gotowania zagórzańskich potraw z tej listy uzyskały Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY.  Do zakupu lokalnych produktów zapraszały stoiska przygotowane przez Monikę Woźniak reprezentującą Pasiekę u Piotra Woźniaka z Koniny (miód wielokwiatowy z tego gospodarstwa pasiecznego posiada Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY) oraz Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenie Rękodzielników (Partnerów Zagórzańskich Dziedzin).

Uczestnicy pierwszej Dziedzinnej majówki wzięli również udział w zajęciach praktycznych. Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki na przykładzie warsztatów z nauki tańca i śpiewu zagórzańskiego „Pieca zadym nie troncojcie” pokazała jak w oparciu o swoje talenty i pasje można stworzyć ciekawą ofertę uzupełniającą usługi podmiotów działających w branży turystycznej i ekonomizować działania organizacji. Zaproponowana przez olszowiankę aktywność również posiada znak promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY. Zapach regionalnych potraw unoszący się w powietrzu, kolorowe stoiska lokalnych twórców i zagórzańska muzyka, której towarzyszyła naprawdę dobra zabawa, wabiły turystów spacerujących po parku i wybierających się na pobliskie szlaki. Udało się nawet nawiązać nową współpracę i zaplanować odkrywanie Zagórzańskich Dziedzin przez kolejnych miłośników natury i prostoty.

Na zakończenie aktywnego dnia najbardziej wytrwali wyruszyli obserwować wiosnę w rozkwicie, która rozgościła się właśnie w Gorcach. W tej wędrówce towarzyszyła im Monika Olszewska, Kierownik Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania Parku. Dziedzinne spotkanie animowała Olga Gałek, Wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA.

Budowa marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny odbywa się w ramach Projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2010 w ramach Priorytetu IX „Region Spójny Społecznie”, Działanie 9.3. „Wsparcie Ekonomii Społecznej”. Jego animatorem jest Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA, a koordynatorem Gmina Mszana Dolna.

Tym razem swoją cegiełkę do organizacji wydarzenia dołączyli również użytkownicy Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY i Gorczański Park Narodowy.

red. i fot,
Magda Polańska


Podobne artykuły

sob, 25 cze 2022, 12:05:10

ZASTĘPCZE PUNKTY POBORU WODY

Trwająca susza i niekorzystne prognozy meteorologiczne dotyczące wysokich temperatur, w tym alerty pogodowe, powodują zwiększony rozbiór wody. Przy braku zasilania w wodę doprowadzi to do zamknięcia wodociągu.

pią, 24 cze 2022, 14:55:14

OSZCZĘDZAJMY WODĘ!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców zaopatrywanych w wodę z wodociągu miejskiego o racjonalne wykorzystanie wody. Szczególnie ciężka sytuacja dotyczy wodociągu Szklanówka czyli całej prawobrzeżnej części miasta.

pią, 1 lip 2022, 07:20:18

70 LAT TEMU, DNIA 1 LIPCA 1952 ROKU ZOSTAŁA MIASTEM

1 lipca 1952 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 maja tegoż roku. Zarządzono nadanie ustroju miejskiego Gminie Mszana Dolna I (wcześniej osobne wsie Mszana Dolna i Słomka), a także zmieniono nazwę Gminy Mszana Dolna II na obecną (gmina Mszana Dolna).

śro, 29 cze 2022, 16:49:07

LII UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LII Uroczystą Sesję Rady Miejskiej na dzień 2 lipca (sobota) o godz. 12:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pią, 1 lip 2022, 15:18:53

SPACER NA LUBOGOSZCZ POŁĄCZONY Z PROMOCJĄ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W niedzielę, 3 lipca serdecznie zapraszamy na spacer na Lubogoszcz, który połączony będzie z promocją publikacji „Przewodnik turystyczny po mieście Mszana Dolna”. Zbiórka wyznaczona jest na Rynku o godz. 16:00.

śro, 8 cze 2022, 07:23:13

DYŻUR POSEŁ URSZULI NOWOGÓRSKIEJ

Drodzy Mieszkańcy, pragniemy poinformować, iż pierwszy dyżur Poseł Urszuli Nowogórskiej odbędzie się 4 lipca br. (poniedziałek) w godzinach od 9:00-12:00 w sali narad Urzędu Miasta. Dyżury odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
14
07.2022

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-05-24/dziedzinna-majowka-impulsem-do-podjecia-nowych-aktywnosci.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-05-24/dziedzinna-majowka-impulsem-do-podjecia-nowych-aktywnosci.html