Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej

Miasto Mszana Dolna wspólnie z Gmina Mszana Dolna i Gminą Niedźwiedź wspólnie upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W sobotę, 9 kwietnia  w Mszanie Dolnej miały miejsce uroczystości poświęcone zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie, podczas II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i zgromadzonych gości, w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mszany Górnej, do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. W zabytkowej świątyni zebrali się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Mszana Dolna Bolesławem Żabą, Burmistrzem Miasta Mszana Dolna Anną Pękałą i Wójtem Gminy Niedźwiedź Rafałem Rusnakiem oraz radnymi, delegacje szkół, instytucji i organizacji działających na terenie trzech gmin, a także mieszkańcy. Obecni byli również Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do Spraw Integracji Środowisk Kombatanckich i Osób Represjonowanych - Marcin Tatara, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga i radni powiatowi, przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Limanowej i Komendy Hufca Gorczańskiego ZHP oraz członkowie Stowarzyszenia „GIL Gniazda Integracji Lokalnej”.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali ks. Jerzy Raźny - proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Andrzej Sawulski – rektor Rektoratu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem, o. Marek Kustroń – proboszcz Parafii pw. św. Józefa w Lubomierzu oraz ks. Tadeusz Mrowiec - proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Ks. Jerzy Raźny odczytał Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Eucharystię uświetnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej, na czele z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika.

Z powodu niesprzyjającej pogody zrezygnowano z przemarszu do parku miejskiego im. Rodziny Krasińskich, a dalsza część uroczystości odbyła się w kościele. Apel Poległych odczytał Bogdan Schmidt, z Jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” nr 24/04 działającej przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej przygotowali specjalny koncert pieśni, upamiętniających żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Na zakończenie obchodów, delegacje udały się do parku miejskiego im. Rodziny hr. Krasińskich, gdzie przy obelisku upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej zostały złożone wiązanki i znicze.

red. Monika Homa
fot. UM
 


Podobne artykuły

pon, 5 gru 2022, 14:31:56

PREFERENCYJNY ZAKUP WĘGLA

Szanowni Państwo!
Miasto Mszana Dolna przystępuje do realizacji sprzedaży węgla na podstawie Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. 
Osoby, które złożyły wniosek o zakup węgla prosimy o kontakt z Urzędem Miasta w Mszanie Dolnej, tel. 18 33-79-400, w celu uzyskania informacji o weryfikacji wniosku. 
 

 

pią, 25 lis 2022, 16:08:28

UWAGA, WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Z dniem 1 grudnia 2022 roku zmienia się adres siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Nowy ares siedziby MOPS to ul. Piłsudskiego 58. Korespondencję należy kierować pod wskazany powyżej adres.

wto, 29 lis 2022, 15:39:16

LGD PIĘKNA ZIEMIA GORCZAŃSKA ZACHĘCA DO WYPEŁNIENIA ANKIETY

Lokalna Grupa Działania "Piękna Ziemia Gorczańska" zaprasza mieszkańców Gminy i Miasta Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź do wypełnienia drugiej części ANKIETY dotyczącej przyszłości naszych trzech samorządów i ich kierunków rozwoju.

 

pon, 28 lis 2022, 10:28:33

KONKURS POTRAW WIGILIJNYCH - ZGŁOSZENIA DO 5 GRUDNIA!

Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość zaprasza na Konkurs Potraw Wigilijnych, który odbędzie się 11 grudnia 2022 r. o godz. 14:00 na placu targowym w Mszanie Dolnej podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

pon, 28 lis 2022, 10:47:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY W MSZANIE DOLNEJ!

W niedzielę,  11 grudnia br., zapraszamy na Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. Zapraszamy na Plac Targowy w Mszanie Dolnej. Na stoiskach lokalnych producentów, rzemieślników, rękodzielników i rolników będzie można zaopatrzyć się w świąteczne produkty i ozdoby.

 

czw, 1 gru 2022, 16:35:59

OBWIESZCZENIE PAŃSTWOWEGO GOSPODARSTWA WODNEGO WODY POLSKIE

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zawiadamia o wszczęciu postępowania w sprawie wydania pozwoleń wodnoprawnych.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-04-12/upamietniono-ofiary-zbrodni-katynskiej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-04-12/upamietniono-ofiary-zbrodni-katynskiej.html