Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej

Miasto Mszana Dolna wspólnie z Gmina Mszana Dolna i Gminą Niedźwiedź wspólnie upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W sobotę, 9 kwietnia  w Mszanie Dolnej miały miejsce uroczystości poświęcone zamordowanym przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie, podczas II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i zgromadzonych gości, w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mszany Górnej, do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. W zabytkowej świątyni zebrali się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Mszana Dolna Bolesławem Żabą, Burmistrzem Miasta Mszana Dolna Anną Pękałą i Wójtem Gminy Niedźwiedź Rafałem Rusnakiem oraz radnymi, delegacje szkół, instytucji i organizacji działających na terenie trzech gmin, a także mieszkańcy. Obecni byli również Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do Spraw Integracji Środowisk Kombatanckich i Osób Represjonowanych - Marcin Tatara, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga i radni powiatowi, przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Limanowej i Komendy Hufca Gorczańskiego ZHP oraz członkowie Stowarzyszenia „GIL Gniazda Integracji Lokalnej”.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali ks. Jerzy Raźny - proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Andrzej Sawulski – rektor Rektoratu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem, o. Marek Kustroń – proboszcz Parafii pw. św. Józefa w Lubomierzu oraz ks. Tadeusz Mrowiec - proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Ks. Jerzy Raźny odczytał Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Eucharystię uświetnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej, na czele z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika.

Z powodu niesprzyjającej pogody zrezygnowano z przemarszu do parku miejskiego im. Rodziny Krasińskich, a dalsza część uroczystości odbyła się w kościele. Apel Poległych odczytał Bogdan Schmidt, z Jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” nr 24/04 działającej przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej przygotowali specjalny koncert pieśni, upamiętniających żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Na zakończenie obchodów, delegacje udały się do parku miejskiego im. Rodziny hr. Krasińskich, gdzie przy obelisku upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej zostały złożone wiązanki i znicze.

red. Monika Homa
fot. UM
 


Podobne artykuły

sob, 25 cze 2022, 12:05:10

ZASTĘPCZE PUNKTY POBORU WODY

Trwająca susza i niekorzystne prognozy meteorologiczne dotyczące wysokich temperatur, w tym alerty pogodowe, powodują zwiększony rozbiór wody. Przy braku zasilania w wodę doprowadzi to do zamknięcia wodociągu.

pią, 24 cze 2022, 14:55:14

OSZCZĘDZAJMY WODĘ!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców zaopatrywanych w wodę z wodociągu miejskiego o racjonalne wykorzystanie wody. Szczególnie ciężka sytuacja dotyczy wodociągu Szklanówka czyli całej prawobrzeżnej części miasta.

pią, 1 lip 2022, 07:20:18

70 LAT TEMU, DNIA 1 LIPCA 1952 ROKU ZOSTAŁA MIASTEM

1 lipca 1952 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 maja tegoż roku. Zarządzono nadanie ustroju miejskiego Gminie Mszana Dolna I (wcześniej osobne wsie Mszana Dolna i Słomka), a także zmieniono nazwę Gminy Mszana Dolna II na obecną (gmina Mszana Dolna).

śro, 29 cze 2022, 16:49:07

LII UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LII Uroczystą Sesję Rady Miejskiej na dzień 2 lipca (sobota) o godz. 12:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pią, 1 lip 2022, 15:18:53

SPACER NA LUBOGOSZCZ POŁĄCZONY Z PROMOCJĄ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W niedzielę, 3 lipca serdecznie zapraszamy na spacer na Lubogoszcz, który połączony będzie z promocją publikacji „Przewodnik turystyczny po mieście Mszana Dolna”. Zbiórka wyznaczona jest na Rynku o godz. 16:00.

śro, 8 cze 2022, 07:23:13

DYŻUR POSEŁ URSZULI NOWOGÓRSKIEJ

Drodzy Mieszkańcy, pragniemy poinformować, iż pierwszy dyżur Poseł Urszuli Nowogórskiej odbędzie się 4 lipca br. (poniedziałek) w godzinach od 9:00-12:00 w sali narad Urzędu Miasta. Dyżury odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
14
07.2022

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-04-12/upamietniono-ofiary-zbrodni-katynskiej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-04-12/upamietniono-ofiary-zbrodni-katynskiej.html