Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańskie Centrum Wolontariatu otwarte!

Czy można sobie wymarzyć piękniejszą datę na oficjalne otwarcie działalności Zagórzańskiego Centrun Wolontariatu niż 14 lutego? To dzień wzajemnego szacunku i miłości do drugiego człowieka! Tą MIŁOŚCIĄ wspólnie na ternie zagórzańskich samorządów chcemy się ze sobą dzielić!

Zagórzańskie Centrum Wolontariatu powstało przy Stowarzyszeniu Kierunek Przyszłość, które obecnie stacjonuje w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej przy ul. Piłsudskiego 58. Inicjatywa otwarcia centrum jest owocem współpracy z marką lokalną Zagórzańskie Dziedziny, której od czerwca 2021r  Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość jest partnerem.

Czym jest i co daje nam WOLONTARIAT?

Zagórzańskie Centrum Wolontariatu możemy zdefiniować jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczając poza więzi rodzinno – przyjacielsko  koleżeńskie. Wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne

•    Wolontariat łączy z innymi ludźmi
Jedną z największych zalet wolontariatu, jest oddziaływanie na społeczność. Wolontariusze są często jak klej, który utrzymuje więzi międzyludzkie. Czas poświęcony na wolontariat, owocuje nabywaniem nowych znajomości, zwiększeniem poczucia wspólnoty oraz podnoszeniem umiejętności interpersonalnych. Stały kontakt z ludźmi pomaga rozwijać naturalny system wsparcia, stanowiący doskonałą ochronę przed stresem i przygnębieniem.
•    Wolontariat to pozytywny wpływ na umysł.
Wolontariat w naturalny sposób dostarcza impulsu do podnoszenia: poczucia własnej wartości oraz poziomu zadowolenia z życia. Zasada jest prosta, robiąc coś na rzecz innych, zapewnisz sobie naturalne poczucie spełnienia. Wolontariat daje możliwość wykazania się w wielu dziadzinach, a przez to do odczuwania dumy z własnych czynów i kształtowania samoświadomości. A im lepiej myślisz o sobie, tym obraz twojego życie staje się bardziej kolorowy.
•    Wolontariat nie musi zabierać dużo czasu.
Coraz częściej praktykowany mikro-wolontariat, w ramach którego czynności o dużym znaczeniu, dokonywane są za pośrednictwem telefonu i internetu, zabierają tylko kilka minut dziennie. Wystarczy godzina, dwie w tygodniu, wspólny spacer raz na dwa tygodnie, może raz w miesiącu przekazanie Seniorom książki w bibliotece?
•    Wolontariat to rozwój.

W dużej mierze ZAGÓRZAŃSKIE CENTRUM WOLONTARIATU poświęcone będzie na podniesienie kompetencji i kwalifikacji wolontariuszy poprzez szkolenia, zjazdy formacyjne. Z racji podjętego działania na terenie Zagórzańskich Dziedzin poznawać będziemy przede wszystkim nasz teren, historię regiony, piękno przyrody w cyklicznie organizowanych wydarzeniach!
•    Wolontariat w jakim wieku?
Każdy może zostać wolontariuszem! Zapraszamy do wspólnych działań uczniów szkół, studentów, dorosłych oraz seniorów! Działajmy razem!!!

Jakie są WARTOŚCI i zadania wolontariatu?
O dzisiejszym wolontariacie mówi się, że jest filarem nośnym naszego społeczeństwa. Jest nieodzowny, trudno się bez niego obejść, nie tylko ze względu na oferowane usługi, ale przede wszystkim ze względu na wartości, jakie sobą przedstawia, tj. :
•    postawienie w centrum zainteresowań człowieka,
•    zwrócenie uwagi na najsłabszych i najbardziej cierpiących,
•    obywatelski sens odpowiedzialności i uczestnictwa w życiu społecznym,
•    szacunek dla innych,
•    sens służby,
•    bezinteresowność w działaniach solidarnościowych,
•    dzielenie własnego istnienia z istnieniem innych

W oparciu o powyższe wartości, wolontariat realizuje bardzo ważne zadania:
•    stymuluje instytucje publiczne i domaga się praw dla najsłabszych od państwa,
•    wyprzedza odpowiedzi państwa na nagłe potrzeby,
•    tworzy odmienną świadomość u osób, które zazwyczaj nie martwią się trudną sytuacją innych,
•    integruje służby publiczne,
•    przekazuje sens człowieczeństwa w służbie .


Jak będzie działało ZAGÓRZAŃSKIE CENTRUM WOLONTARIATU?

Zagórzańskie Centrum Wolontariatu będzie zajmować się promocją idei wolontariatu, szkoleniami dla wolontariuszy oraz prowadzić biuro pośrednictwa działań wolontarystycznych, łącząc według określonych zasad ochotników z organizacjami, instytucjami potrzebującymi wsparcia ochotników. Głównym obszarem działań Zagórzańskiego Centrum Wolontariatu będzie wsparcie organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz placówek oświatowych na terenie trzech samorządów. Miejsce to ułatwi nawiązywanie kontaktu ochotników z instytucjami i osobami oczekującymi ich pomocy. Istotnym elementem w działalności Centrum będzie promowanie i tworzenie systemowych rozwiązań umożliwiających wkomponowanie wolontariatu w działalność organizacji pozarządowych i instytucji publicznych (m.in. poprzez realizację programów, które jednocześnie mają promować region, historię i kulturę zagórzan, aby w pełni móc działać na obszarze swojego miejsca zamieszkania dla swoich podopiecznych w odpowiedź na motto: Myśl globalnie – działaj lokalnie!

Działalność wolontariatu będzie też efektem dołączenia do Korpusu Solidarności o raz ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu aby móc  działać w oparciu o zbiór standardów określających funkcjonowanie oraz warunki współpracy.

Kto może dołączyć?
Do współpracy zapraszamy CIEBIE! Nie zależnie ile masz lat, jakie jest Twoje wykształcenie czy status społeczny! Chcesz działać dla sąsiada? Może koleżanki z wioski obok? A może chcesz odwiedzić seniora? Od UCZNIA do SENIORA, bo przecież aktywizujemy się międzypokoleniowo!

Bądźmy WSPÓLNIE małym ołówkiem w rękach piszącego Boga, który wysyła światu list miłosny (Matka Teresa).

Czekamy na Was i mówimy DO ZOBACZENIA !!!Karolina Maria Zapała
Prezes Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość

 


Podobne artykuły

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pią, 17 lis 2023, 13:50:03

II KONKURS POTRAW WIGILIJNYCH - ZACHĘCAMY DO ZGŁOSZEŃ

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” zaprasza na II Konkurs Potraw Wigilijnych, który odbędzie się 10 grudnia 2023 r. o godz. 14.00 na placu targowym w Mszanie Dolnej podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

pon, 4 gru 2023, 10:18:54

III GALA WOLONTARIATU - 8 GRUDNIA

III Gala Wolontariatu w Mszanie Dolnej zaplanowana na piatek, 8 grudnia to wydarzenie towarzyszące obchodom Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Tegoroczna gala nabiera szczególnego znaczenia, gdyż łączy się z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypadającego na 3 grudnia.

 

 

pon, 4 gru 2023, 10:52:53

ZAŚPIEWAJMY RAZEM KOLĘDĘ – CHÓR GOSPEL ZAPRASZA NA SWOJĄ PRÓBĘ

Chór Gospel działający przy Miejskim Ośrodku Kultury zaprasza do wspólnego śpiewania. Powoli zbliża się świąteczny czas, podczas którego z każdej strony słychać kolędy, pastorałki czy świąteczne piosenki. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

wto, 17 paź 2023, 10:10:21

TRZECI KONKURS NA UZYSKANIE PRAWA DO POSŁUGIWANIA SIĘ I UŻYTKOWANIA ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY

Wójt Gminy Mszana Dolna - koordynator marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny - ogłasza konkurs na uzyskanie prawa do użytkowania i posługiwania się Znakiem Promocyjnym ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-02-16/zagorzanskie-centrum-wolontariatu-otwarte.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-02-16/zagorzanskie-centrum-wolontariatu-otwarte.html