Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Uwaga, oszuści!

Do Urzędu Miasta zgłaszają się osoby, które odebrały telefony od osób podszywających się pod inne osoby. Metody były różne, ostrzegamy przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Starsze osoby bardzo często są narażone na oszustwa lub kradzieże ze strony przestępców. Ufają nieznajomym podającym się za pracowników instytucji pomocowych, spółdzielni mieszkaniowych czy za członków rodziny. Sposobem często wykorzystywanym przez oszustów jest metoda „na wnuczka” i „na policjanta”.


W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym. Jeśli mamy wątpliwości co do osoby dzwoniącej, potwierdźmy podaną nam  informację oddzwaniając do osoby proszącej o pomoc i sprawdźmy, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelaniu ich na konto bankowe. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich bądź zadzwońmy na telefon alarmowy Policji.


O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy! Nie dajmy się oszukać!

 


Szanowny Czytelniku! Jeżeli przeczytasz tą informację, przekaz ją innym osobom w twojej rodzinie, okolicy. Przede wszystkim osobom starszym, zamieszkującym samotnie.
 


Kilka porad, które pomogą ustrzec się oszustów:

Jeżeli ktoś będzie prosił o dużą sumę pieniędzy podczas rozmowy telefonicznej zadawajmy dużo pytań, nie dajmy się zwieść emocjom, poinformujmy o tym członka rodziny, zadzwońmy do osoby najbliższej,  porozmawiajmy z sąsiadem.
Nie ufajmy osobom obcym i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.
Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, a jeżeli się na to decydujemy to w obecności innej zaufanej osoby .
Nie przechowujmy większych sum w domu, w jednym miejscu. Oszuści i złodzieje wiedzą , gdzie szukać oszczędności.
Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.
Nie przekazujmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, miejsca pracy, godzin które spędzamy poza domem itp.
Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, żeby zweryfikować informacje dotyczące przekazania pieniędzy, poinformujmy policję.
 

 

TELEFON NA KOMISARIAT POLICJI W MSZANIE DOLNEJ:
47 83 56 50




Na podstawie:
materiałów Komendy Powiatowej Policji

fot. źródło internet


 


Podobne artykuły

pią, 1 gru 2023, 15:12:13

UWAGA! INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie trzeciego o prawdopodobieństwie wystąpienia od godz. 18:00 dnia 01.12.2023 do godz. 03:00 dnia 03.12.2023 intensywnych opadów śniegu. Jednocześnie od godz. 02:00 dnia 02.12.2023 do godz. 22:00 dnia 02.12.2023 mogą na terenie naszego powiatu wystąpić marznące opady. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

czw, 30 lis 2023, 09:15:09

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK

W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".

wto, 28 lis 2023, 12:46:40

PRACE NA WODOCIĄGU

W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.

 

wto, 21 lis 2023, 16:21:51

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!

W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.

 

pon, 27 lis 2023, 09:03:49

TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!

Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492. 

pią, 24 lis 2023, 14:25:04

MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-02-01/uwaga-oszusci.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-02-01/uwaga-oszusci.html