Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Święto Górali Zagórzańskich i Kliszczackich

28 stycznia 2022 r. to data, która u Zagórzan i Kliszczaków szczególnie zapisała się w kalendarzu ważnych dla regionu wydarzeń. Wspólnie świętowano bowiem promocję albumu GÓRALE ZAGÓRZAŃSCY, GÓRALE KLISZCZACCY wydanego staraniem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach 10-tomowej edycji "Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej".

W tej obszernej i szczegółowej, wręcz naukowej, opowieści o strojach wsi małopolskiej nie mogło zabraknąć Górali Zagórzańskich, których na warsztat wzięła Dorota Majerczyk doktor nauk humanistycznych w dziedzinie etnologii i entomuzykologii, badacz kultury, jedna z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowana animatorka życia kulturalnego. Bogato ilustrowany tom Zagórzanie podzielili ze swoimi sąsiadami, Kliczczakami. Badaniem i opisem tej grupy zajęła się dr Katarzyna Ceklarz - dr nauk humanistycznych w zakresie  etnologii i antropologii kulturowej, socjolog; wykładowca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, kierunek turystyka i rekreacja, opiekun praktyk śródrocznych; przewodnik beskidzki i tatrzański, współzałożycielka oraz sekretarz Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. I to jej przypadła w udziale gawęda o strojach zagórzańskich i kliszczackich podczas spotkania (współautorka tomu z powodów niezależnych od siebie nie mogą wziąć udziału w uroczystości).

O idei publikacji i ciężkiej pracy wydawcy oraz trudnościach, które przyszło pokonać zespołowi MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu w drodze do efektu finalnego opowiadał zebranym Piotr Gąsienica, Wicedyrektor SOKOŁA oraz Monika Kurzeja główny specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK SOKÓŁ. Z zapartym tchem opowieści tych słuchali: Józef Pietrzak, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski, a także zaproszeni przez organizatorów Zagórzanie: przedstawiciele rad gmin trzech zagórzańskich samorządów, dyrektorzy szkół z tego terenu, kierownicy zespołów regionalnych i orkiestr dętych, instytucji działających w dziedzinie ochrony i upowszechniania kultury zagórzańskiej oraz partnerzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.

Z zaproszenia organizatorów skorzystali przedstawiciele Górali Kliszczackich skupieni wokół Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni oraz Związku Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni. Reporterskim okiem przebieg spotkania obserwowała Redaktor Naczelna Telewizji Limanowskiej.  Honory gospodarzy pełnili: Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna; Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna oraz Rafał Rusnak – Wójt Gminy Niedźwiedź.

Jak na tego typu wydarzenie przystało uroczystość na wskroś przesiąknięta była akcentami zagórzańskimi. Ucztą muzyczną uraczyła wszystkich kapela Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie, którego członkowie byli statystami do zdjęć wykorzystanych w publikacji. Na stole królowała zagórzańska zupa z korpieli na mleku i kołacz razowy na słono - dania serwowane przez Śwarne Babki z KGW Łętowe. To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy i staraniom w ostatnim czasie te potrawy wpisane zostały na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. I to właśnie one, paradząc się tego dnia w nowych strojach regionalnych, częstowały  zagórzańskimi kulinariami. Na deser goście rozkoszowali się zawijańcem z powidłem śliwkowym upieczonym przez Janinę Kochniarczyk z Łętowego. I to również nie był przypadkowy wybór – wypiek ten nagrodzono I. miejscem w ramach ogólnopolskiego  konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” na najlepszy produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie, potrawę regionalną i lokalną (jego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019). Również upominki, które w ramach wdzięczności za wykonaną pracę oraz jako pamiątka tego wyjątkowego spotkania trafiły do autorki i wydawcy dzieła, wyszły spod ręki Zagórzan (Adama Rusnarczyka i Józefy Potaczek) oraz od lokalnych rolników.


Ta elitarna publikacja, główna bohaterka wydarzenia, trafiła w tym dniu do zagórzańskich organizacji i instytucji działających w obszarze kultury ludowej. Można z niej skorzystać również we wszystkich bibliotekach publicznych. Cała seria albumów "KRAKOWIACY, LACHY i GÓRALE stroje wsi małopolskiej" dostępna jest w urzędach miasta/gmin trzech zagórzańskich samorządów, w Gorczańskim Parku Narodowym w Porębie Wielkiej oraz Starostwie Powiatowym w Limanowej i Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej.


Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wydarzenia - TUTAJ

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ - GALERIA ZDJĘĆ



red.
Magda Polańska
 

 

fot. Aneta Kujacz, GBiOK w NIedżwiedziu

fot.UM


Podobne artykuły

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

śro, 17 kwi 2024, 10:14:10

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 20 DO 26 KWIETNIA

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 20 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

śro, 17 kwi 2024, 11:00:23

PRACE NAD PLANEM OCHRONY KULTURY GÓRALSKIEJ W TOKU

W poniedziałek, 15 kwietnia, odbyło się w Ludźmierzu kolejne spotkanie przedstawicieli grup góralskich. Dotychczasowe zebrania oscylowały wokół wpisania tradycji góralskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, co już wkrótce stanie się faktem.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-02-01/swieto-gorali-zagorzanskich-i-kliszczackich.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-02-01/swieto-gorali-zagorzanskich-i-kliszczackich.html