Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańskie potrawy wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych!

Zagórzanie mają kolejne powody do świętowania - cztery zagórzańskie potrawy zostały bowiem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych!

Od teraz:

smakują jeszcze lepiej!

Powody do uczczenia tego dnia w sposób szczególny mają Śwarne Babki z KGW Łętowe, które wnioskowały o ten zaszczytny certyfikat. Wszystkie działania zmierzające do szczęśliwego finału prowadziły w ramach inicjatyw podejmowanych przy budowie marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, przy współpracy z partnerami tej marki lokalnej oraz Olgą Gałek z Fundacji Miejsc i ludzi Aktywnych MiLA. Na realizację zadania, w ramach którego wnioskowały o wpis zagórzańskich potraw na Listę Produktów Tradycyjnych, łętowianki pozyskały grant z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki.

Aby jednak produkty mogły zostać uznane za tradycyjne i znaleźć się na tej zaszczytnej liście trzeba było przejść długi proces ich badań etnograficznych i kwerendy merytorycznej oraz ich dokładnego, wręcz drobiazgowego opisu (pomocy w tym zakresie udzielili nam pracownicy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju), a potem weryfikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego – informują Śwarne Babki. Dużym przeżyciem dla nas była „obrona” tych potraw przed 12 – osobową Radą powołaną przez Marszałka; zasiadają w niej bowiem sami specjaliści. Optymizmem napawał nas fakt pochwały, jakiej nam i naszym produktom udzielili przedstawiciele Rady, w tym Inspektor ds. jakości produktu. Z niecierpliwością oczekiwałyśmy na wyniki powtórnej weryfikacji naszych wniosków w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wspominają łętowianki.

To prawdziwie dziedzinna chwila! Rozkoszujmy się nią jak najdłużej! A tym, którzy chcieliby rozkoszować się smakiem naszych dzisiejszych bohaterek – certyfikowanych potraw – zapraszamy na warsztaty z ich przygotowania. Śwarne Babki nie tylko nauczą Was jak je robić, ale też podejmą z prawdziwą, zagórzańską gościnnością! – zachęcają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. KGW Łętowe – jesteśmy z Was dumni! – dodają Zagórzanie.

Śwarne Babki z KGW Łętowe przygotowujące cztery tradycyjne, zagórzańskie potrawy, wzięły udział w nagraniu spotu reklamującego te dania, którego autorami są Małgorzata i Jacek Flig ze Stowarzyszenia Filmowego – Wyspy Kultury. Można go obejrzeć: TUTAJ

Były również bohaterkami reportażu „Produkt lokalny w działaniach kół gospodyń wiejskich” wyemitowanego w TVP 3 Kraków. Zaproszenie do udziału w tym odcinku otrzymały od Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Potrawy, które właśnie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, były wielokrotnie nagradzane podczas różnych konkursów, a „Zagórzańska zupa z korpieli na mleku” urosła już w regionie do rangi kultowej.

 

Magda Polańska


 


Podobne artykuły

sob, 25 cze 2022, 12:05:10

ZASTĘPCZE PUNKTY POBORU WODY

Trwająca susza i niekorzystne prognozy meteorologiczne dotyczące wysokich temperatur, w tym alerty pogodowe, powodują zwiększony rozbiór wody. Przy braku zasilania w wodę doprowadzi to do zamknięcia wodociągu.

pią, 24 cze 2022, 14:55:14

OSZCZĘDZAJMY WODĘ!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców zaopatrywanych w wodę z wodociągu miejskiego o racjonalne wykorzystanie wody. Szczególnie ciężka sytuacja dotyczy wodociągu Szklanówka czyli całej prawobrzeżnej części miasta.

pią, 1 lip 2022, 07:20:18

70 LAT TEMU, DNIA 1 LIPCA 1952 ROKU ZOSTAŁA MIASTEM

1 lipca 1952 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 maja tegoż roku. Zarządzono nadanie ustroju miejskiego Gminie Mszana Dolna I (wcześniej osobne wsie Mszana Dolna i Słomka), a także zmieniono nazwę Gminy Mszana Dolna II na obecną (gmina Mszana Dolna).

śro, 29 cze 2022, 16:49:07

LII UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LII Uroczystą Sesję Rady Miejskiej na dzień 2 lipca (sobota) o godz. 12:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pią, 1 lip 2022, 15:18:53

SPACER NA LUBOGOSZCZ POŁĄCZONY Z PROMOCJĄ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W niedzielę, 3 lipca serdecznie zapraszamy na spacer na Lubogoszcz, który połączony będzie z promocją publikacji „Przewodnik turystyczny po mieście Mszana Dolna”. Zbiórka wyznaczona jest na Rynku o godz. 16:00.

śro, 8 cze 2022, 07:23:13

DYŻUR POSEŁ URSZULI NOWOGÓRSKIEJ

Drodzy Mieszkańcy, pragniemy poinformować, iż pierwszy dyżur Poseł Urszuli Nowogórskiej odbędzie się 4 lipca br. (poniedziałek) w godzinach od 9:00-12:00 w sali narad Urzędu Miasta. Dyżury odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
14
07.2022

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-01-20/zagorzanskie-potrawy-wpisane-na-liste-produktow-tradycyjnych.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-01-20/zagorzanskie-potrawy-wpisane-na-liste-produktow-tradycyjnych.html