Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzańskie potrawy wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych!

Zagórzanie mają kolejne powody do świętowania - cztery zagórzańskie potrawy zostały bowiem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych!

Od teraz:

smakują jeszcze lepiej!

Powody do uczczenia tego dnia w sposób szczególny mają Śwarne Babki z KGW Łętowe, które wnioskowały o ten zaszczytny certyfikat. Wszystkie działania zmierzające do szczęśliwego finału prowadziły w ramach inicjatyw podejmowanych przy budowie marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, przy współpracy z partnerami tej marki lokalnej oraz Olgą Gałek z Fundacji Miejsc i ludzi Aktywnych MiLA. Na realizację zadania, w ramach którego wnioskowały o wpis zagórzańskich potraw na Listę Produktów Tradycyjnych, łętowianki pozyskały grant z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki.

Aby jednak produkty mogły zostać uznane za tradycyjne i znaleźć się na tej zaszczytnej liście trzeba było przejść długi proces ich badań etnograficznych i kwerendy merytorycznej oraz ich dokładnego, wręcz drobiazgowego opisu (pomocy w tym zakresie udzielili nam pracownicy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju), a potem weryfikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego – informują Śwarne Babki. Dużym przeżyciem dla nas była „obrona” tych potraw przed 12 – osobową Radą powołaną przez Marszałka; zasiadają w niej bowiem sami specjaliści. Optymizmem napawał nas fakt pochwały, jakiej nam i naszym produktom udzielili przedstawiciele Rady, w tym Inspektor ds. jakości produktu. Z niecierpliwością oczekiwałyśmy na wyniki powtórnej weryfikacji naszych wniosków w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wspominają łętowianki.

To prawdziwie dziedzinna chwila! Rozkoszujmy się nią jak najdłużej! A tym, którzy chcieliby rozkoszować się smakiem naszych dzisiejszych bohaterek – certyfikowanych potraw – zapraszamy na warsztaty z ich przygotowania. Śwarne Babki nie tylko nauczą Was jak je robić, ale też podejmą z prawdziwą, zagórzańską gościnnością! – zachęcają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. KGW Łętowe – jesteśmy z Was dumni! – dodają Zagórzanie.

Śwarne Babki z KGW Łętowe przygotowujące cztery tradycyjne, zagórzańskie potrawy, wzięły udział w nagraniu spotu reklamującego te dania, którego autorami są Małgorzata i Jacek Flig ze Stowarzyszenia Filmowego – Wyspy Kultury. Można go obejrzeć: TUTAJ

Były również bohaterkami reportażu „Produkt lokalny w działaniach kół gospodyń wiejskich” wyemitowanego w TVP 3 Kraków. Zaproszenie do udziału w tym odcinku otrzymały od Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Potrawy, które właśnie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, były wielokrotnie nagradzane podczas różnych konkursów, a „Zagórzańska zupa z korpieli na mleku” urosła już w regionie do rangi kultowej.

 

Magda Polańska


 


Podobne artykuły

pią, 25 lis 2022, 16:08:28

UWAGA, WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Z dniem 1 grudnia 2022 roku zmienia się adres siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Nowy ares siedziby MOPS to ul. Piłsudskiego 58. Korespondencję należy kierować pod wskazany powyżej adres.

pią, 18 lis 2022, 09:35:35

MOBILNY PUNKT INFORMACYJNY FUNDUSZY EUROPEJSKICH DLA MIESZKAŃCÓW MSZANY DOLNEJ

Specjaliści z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nowym Sączu zapraszają na bezpłatne konsultacje dotyczące funduszy unijnych. Jeszcze w listopadzie br. swoje pomysły konsultować będą mogli mieszkańcy miasta Mszana Dolna oraz gminy Kamienica.
 

pon, 28 lis 2022, 10:28:33

KONKURS POTRAW WIGILIJNYCH - ZACHĘCAMY DO ZGŁOSZEŃ!

Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość zaprasza na Konkurs Potraw Wigilijnych, który odbędzie się 11 grudnia 2022 r. o godz. 14:00 na placu targowym w Mszanie Dolnej podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

pon, 28 lis 2022, 10:47:59

ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY W MSZANIE DOLNEJ!

W niedzielę,  11 grudnia br., zapraszamy na Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy. Zapraszamy na Plac Targowy w Mszanie Dolnej. Na stoiskach lokalnych producentów, rzemieślników, rękodzielników i rolników będzie można zaopatrzyć się w świąteczne produkty i ozdoby.

 

wto, 29 lis 2022, 15:39:16

LGD PIĘKNA ZIEMIA GORCZAŃSKA ZACHĘCA DO WYPEŁNIENIA ANKIETY

Lokalna Grupa Działania "Piękna Ziemia Gorczańska" zaprasza mieszkańców Gminy i Miasta Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź do wypełnienia drugiej części ANKIETY dotyczącej przyszłości naszych trzech samorządów i ich kierunków rozwoju.

 

pią, 25 lis 2022, 12:53:59

SZTETL MSZANA DOLNA ZAPRASZA NA KOLEJNE SPOTKANIE

Sztetl Mszana Dolna zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. Będzie to wykład „Pukanie do drzwi nieba – judaizm i chrześcijaństwo w polskich tłumaczeniach piosenek Leonarda Cohena i Boba Dylana”, który odbędzie się 2 grudnia o godz. 17:00.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-01-20/zagorzanskie-potrawy-wpisane-na-liste-produktow-tradycyjnych.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2022-01-20/zagorzanskie-potrawy-wpisane-na-liste-produktow-tradycyjnych.html