Tuż przed Chanuką doświadczyliśmy lekcji historii – o mszańskich Sprawiedliwych
Dzięki Fundacji Sztetl Mszana Dolna w tygodniu, tuż przed ośmiodniowym Świętem Świateł – Chaunką, udało się zorganizować dwa spotkania o mszańskich Sprawiedliwych. Kiedy dni są krótkie, chłodne i ponure wszyscy szukamy dodatkowe światła i ciepła. Dlatego tak wielką radość sprawia święto, w którym dużą rolę odgrywa światło. Ważne jest, by światło chanukiji – świecznika z dziewięcioma ramionami ustawić blisko okna, tak aby obwieścić całemu światu „chanukowy cud” czyli odzyskanie świątyni Jerozolimskiej. Symbolicznie otrzymujemy takie światło czerpiąc z wiedzy, która gdzieś na przestrzeni lat została zapomniana, wydobywamy je powoli z mroków historii. Chanuka to również święto radości, cieszmy się zatem z tego, co otrzymaliśmy dzięki tym spotkaniom.
W poniedziałek, 22 listopada w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące Stefanii i Józefa Wacławików odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Kolejne, w środę, 24 listopada odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Nasi bohaterowie w czasie wojny odważyli się na gest, który po latach został doceniony. Chociaż było to podziękowanie za uratowanie życia, wydawać by się mogło, że spowodowało tylko zamieszanie i zdziwienie. Przecież „ich Władek” to członek rodziny, blisko trzy lata ukrywający się w domu pod Małą Górą. Kiedy po zakończonej wojnie wyemigrował do Izraela, utrzymywali kontakt pisząc do siebie listy, a Maurycy Jereda podpisywał je właśnie: Wasz Władek, tak jak najstarszy syn Państwa Wacławików, na wszelki wypadek tak się do niego zwracali, by nie wzbudzić żadnych podejrzeń. To Mosze zgłosił w Instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie wniosek by uhonorować Stefanie i Józefa Wacławików - mszańscy Sprawiedliwi otrzymali ten tytuł 1988 roku. Teraz trudno wyrokować, czemu do tej pory tylko niewielka liczba osób wiedziała o tym odznaczeniu, takie były czasy…
Dużą zasługę w przywracaniu tej historii ma Urszula Antosz-Rekucka, która rozpoczęła od publikacji na ten temat, a potem już wszystko się potoczyło… Zasadzony został Dąb Pamięci, Pani Stefania i Pan Józef mają swoją pamiątkową tablicę na mszańskim Rynku - tak w minionym roku rozpoczęły się rocznicowe uroczystości związane z upamiętnieniem masowej zagłady mszańskich Żydów. Pojawiła się również tablica informacyjna w sąsiedztwie nieistniejącej już Synagogi. Wszystkie te działania zostały sfinansowane przez Miasto Mszana Dolna. W tym roku, po sierpniowych uroczystościach spotkaliśmy się kilka razy w sprawach związanych z miejscami pamięci, a pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu elementów kuchni żydowskiej w postaci chałki czy hummusu z macą to preludium do zorganizowania podobnych wydarzeń kulturalno-kulinarnych.
Dalszych pomysłów nie brakuje, gdyż założona Fundacja Sztetl Mszana Dolna szuka możliwości przywracania pamięci poprzez różne projekty. Zorganizowane spotkanie na temat mszańskich Sprawiedliwych odbyło się w ramach realizacji projektu „Akademia Opiekunów Pamięci” organizowane przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz przy współpracy z Urzędem Miasta. Przedstawienie historii Państwa Wacławików było też okazją do zaprezentowania dotychczasowych działań związanych z głęboką kwerendą na temat losów żydowskich mieszkańców Mszany. Wyniki tej wymagającej pracy można obserwować na facebooku Sztetla. Pani Urszula przedstawiła również inne działania związane z prowadzonymi przez siebie „lekcjami pamięci”, inicjatywą upamiętnienia wszystkich bezimiennych zamordowanych w masowych egzekucjach osób pochodzenia żydowskiego – pomysł tablicy zawierającej już zidentyfikowane osoby już przybrał formę zbiórki i internetowej licytacji na ten cel, wspólnie zaczynamy wypracowywać przyszłoroczny program obchodów okrągłej rocznicy masowej zagłady.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Akademia Opiekunów Pamięci”, organizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja i sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.
Podobne artykuły
MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ ZELEK
W piątek 1 grudnia o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Krystyną Zelek, autorką powieści "Sen snem snów".
PRACE NA WODOCIĄGU
W związku z pracami na sieci wodociągowej, zmierzającymi do ograniczenia jej zużycia, będą występowały okresowe zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Szczególnie w godzinach nocnych, przy małych rozbiorach, ciśnienie w sieci wodociągowej może wzrastać do wartości przekraczającej 0,6 MPa (6 barów). Mieszkamy w rejonie górzystym gdzie nieuniknione są zmiany ciśnienia wody podawanej do odbiorców. Rury wodociągowe poddawane są próbie ciśnieniowej do ok 12 barów.
ZAGÓRZAŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY - ZAPRASZAMY TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW!
W niedzielę, 10 grudnia, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, zapraszamy na plac targowy w Mszanie Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawią się świąteczne ozdoby, stroiki, wypieki i pierniczki oraz wszelkiego rodzaju okołoświąteczne produkty i wyroby… Będą sery, miody i inne pyszności! Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zachęca do udziału w II Konkursie Potraw Wigilijnych.
TANI WĘGIEL DLA MIESZKAŃCÓW!
Szanowni Państwo, Miasto Mszana Dolna zachęca do zakupu węgla. Posiadamy jeszcze groszek plus oraz orzech, a każda tona kosztuje teraz zaledwie 1500 zł brutto. Zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta osobiście lub pod nr. tel. 780-189-492.
MIEJSKA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA ZAGÓRZAŃSKĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ
Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Mszana Dolna. Od 27 listopada do 18 grudnia do Biblioteki Miejskiej można dostarczać opisane prace.
II KONKURS POTRAW WIGILIJNYCH - ZACHĘCAMY DO ZGŁOSZEŃ
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” zaprasza na II Konkurs Potraw Wigilijnych, który odbędzie się 10 grudnia 2023 r. o godz. 14.00 na placu targowym w Mszanie Dolnej podczas Zagórzańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- Wybory Parlamentarne 2023
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Alerty RCB
- Wybory do Izb Rolniczych
- Kwalifikacja wojskowa 2023
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- MALUCH+ 2022-2029
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- Deklaracja dostępności