Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Tuż przed Chanuką doświadczyliśmy lekcji historii – o mszańskich Sprawiedliwych

Dzięki Fundacji Sztetl Mszana Dolna w tygodniu, tuż przed ośmiodniowym Świętem Świateł – Chaunką, udało się zorganizować dwa spotkania o mszańskich Sprawiedliwych. Kiedy dni są krótkie, chłodne i ponure wszyscy szukamy dodatkowe światła i ciepła. Dlatego tak wielką radość sprawia święto, w którym dużą rolę odgrywa światło. Ważne jest, by światło chanukiji – świecznika z dziewięcioma ramionami ustawić blisko okna, tak aby obwieścić całemu światu „chanukowy cud” czyli odzyskanie świątyni Jerozolimskiej. Symbolicznie otrzymujemy takie światło czerpiąc z wiedzy, która gdzieś na przestrzeni lat została zapomniana, wydobywamy je powoli z mroków historii. Chanuka to również święto radości, cieszmy się zatem z tego, co otrzymaliśmy dzięki tym spotkaniom.


W poniedziałek, 22 listopada w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące Stefanii i Józefa Wacławików odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Kolejne, w środę, 24 listopada odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Nasi bohaterowie w czasie wojny odważyli się na gest, który po latach został doceniony. Chociaż było to podziękowanie za uratowanie życia, wydawać by się mogło, że spowodowało tylko zamieszanie i zdziwienie. Przecież „ich Władek” to członek rodziny, blisko trzy lata ukrywający się w domu pod Małą Górą. Kiedy po zakończonej wojnie wyemigrował do Izraela, utrzymywali kontakt pisząc do siebie listy, a Maurycy Jereda podpisywał je właśnie: Wasz Władek, tak jak najstarszy syn Państwa Wacławików, na wszelki wypadek tak się do niego zwracali, by nie wzbudzić żadnych podejrzeń. To Mosze zgłosił w Instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie wniosek by uhonorować Stefanie i Józefa Wacławików - mszańscy Sprawiedliwi otrzymali ten tytuł 1988 roku. Teraz trudno wyrokować, czemu do tej pory tylko niewielka liczba osób wiedziała o tym odznaczeniu, takie były czasy…

Dużą zasługę w przywracaniu tej historii ma Urszula Antosz-Rekucka, która rozpoczęła od publikacji na ten temat, a potem już wszystko się potoczyło… Zasadzony został Dąb Pamięci, Pani Stefania i Pan Józef mają swoją pamiątkową tablicę na mszańskim Rynku - tak w minionym roku rozpoczęły się rocznicowe uroczystości związane z upamiętnieniem masowej zagłady mszańskich Żydów. Pojawiła się również tablica informacyjna w sąsiedztwie nieistniejącej już Synagogi. Wszystkie te działania zostały sfinansowane przez Miasto Mszana Dolna. W tym roku, po sierpniowych uroczystościach spotkaliśmy się kilka razy w sprawach związanych z miejscami pamięci, a pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu elementów kuchni żydowskiej w postaci chałki czy hummusu z macą to preludium do zorganizowania podobnych wydarzeń kulturalno-kulinarnych.

Dalszych pomysłów nie brakuje, gdyż założona Fundacja Sztetl Mszana Dolna szuka możliwości przywracania pamięci poprzez różne projekty. Zorganizowane spotkanie na temat mszańskich Sprawiedliwych odbyło się w ramach realizacji projektu „Akademia Opiekunów Pamięci” organizowane przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz przy współpracy z Urzędem Miasta. Przedstawienie historii Państwa Wacławików było też okazją do zaprezentowania dotychczasowych działań związanych z głęboką kwerendą na temat losów żydowskich mieszkańców Mszany. Wyniki tej wymagającej pracy można obserwować na facebooku Sztetla. Pani Urszula przedstawiła również inne działania związane z prowadzonymi przez siebie „lekcjami pamięci”, inicjatywą upamiętnienia wszystkich bezimiennych zamordowanych w masowych egzekucjach osób pochodzenia żydowskiego – pomysł tablicy zawierającej już zidentyfikowane osoby już przybrał formę zbiórki i internetowej licytacji na ten cel, wspólnie zaczynamy wypracowywać przyszłoroczny program obchodów okrągłej rocznicy masowej zagłady.
 

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Akademia Opiekunów Pamięci”, organizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja i sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

 


Podobne artykuły

sob, 25 cze 2022, 12:05:10

ZASTĘPCZE PUNKTY POBORU WODY

Trwająca susza i niekorzystne prognozy meteorologiczne dotyczące wysokich temperatur, w tym alerty pogodowe, powodują zwiększony rozbiór wody. Przy braku zasilania w wodę doprowadzi to do zamknięcia wodociągu.

pią, 24 cze 2022, 14:55:14

OSZCZĘDZAJMY WODĘ!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców zaopatrywanych w wodę z wodociągu miejskiego o racjonalne wykorzystanie wody. Szczególnie ciężka sytuacja dotyczy wodociągu Szklanówka czyli całej prawobrzeżnej części miasta.

pią, 1 lip 2022, 07:20:18

70 LAT TEMU, DNIA 1 LIPCA 1952 ROKU ZOSTAŁA MIASTEM

1 lipca 1952 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 22 maja tegoż roku. Zarządzono nadanie ustroju miejskiego Gminie Mszana Dolna I (wcześniej osobne wsie Mszana Dolna i Słomka), a także zmieniono nazwę Gminy Mszana Dolna II na obecną (gmina Mszana Dolna).

śro, 29 cze 2022, 16:49:07

LII UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga zwołuje LII Uroczystą Sesję Rady Miejskiej na dzień 2 lipca (sobota) o godz. 12:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pią, 1 lip 2022, 15:18:53

SPACER NA LUBOGOSZCZ POŁĄCZONY Z PROMOCJĄ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

W niedzielę, 3 lipca serdecznie zapraszamy na spacer na Lubogoszcz, który połączony będzie z promocją publikacji „Przewodnik turystyczny po mieście Mszana Dolna”. Zbiórka wyznaczona jest na Rynku o godz. 16:00.

śro, 8 cze 2022, 07:23:13

DYŻUR POSEŁ URSZULI NOWOGÓRSKIEJ

Drodzy Mieszkańcy, pragniemy poinformować, iż pierwszy dyżur Poseł Urszuli Nowogórskiej odbędzie się 4 lipca br. (poniedziałek) w godzinach od 9:00-12:00 w sali narad Urzędu Miasta. Dyżury odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
14
07.2022

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-29/tuz-przed-chanuka-doswiadczylismy-lekcji-historii-o-mszanskich-sprawiedliwych.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-29/tuz-przed-chanuka-doswiadczylismy-lekcji-historii-o-mszanskich-sprawiedliwych.html