Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Tuż przed Chanuką doświadczyliśmy lekcji historii – o mszańskich Sprawiedliwych

Dzięki Fundacji Sztetl Mszana Dolna w tygodniu, tuż przed ośmiodniowym Świętem Świateł – Chaunką, udało się zorganizować dwa spotkania o mszańskich Sprawiedliwych. Kiedy dni są krótkie, chłodne i ponure wszyscy szukamy dodatkowe światła i ciepła. Dlatego tak wielką radość sprawia święto, w którym dużą rolę odgrywa światło. Ważne jest, by światło chanukiji – świecznika z dziewięcioma ramionami ustawić blisko okna, tak aby obwieścić całemu światu „chanukowy cud” czyli odzyskanie świątyni Jerozolimskiej. Symbolicznie otrzymujemy takie światło czerpiąc z wiedzy, która gdzieś na przestrzeni lat została zapomniana, wydobywamy je powoli z mroków historii. Chanuka to również święto radości, cieszmy się zatem z tego, co otrzymaliśmy dzięki tym spotkaniom.


W poniedziałek, 22 listopada w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące Stefanii i Józefa Wacławików odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Kolejne, w środę, 24 listopada odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Nasi bohaterowie w czasie wojny odważyli się na gest, który po latach został doceniony. Chociaż było to podziękowanie za uratowanie życia, wydawać by się mogło, że spowodowało tylko zamieszanie i zdziwienie. Przecież „ich Władek” to członek rodziny, blisko trzy lata ukrywający się w domu pod Małą Górą. Kiedy po zakończonej wojnie wyemigrował do Izraela, utrzymywali kontakt pisząc do siebie listy, a Maurycy Jereda podpisywał je właśnie: Wasz Władek, tak jak najstarszy syn Państwa Wacławików, na wszelki wypadek tak się do niego zwracali, by nie wzbudzić żadnych podejrzeń. To Mosze zgłosił w Instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie wniosek by uhonorować Stefanie i Józefa Wacławików - mszańscy Sprawiedliwi otrzymali ten tytuł 1988 roku. Teraz trudno wyrokować, czemu do tej pory tylko niewielka liczba osób wiedziała o tym odznaczeniu, takie były czasy…

Dużą zasługę w przywracaniu tej historii ma Urszula Antosz-Rekucka, która rozpoczęła od publikacji na ten temat, a potem już wszystko się potoczyło… Zasadzony został Dąb Pamięci, Pani Stefania i Pan Józef mają swoją pamiątkową tablicę na mszańskim Rynku - tak w minionym roku rozpoczęły się rocznicowe uroczystości związane z upamiętnieniem masowej zagłady mszańskich Żydów. Pojawiła się również tablica informacyjna w sąsiedztwie nieistniejącej już Synagogi. Wszystkie te działania zostały sfinansowane przez Miasto Mszana Dolna. W tym roku, po sierpniowych uroczystościach spotkaliśmy się kilka razy w sprawach związanych z miejscami pamięci, a pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu elementów kuchni żydowskiej w postaci chałki czy hummusu z macą to preludium do zorganizowania podobnych wydarzeń kulturalno-kulinarnych.

Dalszych pomysłów nie brakuje, gdyż założona Fundacja Sztetl Mszana Dolna szuka możliwości przywracania pamięci poprzez różne projekty. Zorganizowane spotkanie na temat mszańskich Sprawiedliwych odbyło się w ramach realizacji projektu „Akademia Opiekunów Pamięci” organizowane przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz przy współpracy z Urzędem Miasta. Przedstawienie historii Państwa Wacławików było też okazją do zaprezentowania dotychczasowych działań związanych z głęboką kwerendą na temat losów żydowskich mieszkańców Mszany. Wyniki tej wymagającej pracy można obserwować na facebooku Sztetla. Pani Urszula przedstawiła również inne działania związane z prowadzonymi przez siebie „lekcjami pamięci”, inicjatywą upamiętnienia wszystkich bezimiennych zamordowanych w masowych egzekucjach osób pochodzenia żydowskiego – pomysł tablicy zawierającej już zidentyfikowane osoby już przybrał formę zbiórki i internetowej licytacji na ten cel, wspólnie zaczynamy wypracowywać przyszłoroczny program obchodów okrągłej rocznicy masowej zagłady.
 

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Akademia Opiekunów Pamięci”, organizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja i sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:53:14

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Marszałek Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

śro, 24 kwi 2024, 08:44:31

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA DO BIBLIOTEKI NA PIERWSZY WYKŁAD III EDYCJI

W piątek, 26 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne pierwszy wykład III edycji projektu edukacyjnego "Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej". Wydarzenie skoncentruje się na tematyce Księgi Psalmów, którą organizatorzy uznają za łącznik między dwoma kulturami i religiami.

czw, 25 kwi 2024, 08:28:03

WAŻNA INFORMACJA – 2 MAJA (CZWARTEK) URZĄD BĘDZIE NIECZYNNY

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, iż Urząd Miasta Mszana Dolna w czwartek, 2 maja będzie nieczynny (art. 130 § 2 Kodeksu Pracy – za dzień 6 stycznia 2024 r.) W przypadku zgłoszenia zgonu prosimy o kontakt pod nr tel. 608 085 133. Za utrudnienia przepraszamy.

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-29/tuz-przed-chanuka-doswiadczylismy-lekcji-historii-o-mszanskich-sprawiedliwych.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-29/tuz-przed-chanuka-doswiadczylismy-lekcji-historii-o-mszanskich-sprawiedliwych.html